Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ADRESOWANIE WZGLĘDNE I BEZWZGLĘDNE Ćwiczenia

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ADRESOWANIE WZGLĘDNE I BEZWZGLĘDNE Ćwiczenia"— Zapis prezentacji:

1 ADRESOWANIE WZGLĘDNE I BEZWZGLĘDNE Ćwiczenia
opracował: Patryk Besler

2 Pamiętaj o zaznaczeniu odpowiedniej komórki
Aby poprawnie uzupełnić szachownicę potrzebna nam będzie do tego funkcja „Złącz teksty”. Aby ją wybrać należy przejść do zakładki „Formuły”. Po ukazaniu się okna opcji „Wstawianie funkcji” wybieramy z zakładki wybierz kategorię „wszystkie”. Następnie wybrać opcję „Wstaw funkcję”.

3 Możemy również przejść do okna wyboru funkcji poprzez kliknięcie w strzałkę na przycisku „Autosumowanie” w zakładce „Narzędzia główne” i wybraniu operacji „Więcej funkcji…”.

4 Wystarczy teraz jedynie zjechać na dół samej listy i odnaleźć interesującą nas funkcję. W tym przypadku będzie to „Złącz teksty”. Jeżeli masz problem z odnalezieniem funkcji skorzystaj z opcji „Wyszukaj funkcję”.

5 Aby to zrobić naciskamy w ikonę wyboru komórki.
Po naciśnięciu przycisku „OK” przy wybranej funkcji „Złącz teksty” otworzy nam się nowe okno wyboru tekstów. W tym oknie wybieramy komórki z tekstem, które chcemy połączyć. Aby to zrobić naciskamy w ikonę wyboru komórki.

6 Następnie naciskamy OK.
Następnie wpisujemy adres danej komórki lub po prostu zaznaczamy ją lewym przyciskiem myszy. Ponownie naciskamy na ikonę znajdującą się tuż pod znakiem zamknięcia okna. To samo robimy dla drugiej komórki. Po wykonaniu tych czynności nasz okno wyboru komórek powinno wyglądać tak. Następnie naciskamy OK. Pamiętaj by zaznaczać dane komórki oddzielnie. Tzn. Tekst1 pozwala tobie zaznaczyć jedynie jedną komórkę, nie więcej.

7 Nasz tekst został połączony, jednak żeby móc w masowy sposób wypełnić wszystkie komórki musimy zablokować odpowiedni wiersze i kolumny. Aby to zrobić trzeba wstawić znak $ (Shift + 4) w odpowiednim miejscu. To znaczy przed literą (kolumną) lub cyfrą (wierszem). W tym przypadku interesuje nas kolumna N i wiersz trzeci. Czemu ? Musimy zablokować całą kolumnę, bądź wiersz po to by program łączył dokładnie to co chcemy. Gdybyśmy tego nie zablokowali Excel łączyłby błędne komórki i wyglądałoby to w następujący sposób.

8 Malarz formatów również jest w stanie pomóc nam
Teraz wystarczy najechać w prawy dolny róg komórki i przytrzymując lewy przycisk myszy, przemieścić kursor w odpowiednią stronę, by wypełnić wszystkie pola. Niestety po wypełnieniu komórek ich formatowanie się zmieniło (brak czarnych pól). Można próbować znaleźć odpowiednie ustawienia, jednak jeżeli wzór otrzymaliśmy odgórnie ciężko nam będzie idealnie przywrócić komórki do poprzedniego stanu. Jest jednak sposób, który znacznie nam to ułatwia. Ikona, która pojawiła się tuż po wypełnieniu służy właśnie do tego. Wystarczy na w nią kliknąć i zaznaczyć opcje „wypełnij bez formatowania”. Malarz formatów również jest w stanie pomóc nam z sformatowaniem komórek.

9 Stosując się do poprzednich kroków analogicznie wypełniamy cała szachownicę. Poprawnie wykonana wygląda tak. Kluczowym punktem w tym zadaniu jest umiejętność zablokowania odpowiednich kolumn i wierszy. Gdy to opanujemy, reszta nie będzie stanowiła dla nas większych problemów.

10 Następnym zadaniem jest wypełnienie tabeli z przeliczeniem waluty
Następnym zadaniem jest wypełnienie tabeli z przeliczeniem waluty. Do tego będzie nam potrzebna funkcja ilorazu. Zaczynamy od wpisania w pierwszej pustej komórce znaku „=‘’, a następnie wpisaniu adresu pierwszej komórki, którą chcemy jako dzielną. Możemy również najechać kursorem na daną komórkę i wcisnąć lewy przycisk myszy. W ten sposób adres komórki sam zostanie wpisany. Kolejnym krokiem jest wpisanie znaku „/” (tuż obok klawisza Shift) i wpisaniu adresu drugiej komórki.

11 Nasze pole z funkcją powinno wyglądać właśnie tak.
Kolejną ważną rzeczą jest zablokowanie odpowiednich wierszy i kolumn jak we wcześniejszym ćwiczeniu. Tym razem za każdym razem dzielimy sprzedaż produktu przez kurs euro. Oczywistym będzie, że trzeba zablokować komórkę. Aby to zrobić należy postawić znak $ zarówno przed liczbą jak i literą. W tym przykładzie to wystarczy. Nie trzeba blokować nic więcej. Nasze pole z funkcją powinno wyglądać właśnie tak.

12 Teraz wystarczy wypełnić wszystkie komórki naszą funkcją
Teraz wystarczy wypełnić wszystkie komórki naszą funkcją. Nasza tabela powinna teraz wyglądać tak.

13 Zadanie wymaga jednak od nas przyporządkowania waluty danym komórkom
Zadanie wymaga jednak od nas przyporządkowania waluty danym komórkom. Aby to zrobić zaznaczamy interesujące nas komórki, a następnie w zakładce „Narzędzia główne” naciskamy na strzałkę „Księgowych formatów liczb”. Stamtąd wybieramy interesującą nas walutę. Dzięki tej opcji program sam zaokrągli liczby do odpowiedniego miejsca po przecinku dopisując również w odpowiednim miejscu znak danej waluty.

14 Po poprawnym sformatowaniu całej tabeli powinna ona wyglądać następująco.

15 Tak powinna wyglądać funkcja pierwszej wolnej komórki w tej tabeli.
W kolejnym przykładzie postępujemy analogicznie do wcześniejszych zadań. Cała sztuka polega na zrozumieniu tego, który wiersz, bądź kolumnę trzeba zablokować. W tym przypadku wystarczy zablokować wiersz 18. W nim mieści się kurs euro w poszczególnych latach. Reszta pozostaje tak jak jest. Tak powinna wyglądać funkcja pierwszej wolnej komórki w tej tabeli. A tak cała tabela.

16 Tak powinna wyglądać funkcja pierwszej wolnej komórki w tej tabeli.
W ostatnim natomiast zadaniu zamiast blokować wiersz z kursem Euro, blokujemy kolumnę, ponieważ liczby w kolumnie są ustawione jedna pod drugą, pionowo. Tak powinna wyglądać funkcja pierwszej wolnej komórki w tej tabeli. A tak cała tabela.

17 KONIEC opracował: Patryk Besler


Pobierz ppt "ADRESOWANIE WZGLĘDNE I BEZWZGLĘDNE Ćwiczenia"

Podobne prezentacje


Reklamy Google