Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

POLSKIE TAŃCE NARODOWE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "POLSKIE TAŃCE NARODOWE"— Zapis prezentacji:

1 POLSKIE TAŃCE NARODOWE
Praca wykonana przez uczestników projektu: Piękno Polskich Tańców Narodowych Krasocin, Luty 2007 r

2 Polskie tańce narodowe:
Polonez Mazur Oberek Kujawiak Krakowiak

3 Polonez Polonez jest tańcem o uroczystym charakterze z przełomu XVI i XVII wieku. Tańczony najpierw wśród ludu, z czasem przyjął się na dworach magnackich. Na dworach królów polskich polonez, był paradą szlachty przed monarchą. Charakteryzuje go gracja w ruchach i posuwistość kroków. Metrum 3/4, tempo umiarkowane, raczej powolne.

4 Mazur Mazur jest tańcem parowym w takcie na 3/4 o charakterystycznym rytmie. Zawiera kroki posuwiste i skoczne przyklęki, wir wolno splecionych par i szybkie przebiegi. W mazurze akcenty są rozmieszczone są w różnych częściach taktu, najczęściej jednak na trzeciej części, co nadaje mu żywy charakter.

5 Oberek  Oberek to polski trójwymiarowy taniec ludowy charakteryzujący się rytmami mazurowymi rzadziej walcerkowymi. Nazwa wywodzi się od sposobu tańczenia- obracania się. Różnice miedzy kujawiakiem, mazurem i oberkiem określa się zazwyczaj na podstawie tempa które w oberku jest najszybsze.

6 Kujawiak  Kujawiak jest tańcem o metrum trójwymiarowym w rytmie 3/4 o tempie wolnym. Tańce o cechach muzycznych kujawiaka są znane w Łęczyckim i w Wielkopolsce.

7 Krakowiak Krakowiak to taniec ludowy ziemi krakowskiej utrzymany w takcie 2/4, średnim tempie zawierający charakterystyczne synkopy, które przenoszą akcenty na słabe części taktu.


Pobierz ppt "POLSKIE TAŃCE NARODOWE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google