Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Procesor tekstu Word część 1

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Procesor tekstu Word część 1"— Zapis prezentacji:

1 Procesor tekstu Word część 1
© Jacek Śmietański, Kraków

2 Menu i paski narzędzi

3 Paski narzędzi Dodatkowe przyciski Standardowy Formatowanie

4 Czcionki Czcionka proporcjonalna, dwuelementowa z szeryfami (Times New Roman) Czcionka proporcjonalna, jednoelementowa, bezszeryfowa (Arial) Czcionka stała (Courier New) Więcej o czcionkach przeczytasz m.in. w Wikipedii (hasło: krój pisma)

5 Formatowanie Plik/Ustawienia Strony
Format strony (rozmiar papieru, marginesy): Plik/Ustawienia Strony Czcionka: Format/Czcionka Akapit: Format/Akapit Zapoznaj się z podstawowymi terminami i zasadami formatowania tekstu. Możesz o nich poczytać m.in. na stronie:

6 Zadanie 1 Napisz podanie wg wzoru na 14 stronie skryptu:
- data wyrównana do prawego marginesu; - dane adresowe wyśrodkowane wewnętrzenie i w całości wyrównane – nadawca do lewego, adresat do prawego marginesu; - treść podania wyjustowana, podwójna interlinia, wcięcie pierwszego wiersza akapitu; - podpis wyśrodkowany wewnętrznie i jako całość przesunięty do prawego marginesu; - pomiędzy poszczególnymi elementami podania kilka wierszy odstępu.

7 schowek i porównywanie wersji
Zadanie 2 Zadanie 2 schowek i porównywanie wersji Korzystając wyłącznie z operacji schowka popraw tekst z pliku SKNOCONE.DOC. Lista poprawek znajduje się na 15 stronie skryptu. Porównaj poprawiony tekst z pierwotną wersją.

8 Symbole Menu: Wstaw/Symbol

9 Znaki specjalne

10 Edytor równań Aby dodać równanie wybieramy z menu:
Wstaw/Obiekt/Microsoft Equation 3.0. Lub klikamy odpowiednią ikonę na pasku narzędzi.

11 Edytor równań Dodanie ikonki do paska narzędzi:
Widok/Paski narzędzi/Dostosuj  Polecenia/Wstaw Ikonę przeciągamy w odpowiednie miejsce na pasku.

12 Edytor równań Pasek narzędzi edytora: Powtórna edycja:
kliknij dwa razy na równaniu

13 Ilustracje Wstawienie ilustracji: Wstaw/Rysunek/Z pliku Obróbka:
klikamy prawym klawiszem myszy na obrazku i wybieramy Formatuj rysunek lub korzystamy z paska narzędzi: Rysunek

14 tabele, wzory, ilustracje
Zadanie 3 Zadanie 3 tabele, wzory, ilustracje a) Przygotuj tabelkę (skrypt, str.15) i poddaj ją różnym zabiegom formatującym – ustal kolor i styl obramowania, tło, szerokość i wysokość poszczególnych komórek. Do czego przydaje się funkcja autodopasowania? b) Korzystając z indeksów górnych i dolnych przepisz podane (str.16) wzory i wyrażenia. c) Wstaw do dokumentu bardziej skomplikowanie wzory. Przyda Ci się edytor równań. d) Wstaw dowolną ilustrację. Zmień jej wygląd wykorzystując dostępne w Wordzie opcje formatowania.

15 Ilustracje Tworzenie prostych rysunków, autokształty i pismo ozdobne
Potrzebną opcję wybieramy z paska narzędzi: Rysowanie lub z menu: Wstaw/Rysunek

16 Zadanie 4 Zadanie 4 rysowanie Stwórz w Wordzie ładną ulotkę reklamową (o dowolnej treści). Wykorzystaj autokształty i tekst ozdobny (WordArt)

17 za tydzień... za tydzień... zapoznaj się z pojęciami: indeks (dolny i górny), przypis, pole (w programie Word), zakładka, odsyłacz, nagłówek, stopka, sekcja, styl, styl nagłówka (w odróżnieniu od nagłówka strony); pamiętaj o zasadach formatowania tekstu; zastosowanie mechanizmu rejestracji zmian i porównywania dokumentów; jak działa spacja nierozdzielająca? jak działa i do czego przydaje się schowek; operacje schowka.


Pobierz ppt "Procesor tekstu Word część 1"

Podobne prezentacje


Reklamy Google