Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ćwiczenia z Worda www.gimbar.internetdsl.pl. Kolumny Podział na strony na kolumny Format – Kolumny Podział na strony na kolumny Format – Kolumny Aby sformatować

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ćwiczenia z Worda www.gimbar.internetdsl.pl. Kolumny Podział na strony na kolumny Format – Kolumny Podział na strony na kolumny Format – Kolumny Aby sformatować"— Zapis prezentacji:

1 Ćwiczenia z Worda www.gimbar.internetdsl.pl

2 Kolumny Podział na strony na kolumny Format – Kolumny Podział na strony na kolumny Format – Kolumny Aby sformatować wielokolumnowo cały dokument Format – Kolumny. Aby sformatować wielokolumnowo cały dokument Format – Kolumny. Aby sformatować wielokolumnowo tylko część dokumentu (lub sformatować w kilku kolumnach sekcje dokumentu), należy zaznaczyć ten tekst (lub kliknąć w dowolnym miejscu w sekcji) i następnie wybrać polecenie Format - Kolumny. Aby sformatować wielokolumnowo tylko część dokumentu (lub sformatować w kilku kolumnach sekcje dokumentu), należy zaznaczyć ten tekst (lub kliknąć w dowolnym miejscu w sekcji) i następnie wybrać polecenie Format - Kolumny. Aby pisać raz w jednej kolumnie, raz w trzech można podzielić dokument na sekcje (i dopiero w nowej sekcji ustalić pisanie w kolumnach). Można też skorzystać z opcji zastosuj od bieżącego miejsca Aby pisać raz w jednej kolumnie, raz w trzech można podzielić dokument na sekcje (i dopiero w nowej sekcji ustalić pisanie w kolumnach). Można też skorzystać z opcji zastosuj od bieżącego miejsca

3 Wyszukiwanie i zamiana tekstu Operację wyszukiwania i zamiany Edycja- Znajdź oraz Edycja – Zamień. Operację wyszukiwania i zamiany Edycja- Znajdź oraz Edycja – Zamień. Często używana przy imporcie tekstu z innych programów. Włączając dodatkowo opcję specjalny mamy możliwość zamiany znaków specjalnych jak tabulatory, znak końca akapitu itd. Często używana przy imporcie tekstu z innych programów. Włączając dodatkowo opcję specjalny mamy możliwość zamiany znaków specjalnych jak tabulatory, znak końca akapitu itd.

4 Zmiana wielkości liter Format – Zmień wielkość liter Format – Zmień wielkość liter Zaznacz słowo lub wiersz bądź cały akapit Zaznacz słowo lub wiersz bądź cały akapit

5 Twarda spacja W celu uniknięcia pozostawiania samogłosek, łączników (np. liter i, a czy o) na końcu linii. Podobnie, gdy podajemy jakąś wartość i jej jednostki, np. 10 km – nie można rozdzielać liczby 10 i jednostki km do dwóch różnych wierszy. W celu uniknięcia pozostawiania samogłosek, łączników (np. liter i, a czy o) na końcu linii. Podobnie, gdy podajemy jakąś wartość i jej jednostki, np. 10 km – nie można rozdzielać liczby 10 i jednostki km do dwóch różnych wierszy. W takich przypadkach należy wprowadzać tzw. twardą spację, która przykleja literę do następnego wyrazu. Twardą spację wprowadzamy naciskając klawisz Ctr+Shift+Spacja. W takich przypadkach należy wprowadzać tzw. twardą spację, która przykleja literę do następnego wyrazu. Twardą spację wprowadzamy naciskając klawisz Ctr+Shift+Spacja. Pomiędzy tą literą a wyrazem pojawi się małe (niedrukowane) kółeczko mówiące, ze w tym miejscu wprowadzono twardą spację. Pomiędzy tą literą a wyrazem pojawi się małe (niedrukowane) kółeczko mówiące, ze w tym miejscu wprowadzono twardą spację. Aby zobaczyć wszystkie łączniki nierozdzielające w dokumencie, należy włączyć widok znaków niedrukowanych. Aby zobaczyć wszystkie łączniki nierozdzielające w dokumencie, należy włączyć widok znaków niedrukowanych.

