Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dziecko w sieci zagrożenia i profilaktyka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dziecko w sieci zagrożenia i profilaktyka."— Zapis prezentacji:

1 Dziecko w sieci zagrożenia i profilaktyka

2 Internet to dla większości ludzi codzienność
Internet to dla większości ludzi codzienność. Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez niego. Dzięki niemu możemy porozumiewać się z bliskimi zupełnie za darmo, sprzedawać i kupować rzeczy bez wychodzenia z domu, poznawać nowych ludzi z całego globu, słuchać muzyki, grać w gry, pracować, a nawet zarabiać pieniądze. Jednak czy internet ma same zalety? Jakie zagrożenia czyhają na użytkowników? Co możemy zrobić aby uchronić siebie i naszych bliskich?

3 ZAGROŻENIA W SIECI wirusy trojany robaki hakerzy pedofile cyberprzemoc

4 Dzieci w sieci Internet dzieciom służy przedewszystkim do zabawy, ale również do nauki czy poznawania nowy ludzi. Dzieci rozmawiając na forach internetowych, czy pobierając pliki z niebezpiecznych stron, nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą zaszkodzić sobie, swojemu komputerowi lub innym. Czym są wirusy, robaki, trojany? Jak działają hakerzy i pedofile? Czym jest cyberprzemoc?

5 Wirusy Wirus jest programem komputerowym o niewielkich rozmiarach, zdolnym do rozmnażania się poprzez doczepianie swojego kodu do innych plików, posiadający celowe procedury destrukcyjne, takie jak: - niszczenie lub zmiana zapisanych na dyskach informacji - generowanie dziwnych komunikatów, melodii - zakłócanie wyświetlania informacji na ekranie - próby fizycznego uszkodzenia sprzętu.

6 ROBAK Robak w odróżnieniu od wirusów nie atakuje żadnych plików, rzadko wywołuje niepożądane skutki uboczne, z wyjątkiem uszczuplania wolnego miejsca na dysku. Tworzy w niekontrolowany sposób własne duplikaty w zasobach sieci komputerowej. Koń trojański Koń trojański może udawać dowolny program, pożyteczne narzędzie lub uaktualnienie do niego, który zawiera kod realizujący inne funkcje niż te, o których mowa jest w załączonej dokumentacji. Po kilku godzinach pracy program dokona spustoszeń na dysku oraz zawiesi pracę systemu.

7 HAcKERZY Cele hackerów:
Hacker to osoba która wykorzystuje słabe punkty lub łamie zabezpieczenia oprogramowania komputerowego lub sieci, aby dostać się do zasobów komputera, lub przejąć nad nim kontrole. Cele hackerów: uzyskanie rozgłosu wywołanie zamieszania chęć zysku możliwego do wykorzystania przy pomocy wykradzionych danych zwiększenie dbałości administratorów o zabezpieczenia

8 W internecie każdy może być tym kim chce..
PEDOFILIA Największe zagrożenia czyhające na dzieci to pedofile. Młodzież i dzieci często potrzebują osoby która pomoże, wesprze, doradzi. