Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

(spisane na podstawie książki Robin Williams Jak składać tekst). Wskazówki dotyczące pisania tekstów Opracowanie: Grażyna Gregorczyk i Małgorzata Rostkowska.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "(spisane na podstawie książki Robin Williams Jak składać tekst). Wskazówki dotyczące pisania tekstów Opracowanie: Grażyna Gregorczyk i Małgorzata Rostkowska."— Zapis prezentacji:

1 (spisane na podstawie książki Robin Williams Jak składać tekst). Wskazówki dotyczące pisania tekstów Opracowanie: Grażyna Gregorczyk i Małgorzata Rostkowska oraz praktyczne rady związane z pracą w Internecie

2 Nie zostawiaj wiszącej litery na końcu wiersza! Znak twardej spacji w edytorze Word uzyskuje się naciskając klawisze - + + Stosuj zawsze pojedynczy odstęp (spację) po przecinku, kropce, dwukropku, wykrzykniku - po wszystkich znakach przestankowych, które oddzielają dwa zdania. Stosuj prawidłowe cudzysłowy. Pisz Pan Tadeusz - nie "Pan Tadeusz". Nie podkreślaj. Podkreślenia stosuje się w maszynach do pisania; w profesjonalnym składzie komputerowym należy stosować pismo pochyłe - kursywę. WYRAZY PISANE WIELKIMI LITERAMI POWINNY WYSTĘPOWAĆ BARDZO RZADKO, GDYŻ TEKST NAPISANY WIELKIMI LITERAMI JEST MNIEJ CZYTELNY. Stosuj wcięcia i tabulatory. Nigdy nie wyrównuj tekstu za pomocą znaków odstępu. Kiedy zaznaczasz słowo w celu napisania go kursywą, musisz zaznaczyć także odstęp przed słowem, ale nie po nim.

3 Nigdy nie pozostawiaj oderwanej od reszty tekstu wdowy ani bękarta. Wdową nazywamy taki wiersz, w którym znajduje się mniej niż siedem znaków (liter). Bękartem - gdy w wierszu znajduje się tylko część słowa, a pozostały fragment w wierszu poprzednim. Dziel mądrze wyrazy. Nigdy nie dziel wyrazów w nagłówkach. Unikaj dzielenia wyrazów więcej niż dwa razy pod rząd (w dwóch kolejnych wierszach). Stosuj stałe odstępy pomiędzy wierszami. Tekst justuj (wyrównuj do prawej i lewej) tylko wtedy, gdy długość wiersza pozwala na uniknięcie nadmiernego zwiększania odstępów międzywyrazowych. Gdy wiersz jest krótki, nigdy nie stosuj pełnego justowania (wyrównanie do lewej i prawej). Stosuj albo wcięcie akapitowe, albo odstęp pomiędzy akapitami: nigdy nie łącz obydwu metod.

4 Pismo szeryfowe jest bardziej czytelne i powinno być stosowane do pisania tekstów. Pismo bezszeryfowe, jako bardziej wyraziste powinno być stosowane w nagłówkach. Nie używaj więcej niż dwóch rodzajów czcionek na jednej stronie. Gdy stosujesz więcej czcionek, połącz czcionkę bezszeryfową z szeryfową. Stosuj oszczędnie kursywę i pismo pogrubione. Nie obawiaj się białych przestrzeni. Miejsca, na których nie umieszczono grafiki ani tekstu są również ważne, jak obszary zadrukowane. Kiedy umieszczasz tekst w ramce - nie stłaczaj go. Pozostaw dużo miejsca z każdej strony.

5 Przeglądanie stron WWW w Internecie Uruchom przeglądarkę Internetową z menu Start, Programy, Internet Explorer lub klikając w ikonę Sprawdź, czy jesteś połączony z Internetem W pole adresu wpisz adres strony, którą chcesz obejrzeć. Pisz uważnie, bez odstępów, małymi literami np..

6 Wyszukiwanie informacji W pole adresu przeglądarki wpisz adres np. google.com i naciśnij klawisz Tu wpisz słowo/a, które chcesz, aby znajdowały się w dokumencie, następnie kliknij

7 Kopiowanie tekstu ze strony WWW do dokumentu Worda Zaznacz tekst do skopiowania na stronie WWW. Po zaznaczeniu, wybierz z menu Edycja/ Kopiuj lub naciśnij jednocześnie klawisze +. Otwórz stronę WWW w przeglądarce oraz dokument w edytorze Word. Przełącz się do dokumentu edytora, klikając przycisk na pasku zadań. Wybierz z menu Edycja/Wklej lub naciśnij klawisze +.

8 Kopiowanie grafiki ze strony WWW do dokumentu Worda Otwórz stronę WWW w przeglądarce oraz dokument w edytorze Word. Na wybranym rysunku na stronie WWW kliknij prawym przyciskiem myszy. Przełącz się do dokumentu edytora, klikając przycisk na pasku zadań. Wybierz w Wordzie z menu Edycja/Wklej. Sposób I Sposób II Z menu wybierz Kopiuj (lewym przyciskiem myszy) Z menu wybierz Zapisz obraz jako... (lewym przyciskiem myszy). W oknie, które się otworzy zapisz rysunek. Przełącz się do dokumentu edytora, klikając przycisk na pasku zadań. W Wordzie wybierz z menu Wstaw/Rysunek/Z pliku i wskaż właściwą nazwę wcześniej zapisanego rysunku.


Pobierz ppt "(spisane na podstawie książki Robin Williams Jak składać tekst). Wskazówki dotyczące pisania tekstów Opracowanie: Grażyna Gregorczyk i Małgorzata Rostkowska."

Podobne prezentacje


Reklamy Google