6 Łącznik nierozdzielający Łącznik, podobnie jak twarda spacja, używany jest do tego, aby wyrazy czy liczby pisane z łącznikiem nie były dzielone na końcu wiersza. Jeśli wyrażania, takie jak "e- mail" czy numer telefonu "222-555-0123" zamiast zwykłego łącznika, zostały napisane z łącznikiem nierozdzielającym, to w przypadku gdy takie wyrażenie znajdzie się na końcu wiersza, program przeniesie całe to wyrażenie na początek nowego wiersza Łącznik, podobnie jak twarda spacja, używany jest do tego, aby wyrazy czy liczby pisane z łącznikiem nie były dzielone na końcu wiersza. Jeśli wyrażania, takie jak "e- mail" czy numer telefonu "222-555-0123" zamiast zwykłego łącznika, zostały napisane z łącznikiem nierozdzielającym, to w przypadku gdy takie wyrażenie znajdzie się na końcu wiersza, program przeniesie całe to wyrażenie na początek nowego wiersza Łączniki te wstawiamy za pomocą klawiszy Ctrl+Shift+-. Łączniki te wstawiamy za pomocą klawiszy Ctrl+Shift+-. Łączniki nierozdzielające oznaczane są za pomocą symbolu ( ). Łączniki nierozdzielające oznaczane są za pomocą symbolu ( ).

7 Sterowanie podziałami akapitów między stronami wdowy – pierwszy wiersz akapitu pozostawiony na dole strony samotnie, sieroty (bękarty)– ostatni wiersza akapitu pozostawiony u góry strony. Zmian dokonuje się w menu Format - Akapit na karcie: Podziały wiersza i strony. Zmian dokonuje się w menu Format - Akapit na karcie: Podziały wiersza i strony.

8 Sterowanie podziałami akapitów między stronami Kontroluj sieroty i wdowy – zapobiega drukowaniu ostatniego wiersza akapitu od nowej strony lub pierwszego wiersza akapitu u dołu strony. Włączona opcja powoduje, że Word automatycznie albo skleja dwa wiersze akapitu, albo przenosi pierwszy wiersz akapitu na górę nowej strony. Kontroluj sieroty i wdowy – zapobiega drukowaniu ostatniego wiersza akapitu od nowej strony lub pierwszego wiersza akapitu u dołu strony. Włączona opcja powoduje, że Word automatycznie albo skleja dwa wiersze akapitu, albo przenosi pierwszy wiersz akapitu na górę nowej strony. Zachowaj wiersze razem – zapobiega podziałowi strony wewnątrz wskazanego akapitu. Zachowaj wiersze razem – zapobiega podziałowi strony wewnątrz wskazanego akapitu. Razem z następnym – zapobiega podziałowi strony między zaznaczonym i następnym akapitem. Razem z następnym – zapobiega podziałowi strony między zaznaczonym i następnym akapitem. Podział strony przed – wymusza podział strony przed zaznaczonym akapitem Podział strony przed – wymusza podział strony przed zaznaczonym akapitem

9 Rysowanie Aby uaktywnić pasek rysowanie Widok-Paski Narzędzi- Rysowanie Aby uaktywnić pasek rysowanie Widok-Paski Narzędzi- Rysowanie Autokształty - można wykorzystywać we własnych dokumentach. Kształty można zmieniać, obracać, zmieniać ich kolor i łączyć je z innymi kształtami w celu utworzenia kształtów złożonych. Autokształty - można wykorzystywać we własnych dokumentach. Kształty można zmieniać, obracać, zmieniać ich kolor i łączyć je z innymi kształtami w celu utworzenia kształtów złożonych.

