Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dziś pokażemy wam jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dziś pokażemy wam jak bezpiecznie korzystać z Internetu."— Zapis prezentacji:

1

2 Dziś pokażemy wam jak bezpiecznie korzystać z Internetu

3

4  Pamiętaj, że Internet jest bardzo dobrym źródłem informacji, a także rozrywki. Pamiętaj jednak, aby nie za długo przesiadywać przed komputerem, ponieważ może to źle wpływać na twoje zdrowie.

5  Musisz pamiętać że w Internecie nikt nie jest anonimowy  Adres IP (Internet Protocol address) to unikatowy numer przyporządkowany urządzeniom sieci komputerowych, protokół IP. Adresy IP są wykorzystywane w Internecie oraz sieciach lokalnych. Adres IP zapisywany jest w postaci czterech oktetów w postaci dziesiętnej oddzielonych od siebie kropkami, np. adres IP: 150.254.66.81

6  Pisać kulturalnie  Pisać na temat  Pisać poprawnie, bez błędów  Używać polskich znaków  Nie pisać cały czas wielkimi literami(NIE KRZYCZEĆ)

7  Spamu  Niechcianych odnośników do stron  „Łańcuszków szczęścia”

8  Jako haseł nie powinno używać się imion, dat urodzenia, ani popularnych ciągów tekstowych typu „qwerty”.  Zasady te dotyczą też poczty elektronicznej i portali społecznościowych.

9 …swoich:  Haseł  Loginów  Kodów PIN  Kodów CVV2  Numerów kart

10  Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło, pamiętaj, żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

11 W czasie nawiązywania internetowych znajomości zachować ostrożność. Nie zawsze rozmówca z komunikatora musi mieć dobre zamiary. Nie obdarzać go bezgranicznym zaufaniem. Zweryfikować wiedzę na jego temat w innych źródłach. Na spotkania umawiać się w miejscach publicznych, w towarzystwie innych osób.

12

13 To problem z rozwojem nowoczesnej technologii. Polega na wyśmiewaniu innych, kompromitowania ich, znieważaniu, nękaniu, zastraszeniu i wykonywaniu tym podobnych czynności z wykorzystywaniem usług internetowych oraz komunikacyjnych. Są to czyny karalne według polskiego prawodawstwa. Naprawienie szkody poprzez usunięcie krzywdzącej treści jest przeważnie bardzo trudne do zrealizowania. W globalnej sieci będą one już powielone w setkach egzemplarzy i przechowywane na dziesiątkach serwerów na całym świecie.

14

15

16  Ryzyko odbioru nieprawdziwych danych  Brak kontroli nad napływem fałszywych wiadomości  Utrata kontroli z rzeczywistością

17

18

19 ROZSĄDNIE i Z UMIAREM

20  Jak się nazywasz?  Mów mi wuju.  Ile masz lat?  Tyle co Bruce Lee, jak był w moim wieku.  Skąd klikasz?  Klikam? A skąd!  Gdzie mieszkasz?  Chrząszczyrzewoszyce, powiat Łękołody.  Jak wyglądasz?  Podchodzę do okna, otwieram je i wyglądam.

21  Dostajesz kieszonkowe?  A Ty co, Urząd Skarbowy?  Ile zarabiają twoi rodzice?  O wiele za mało.  Z kim mieszkasz?  Tajemnica państwowa.  Co masz na sobie?  Wzrok rodziców.  Do której chodzisz szkoły?  Do piątej z lewej.  Spotkamy się?  Chyba, że 30 lutego.

22  Odwiedzisz mnie?  A co, leżysz w szpitalu?  Jaki jest Twój numer telefonu?  Nie ze mną te numery Bruner.  Dogadujesz się z rodzicami?  Lepiej niż z Tobą.  Wyślesz mi fotkę?  Do paszportu musisz mieć swoją.  Masz zdjęcie?  Tak, ale jedno, więc nie wysyłam.  Masz kartę kredytową ?  A ty jopka pik?

23 Żeby bezpiecznie korzystać z „czatów” nie można podawać swojego imienia i nazwiska, a także miejsca zamieszkania. Trzeba posługiwać się Nickiem, czyli wymyślonym pseudonimem.

24  Pobieraczek to najbardziej znana strona z przekrętów transferowych.  Ważne jest, by nie podawać własnych danych osobowych.  Możemy zostać naciągnięci na koszty finansowe.

25

26  Siedzą cały czas przed komputerem omija nas wiele rzeczy, m.in. spotkania ze znajomymi…

27  Uzależnienie to nabyta, silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.  Zależność psychiczna to stan, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie jest w stanie bez pomocy z zewnątrz przerwać określonych zachowań.

28

29  Jeżeli twój komputer jest podłączony do Internetu, musisz mieć zainstalowany odpowiedni program antywirusowy. Powinieneś również zaopatrzyć się w tzw. Firewall.

30  Firewall jest oprogramowaniem, lub sprzętem, które pomaga blokować hackerów, wirusy i robaki, które próbują dotrzeć do Twojego komputera przez Internet.

31

32  Ważne, aby mieć zainstalowany i zaktualizowany program antywirusowy, gdyż z każdym dniem pojawia się coraz więcej nowych wirusów.

33 Coś o wirusach… Wirus komputerowy porównać można do wirusów atakujących nasze ludzkie organizmy. Wnika w aplikacje i usuwa jej pliki, po czym aplikacja zazwyczaj przestaje działać.

34 Czym jest wirus? Wirus jest programem komputerowym o niewielkich rozmiarach, zdolnym do rozmnażania się poprzez doczepianie swojego kodu do innych plików, posiadający celowe procedury destrukcyjne, takie jak: - niszczenie lub zmiana zapisanych na dyskach informacji - generowanie dziwnych komunikatów, melodii... - zakłócanie wyświetlania informacji na ekranie - próby fizycznego uszkodzenia sprzętu.

