Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poznajemy klawiaturę Opracował Piotr Krupa 2 Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe, służące do porozumiewania się z komputerem. Naciskając odpowiednie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poznajemy klawiaturę Opracował Piotr Krupa 2 Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe, służące do porozumiewania się z komputerem. Naciskając odpowiednie."— Zapis prezentacji:

1

2 Poznajemy klawiaturę Opracował Piotr Krupa

3 2 Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe, służące do porozumiewania się z komputerem. Naciskając odpowiednie klawisze, wprowadzamy do komputera dowolne teksty, polecenia i dane, a efekt naszej pracy uwidacznia się natychmiast na monitorze.

4 3 Najczęściej spotykane klawiatury mają od 101 do 104 klawiszy. Wszystkie klawisze ułożone są w kilka bloków: klawiszy alfanumerycznych, sterowania kursorem, specjalnych, numerycznych i funkcyjnych.

5 4 Przykłady różnych klawiatur

6 5 Blok klawiszy alfanumerycznych

7 6 Blok klawiszy alfanumerycznych służy do pisania liter, cyfr i znaków dodatkowych. Na dole klawiatury znajduje się klawisz spacji za pomocą, którego możemy zrobić odstęp między wyrazami w edytorze tekstu.

8 7 Blok klawiszy specjalnych.

9 8 Każdy klawisz wchodzący w skład tego bloku ma inne znaczenie. Klawisz wykorzystywany jest do pisania wielkich liter lub do uzyskiwania znaków zapisanych w górnej części klawisza. Klawisz przełącza klawiaturę w tryb pisania wielkich liter.

10 9 Klawisz służy do zatwierdzenia jakiegoś polecenia lub przejścia do nowego akapitu, wiersza. Klawisz kasuje znak przed kursorem. Klawisze i wykorzystywane w połączeniu z innymi klawiszami w zależności od uruchomionego programu. W większości programów służy do pisania polskich liter (np.: ą, ę...)

11 10 Klawisze funkcyjne.

12 11 Dla klawiszy funkcyjnych nie istnieją stałe, jednolicie określone operacje, które mogłyby być wykonane po ich naciśnięciu. To co stanie się po naciśnięciu dowolnego klawisza funkcyjnego, zależy od uruchomionego programu.

13 12 Klawisze sterowania kursorem.

14 13 Za pomocą klawiszy kierunkowych można poruszać kursorem na ekranie - w pionie lub w poziomie. Z kolei klawisze i przesuwaja kursor od razu o całą stronę w górę lub w dół, a i ustawiają kursor na początku albo na końcu wiersza.

15 14 Blok klawiszy numerycznych.

16 15 Klawiatura numeryczna jest włączona dopiero wówczas, gdy naciśniemy klawisz. Służy ona przede wszystkim do szybkiego wpisywania długich kolumn liczb. Jeśli jest wyłączony, klawisze numeryczne zamieniają się w klawisze kierunkowe, służące do poruszania się kursorem.

17 16 Klawisz

18 17 Klawisz ratuje w sytuacji, gdy przez pomyłkę wybraliśmy jakąś opcję menu lub funkcję. Najczęściej jego naciśnięcie odwołuje wybrane polecenie.

19 18

20 19 Literatura 1. Informatyka 2000, Podręcznik dla szkoły podstawowej kl. IV-VI 2. EasyPC. Kurs komputerowy - Krok po kroku.


Pobierz ppt "Poznajemy klawiaturę Opracował Piotr Krupa 2 Klawiatura to podstawowe urządzenie wejściowe, służące do porozumiewania się z komputerem. Naciskając odpowiednie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google