10 Rysowanie Aby wpisać tekst w dowolny autokształt należy zgrupować go razem z polem tekstowym. Wykonuje się to następujący sposób: Aby wpisać tekst w dowolny autokształt należy zgrupować go razem z polem tekstowym. Wykonuje się to następujący sposób: –wstawiamy dowolny autokształt, ustalamy dla niego parametry wyświetlania: rodzaj linii, szerokość linii, jako kolor wypełnienia wybieramy bez wypełnienia,

11 Rysowanie –wewnątrz autokształtu wstawiamy pole tekstowe, –wyłączamy kreślenie krawędzi pola tekstowego – Formatowanie pola tekstowego i w pozycji kolor linii dajemy brak linii

12 Rysowanie –ustawiamy tak kolejność wyświetlania, aby autokształt był na wierzchu,

13 WordArt Do umieszczania w dokumencie ozdobnych tekstów służy polecenie WordArt (Wstaw-Obraz-WordArt). Tym sposobem można tworzyć tekst z cieniem, pochylony, obrócony i rozciągnięty, jak również tekst dopasowany do określonych kształtów. Do umieszczania w dokumencie ozdobnych tekstów służy polecenie WordArt (Wstaw-Obraz-WordArt). Tym sposobem można tworzyć tekst z cieniem, pochylony, obrócony i rozciągnięty, jak również tekst dopasowany do określonych kształtów.

14 WordArt W otwartym oknie wybieramy styl tekstu WordArt, w kolejnym wpisujemy swój tekst i odpowiednio go modyfikujemy przy pomocy otwartego paska WordArt W otwartym oknie wybieramy styl tekstu WordArt, w kolejnym wpisujemy swój tekst i odpowiednio go modyfikujemy przy pomocy otwartego paska WordArt

15 WordArt

16 Zadanie 1 Skopiuj tekst z internetu ze strony www.gimbar.internetdsl.pl i sformatuj jego pierwszą stronę w układzie dwukolumnowym, drugą i połowę trzeciej w trzykolumnowym, a pozostałą część w układzie jednokolumnowym Skopiuj tekst z internetu ze strony www.gimbar.internetdsl.pl i sformatuj jego pierwszą stronę w układzie dwukolumnowym, drugą i połowę trzeciej w trzykolumnowym, a pozostałą część w układzie jednokolumnowym www.gimbar.internetdsl.pl Zamień w dokumencie spójnik i na ale Zamień w dokumencie spójnik i na ale Jeden z akapitów sformatuj, tak aby był pierwsze litery wszystkich wyrazów były zapisane dużymi literami. Jeden z akapitów sformatuj, tak aby był pierwsze litery wszystkich wyrazów były zapisane dużymi literami.

17 Zadanie 2 Przy pomocy autokształtów narysuj następujący schemat i wyślij go do mnie (gimbarcin@wp.pl) Przy pomocy autokształtów narysuj następujący schemat i wyślij go do mnie (gimbarcin@wp.pl)

18 Zadanie 3 Stwórz podobne zaproszenie Stwórz podobne zaproszenie

19 Zaproszenie Ozdobna ramka wstawiona jako ClipArt (Wstaw-obraz-ClipArt), wyszukiwanie Obramowania Ozdobna ramka wstawiona jako ClipArt (Wstaw-obraz-ClipArt), wyszukiwanie Obramowania Układ obrazka Ramka Układ obrazka Ramka Napis ZAPROSZENIE wstawiony jako Word Art. Układ obiektu WordArt Ramka Napis ZAPROSZENIE wstawiony jako Word Art. Układ obiektu WordArt Ramka Napisy w ramce tekstowej Napisy w ramce tekstowej Rysunek kciuka wstawiony jako Symbol, z czcionki Wingdings. Rysunek kciuka wstawiony jako Symbol, z czcionki Wingdings.


Pobierz ppt "Ćwiczenia z Worda www.gimbar.internetdsl.pl. Kolumny Podział na strony na kolumny Format – Kolumny Podział na strony na kolumny Format – Kolumny Aby sformatować"

Podobne prezentacje


Reklamy Google