Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Zasady formatowania plików w formacie Microsoft Word”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Zasady formatowania plików w formacie Microsoft Word”"— Zapis prezentacji:

1 „Zasady formatowania plików w formacie Microsoft Word”
Wykonała: Ewelina Hennek

2 MS Word - Formatowanie tekstu
Tak wygląda pasek formatowania tekstu w programie WORD To jest okno ustawienia stylu czcionki. To w nim możemy ustawić czy czcionka ma mieć styl: "NORMALNY", "STANDARDOWY", "NAGŁÓWEK" itd. W tym oknie możemy zmienić krój czcionki np. ARIAL czy TIMES NEW ROMAN. Krój czcionki może okazać się bardzo ważny jeżeli chcemy aby dany nagłówek czy pierwsza litera w akapicie odróżniała się od reszty tekstu, w tym celu szukamy takiej czcionki, która ma "egzotyczne" kształty.

3 Kolejną ważną rzeczą w formatowaniu tekstu jest rozmiar czcionki
Kolejną ważną rzeczą w formatowaniu tekstu jest rozmiar czcionki. Rozmiar czcionki ustawiamy w oknie znajdującym się na zdjęciu poniżej. Można wybrać podaną wielkość lub samemu ją wpisać (musi to być liczba całkowita) W programie Word mamy możliwość pogrubienia, pochylenia (tzw. kursywa) i podkreślenia wybranego tekstu. Dokonujemy tego używając przycisków przedstawionych na rysunku. W pisanym przez nas tekście jest wyrównanie do danego marginesu strony. Możemy wyrównać tekst do lewej, wyśrodkować, wyrównać do prawej oraz wyjustować (mówiąc potocznie od deski do deski). Przyciski za pomocą, których dokonujemy tej czynności przedstawione są na rysunku poniżej.

4 W programie WORD mamy możliwość ustawienia wielkości interlinii
W programie WORD mamy możliwość ustawienia wielkości interlinii. W tym celu wybieramy w menu "Format" pozycje "Akapit..." tak jak na rysunku.

5 Następnie wyświetla nam się okno i wybieramy pozycję "Odstępy między wierszami". Jeżeli wybierzemy pozycję: "Przynajmniej", "Dokładniej" bądź "Wielokrotne", to możemy ustawić wielkość odstępu w oknie obok.

6 1 - Za pomocą tego okna możemy regulować wcięcie z lewej strony dokumentu
2 - Za pomocą tego okna możemy regulować wcięcie tekstu z prawej strony 3 - W tym oknie mamy do wyboru 2 opcje: "Wysunięcie" i "pierwszy wiersz". "Wysunięcie" polega na tym, że cały tekst oprócz pierwszej linijki jest wcięty. "Pierwsza linijka" polega na tym, że zostaje ona wcięta, a reszta dokumentu pozostaje bez zmian. 4 - za pomocą tego okna regulujemy wartość wcięcia "pierwszej linijki" lub "wysunięcia„ 5 - W tym oknie regulujemy odstęp linijki poprzedzającej zmianę w interlinii 6 - W tym oknie regulujemy odstęp pierwszej linijki po zakończeniu zmian w interlinii 7 - W tym oknie regulujemy interlinie (kilka opcji do wyboru) 8 - W tym oknie mamy możliwość regulacji interlinii (takiej jaką zechcemy) dla opcji w oknie 7: "Przynajmniej", "Dokładnie" i "Wielokrotne„ 9 - W tym oknie regulujemy wyrównanie do danego brzegu kartki 10 - w tym oknie ustawiamy konspekt (wcięcia linii w głąb kartki, gdy nadajemy jakiś podpunkt jest on wcięty, gdy temu podpunktowi nadajemy podpunkt to jest on jeszcze bardziej wcięty)

7 Aby ustawić rzeczy przedstawione wyżej dla napisanego już tekstu, to musimy zaznaczyć obszar tekstu, w którym chcemy dokonać zmian. Jeżeli tekst nie został jeszcze napisany i wiemy już jak on będzie wyglądał to łatwiej ustawić to wszystko już przed rozpoczęciem pisania, wtedy nasze ustawienia będą dotyczyć całego tekstu. W programie WORD możemy używać tzw. twardej spacji tzn. przenosić z końca wersu niemile widziane na tym miejscu litery lub wyrazy np. i, a, na, po. Twarda spacja to kombinacja klawiszy Shift i Enter, należy ustawić kursor przed niechcianym (w danym wersie) elementem tekstu i wcisnąć kombinację, a tekst zostanie przeniesiony do następnego wersu.

8 Nie wolno zapomnieć o akapicie w danej linijce, aby go zrobić należy nacisnąć klawisz Tab znajdujący się na klawiaturze. Standardowo wielkość takiego akapitu to 1,25 cm. Jeżeli chcemy umieścić akapit na 5 cm o marginesu to należy kliknąć na linijce poziomej w miejscu gdzie chcemy mieć akapit tak jak na rysunku.

9 W programie WORD dostępny jest tzw
W programie WORD dostępny jest tzw. suwak, dzięki niemu możemy regulować wysunięcie (wcięcie) z lewej strony, takie wcięcie dotyczy całego tekstu (zaznaczonego, bądź do zmiany położenia suwaka). Przesuwając tylko górną część suwaka regulujemy wcięcie tylko pierwszego wersu lub po naciśnięciu "ENTER" kursor ustawi się na miejscu wskazanym przez górny suwak. Dostępny jest również suwak z prawej strony, za jego pomocą regulujemy wcięcie z prawej strony. 1 - Suwak lewy górny - służy do regulacji wcięcia (z lewej strony) w pierwej linijce Suwak lewy (cały) - służy do regulacji wcięcia w tekście z lewej strony Suwak prawy - służy do regulacji wcięcia w tekście z prawej strony

10 Jeżeli mamy wklejony rysunek pomiędzy jakimś tekstem i chcemy aby ten tekst nie był tylko nad i pod rysunkiem, tylko żeby tekst otaczał rysunek, to należy kliknąć lewym przyciskiem myszy na rysunek. W tym momencie pokaże się okno rysunku.

11 Aby ustawić to, żeby tekst był ze wszystkich stron zdjęcia, należy kliknąć na ikonę "Otaczanie tekstem" i wybrać odpowiednią pozycję. .

12 Efekt powinien być taki jak na rysunku.


Pobierz ppt "„Zasady formatowania plików w formacie Microsoft Word”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google