Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZYBKOŚĆ REAKCJI Łuk odruchowy - to droga jaką przebywa impuls nerwowy od receptora bodźca poprzez neuron czuciowy, kojarzeniowy oraz ruchowy do efektora.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZYBKOŚĆ REAKCJI Łuk odruchowy - to droga jaką przebywa impuls nerwowy od receptora bodźca poprzez neuron czuciowy, kojarzeniowy oraz ruchowy do efektora."— Zapis prezentacji:

1

2 SZYBKOŚĆ REAKCJI

3 Łuk odruchowy - to droga jaką przebywa impuls nerwowy od receptora bodźca poprzez neuron czuciowy, kojarzeniowy oraz ruchowy do efektora. Łuk odruchowy składa się z: receptora, dośrodkowej drogi doprowadzającej do neuronów czuciowych, ośrodka nerwowego, drogi odprowadzającej do efektora. W łuku odruchowym impuls nerwowy z receptora zawsze wędruje neuronem czuciowym do ośrodkowego układu nerwowego. Łuk nerwowy jest podłożem fizjologicznym reakcji na bodźce. Poprzez trening szybkości reakcji nasz mózg zapamiętuje nabytą umiejętność (nauczył się jej), którą następnym razem powtórzy lepiej i szybciej.

4 Czy codzienny trening skróci czas reakcji – złapanie linijki? Hipoteza: Codzienny trening skróci czas reakcji – złapiemy linijkę szybciej. Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebne będą: plastikowa linijka, stoper. Potrzebne organizmy: człowiek. Próba kontrolna: Pomiar czasu podczas pierwszej próby złapania linijki. Próba badawcza: Kolejne pomiary czasu.

5 1. Kolega trzyma linijkę 30 centymetrów nad Twoją ręką.

6 2. Puszcza linijkę i mierzy, ile czasu potrzebujesz, aby ją złapać.

7 3. To samo doświadczenie powtarzajcie 5 razy, za każdym razem zapisując czas reakcji. 4. Obliczacie średni czas reakcji.

8 5. Powtarzajcie doświadczenie przez kolejne 3 dni. Za każdym razem zapisujcie pomiary.

9 Im częściej była powtarzana czynność tym czas reakcji był szybszy. I dzień II dzień III dzień Czas (sekundy) 0.50.30.2

10 Z każdym dniem czas reakcji był szybszy. Codzienny trening skraca czas reakcji.

11 TARCZA NERWU WZROKOWEGO

12 Tacza nerwu wzrokowego to odcinek wewnątrzgałkowy nerwu wzrokowego tworzący w dnie oka okrągłe lub owalne pole, jaśniejsze od otoczenia. Zbudowana jest z włókien nerwowych, wypustek komórek zwojowych siatkówki zbiegających się w jednym miejscu, dającym początek nerwowi wzrokowemu.

13 Budowa oka:

14 Czy przybliżając kartkę do oczu, obiekt z jednej strony zniknie? Hipoteza: Przybliżając kartkę do oczu symbol z jednej strony zniknie. Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebne będzie: kartka papieru z zaznaczonymi na brzegach symbolami (patrz rysunek poniżej).

15 1. Trzymaj kartkę na wysokości oczu. 2. Zamknij prawe oko, po czym spójrz na symbol z prawej strony.

16 3. Nie przestając wpatrywać się w symbol, powoli przysuwaj kartkę bliżej oczu. 4. W pewnym momencie symbol z lewej strony zniknie.

17 Doświadczenie nie powiodło się (niedokładne dane w jego opisie).

18 ADAPTACJA RECEPTORÓW

19 Czucie ciepła i zimna jest to rodzaj czucia powierzchniowego odbywającego się za pomocą receptorów skórnych (eksteroreceptory). Adaptacja receptorów jest to zjawisko przejściowe i mające charakter przystosowawczy zmiany czułości receptorów zmysłowych lub narządu zmysłu.

20 Receptory znajdujące się w skórze:

21 Czy istnieje różnica w czasie adaptacji receptorów ciepła i zimna? Hipoteza: Czas adaptacji receptorów ciepła i zimna będzie taki sam. Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebne będzie: miska, zegarek ze stoperem. Potrzebne odczynniki: woda. Potrzebne organizmy: człowiek (jego obie ręce). Próba kontrolna: Druga dłoń wkładana do wody, w celu stwierdzenia ostygnięcia/ogrzania wody. Próba badawcza: Badana dłoń włożona do miski z ciepłą lub zimną wodą.

22 1. Nalej do miski ciepłej wody. 2. Włóż dłoń do wody i włącz stoper.

23 3. Sprawdź, po jakim czasie woda zrobiła się chłodna.

24 4. Włóż do miski drugą rękę, żeby sprawdzić, czy woda istotnie ostygła.

25 5. Powtórz doświadczenie, ale tym razem nalej zimnej wody.

26 Dwie dziewczyny wsadzały ręce do ciepłej, a potem do zimnej wody. Za każdym razem sprawdzały temperaturę wody drugą ręką. Badana osobaCiepła wodaZimna wodaŚrednia I dziewczyna 1:220:441:06 II dziewczyna 0:311:030:47

27 W ciągu ok. minuty dłonie dziewczyn przystosowały się do temperatury ciepłej i zimnej oraz przestały ją odczuwać. W rzeczywistości woda nie zmieniła temperatury, tylko receptory przestały na nią reagować. Czas przystosowania dłoni do temperatury wody ciepłej i zimnej był taki sam.

28 Przeprowadziła Małgorzata Zielińska kl. II h


Pobierz ppt "SZYBKOŚĆ REAKCJI Łuk odruchowy - to droga jaką przebywa impuls nerwowy od receptora bodźca poprzez neuron czuciowy, kojarzeniowy oraz ruchowy do efektora."

Podobne prezentacje


Reklamy Google