Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TWÓRCZOŚĆ LUDOWA Folklor Beata Szczepaniak. Pojęcia i terminy Etnograf – zbieracz i badacz folkloru Folklor – twórczość ludowa Region – obszar kraju różniący.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TWÓRCZOŚĆ LUDOWA Folklor Beata Szczepaniak. Pojęcia i terminy Etnograf – zbieracz i badacz folkloru Folklor – twórczość ludowa Region – obszar kraju różniący."— Zapis prezentacji:

1 TWÓRCZOŚĆ LUDOWA Folklor Beata Szczepaniak

2 Pojęcia i terminy Etnograf – zbieracz i badacz folkloru Folklor – twórczość ludowa Region – obszar kraju różniący się ukształtowaniem terenu i folklorem Region Kozła – region, który swoją nazwę wziął od instrumentu ludowego – kozła Skansen – muzeum sztuki ludowej na wolnym powietrzu Kapela ludowa – zespół muzykantów Gwara – mowa ludu Polskie tańce narodowe : polonez, mazur, krakowiak, kujawiak, oberek

3 Etnograf Najwybitniejszym polskim etnografem był Oskar Kolberg (1814 – 1890).Zbierał i spisywał melodie, tańce, opowieści i zwyczaje ludowe z różnych regionów. Efektem jego pracy jest wielotomowe dzieło: Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Dzieło to jest do dziś głównym źródłem wiedzy o polskiej tradycji ludowej. Na pomniku Oskara Kolberga umieszczono napis: Oskarowi Kolbergowi, zasłużonemu Ojczyźnie – rodacy. Polskę całą przeszedł, lud poznał i ukochał. Zwyczaje jego i pieśni w księgi złożył.

4 Folklor Folklor – twórczość ludowa obejmująca: pieśni, tańce, obrzędy, zwyczaje, legendy, rzemiosło ….. Folklor tworzą również regionalne stroje i potrawy. Towarzyszył uroczystościom rodzinnym i religijnym. Pieśni ludowe opowiadają o codziennych zajęciach i obyczajach.

5 Region Obszar kraju różniący się ukształtowaniem terenu i folklorem. Kultura ludowa jest związana z codziennym życiem ludzi. Jej różne rodzaje powstały pod wpływem warunków życia oraz zajęć mieszkańców danego regionu, na przykład górali, Kaszubów i Kurpiów. Nawet kolory strojów związane były z barwami ziemi, a charakterystyczne elementy tych strojów świadczą o więzi z przyrodą.

6 Regiony – stroje ludowe WielkopolskaWarmiaŚląskRzeszowszczyznaŁowickie KurpieKujawyKrakowskieKaszubyPodhale

7 Region Kozła Region Kozła – leży na pograniczu województwa lubuskiego i Wielkopolski. Swoją nazwę przyjął od instrumentu ludowego kozła.

8 Skansen Skansen – muzeum sztuki ludowej na wolnym powietrzu. Najbliższy skansen w naszym regionie znajduje się w Ochli koło Zielonej Góry.

9 Kapela ludowa Kapela ludowa – zespół muzykantów ludowych. W skład kapel ludowych wchodzą różne instrumenty np. : skrzypce, akordeon, bębenek, basy, kozioł, dudy, klarnet, trąbka, cymbały. Kapela ludowa z Regionu Kozła składa się z trzech instrumentów: kozła, skrzypiec i klarnetu Es.

10 Instrumenty ludowe Bębenek obręczowy Diabelskie skrzypce Harmonia trzyrzędowa Mazanki

11 Instrumenty ludowe dudy sierszenki Kozioł ślubny Kozioł weselny

12 Gwara Gwara – mowa ludu. U matki na zrębie bucały gołębie. Oj, ja bym męża chciała, choć o jednym zębie. Kukułeczka kuka, chłopiec panny szuka. Spozira, przebira i nosa zadzira.

13 Oberek Kujawiak Polonez Krakowiak Mazur Polskie tańce narodowe

14 Oberek Oberek – polski taniec narodowy liczony na trzy. Charakteryzuje się bardzo szybkim tempem i skocznym, wesołym charakterem. Jego nazwa pochodzi od częstych obrotów wykonywanych w tańcu. Oberka nazywa się też obertasem lub wyrywasem.

15 Kujawiak Kujawiak – polski taniec narodowy liczony na trzy. Tempo wolne, ze względu na spokojny i niekiedy smutny charakter nazywa się go także kołysanym lub kolebanym

16 Polonez Polonez – dostojny, uroczysty taniec, wywodzący się z ludowego chodzonego. Umiarkowane tempo, liczony na trzy. W przeszłości tańczono go na polskich dworach szlacheckich. Obecnie taniec ten rozpoczyna najznakomitsze ba le.

17 Krakowiak Krakowiak – polski taniec narodowy liczony na dwa. Jego charakterystyczną cechą jest rytm synkopowany.

18 Mazur Mazur – polski taniec narodowy liczony na trzy. Ma żywy i skoczny charakter. Akcentowane są w nim słabe części taktu: na dwa lub na trzy. Taniec ten był bardzo popularny w pierwszej połowie XIX wieku.


Pobierz ppt "TWÓRCZOŚĆ LUDOWA Folklor Beata Szczepaniak. Pojęcia i terminy Etnograf – zbieracz i badacz folkloru Folklor – twórczość ludowa Region – obszar kraju różniący."

Podobne prezentacje


Reklamy Google