35

36  Koń trojański – może udawać dowolny program, pożyteczne narzędzie lub uaktualnienie do niego, który zawiera kod realizujący inne funkcje niż te, o których mowa jest w załączonej dokumentacji. Po kilku godzinach pracy program dokona spustoszeń na naszym dysku, zawiesi pracę systemu... Innym rodzajem „trojana” jest BACKDOORS, który służy hakerom jako narzędzie do zdalnej administracji.

37  Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa i rozkładaniu się kolejnych aplikacji, najlepiej jak najwcześniej zareagować, gdy wirus jeszcze jest w fazie początkowej…Gdy wirus zacznie rozprzestrzeniać się, usunięcie, względnie wyleczenie jest coraz trudniejsze.

38  Ważne jest by co jakiś czas przeprowadzić pełne skanowanie systemu, gdyż szybkie skanowanie nie zawsze jest wstanie wykryć wszystkich wirusów

39  Jeśli posiadamy w naszych zasobach pliki mające dla nas szczególną wartość, ważne jest, by utworzyć kopie zapasową np. na dyskach przenośnych, takich jak: dysk zewnętrzny, pendrive, płyty Cd lub na dysku wirtualnym.

40

41  Zapora sieciowa  Aktualizacja oprogramowania  Oprogramowanie antywirusowe  Oprogramowanie antyszpiegowskie

42  Odcina dostęp z zewnątrz do usług, których nie chcemy udostępniać.  Blokuje dostęp do Internetu programom, które nie powinny mieć takiej możliwości.  Wykrywa nowe, nieznane programy usiłujące komunikować się poprzez Internet.

43

44 Lokalna sieć komputerowa – nazywana najczęściej LAN (Local Area Network) – to w zasadzie kilka połączonych ze sobą komputerów. Rozróżniamy dwie główne kategorie sieci: Typu klient-serwer- w takiej sieci jest jeden (lub kilka) komputer, który spełnia rolę serwera (serwer to komputer, którego zadaniem jest centralne przechowywanie plików, programów itd.), pozostałe komputery to tzw. klienci, którzy korzystają z zasobów serwera. Typu peer to peer - (każdy z każdym) – w sieci takiej nie ma wydzielonego komputera – serwera, a każdy użytkownik korzysta z zasobów plikowych i sprzętowych (drukarka, fax, modem) innych użytkowników.

45

46  zawsze spowalnia pracę komputera  stopień zabezpieczenia różni się w zależności od producenta programu  nie wolno bezwzględnie ufać programowi antywirusowemu

47

48  Najprostszym programem antyszpiegowskim jest Windows Defender. Jest on zainstalowany na każdym komputerze zapewniając łatwą obsługę.

49 Jest najczęstszym programem, który jest wykorzystywany do wykradania kodów, haseł, E-maili, itd. Jego działanie jest bardzo proste. Program przesyła do wcześniej ustalonego odbiorcy wszystko to, co zostanie napisane na klawiaturze.

50 Najbardziej znanym programem tego typu to „LOIC” czyli „Low Orbit Ion Cannon” Nazwa angielska oznacza działo jonowe umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej, czyli fikcyjną broń masowego rażenia występującą najczęściej w grach komputerowych

51 LOIC polega na przeciążeniu atakowanego serwera dużą ilością pakietów TCP/UDP lub żądań protokołu HTTP Dzięki temu programowi został przeprowadzony atak na polskie strony rządowe w styczniu 2012. W proteście przeciwko międzynarodowej umowy ACTA.

52 Ataki tego typu wykorzystywane są do blokowania łącza ofiary. Ataki typu DdoS różnią się od ataków typu DoS tym, że zamiast jednego komputera wysyłającego setki zapytań do komputera ofiary, wysyła je wiele komputerów, nad którymi napastnik wcześniej przejął kontrolę. Ataki typu DDoS służą najczęściej do np. blokowania serwerów stron serwisów aukcyjnych, firm.

53 Dosyć znaną Grupą Hakerów jest „ Anonymous ” - globalna, zdecentralizowana grupa aktywistów internetowych sprzeciwiająca się ograniczaniu wolności obywatelskich, korupcji, konsumpcjonizmowi, cenzurze, wpływowi kościoła katolickiego na życie publiczne czy łamaniu praw zwierząt.

54

55  Haker/Cracker – jest to osoba, która wykorzystuje luki, słabe punkty, bądź łamie zabezpieczenia oprogramowania komputerowego, bądź sieci, aby dostać się do zasobów danego komputera lub przejąć kontrolę nad systemem. Cele są różne, dla niektórych jest to chęć zysku możliwego do wykorzystania przy pomocy wykradzionych danych, dla innych ważne jest uzyskanie rozgłosu i wywołanie zamieszania.  Słowo „haker” powszechnie używane wobec osób łamiących zabezpieczenia systemów komputerowych, co w słownictwie informatycznym określa się mianem „crackingu”, a osoby łamiące te zabezpieczenia - „crackerami”. Etykieta hakerska sprzeciwia się cyberprzestępczości. Łamanie zabezpieczeń wymaga często bardzo dużych umiejętności technicznych, można więc powiedzieć, że część crackerów stanowią hakerzy. Słowo „haker” pochodzi z języka angielskiego („hack” - poprawka, drobna modyfikacja).

56

57  Dziękujemy za uwagę! Opracowanie: Adrian Gaca Mikołaj Naskrętski Nauczyciel prowadzący: mgr Jędrzej Rybicki


Pobierz ppt "Dziś pokażemy wam jak bezpiecznie korzystać z Internetu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google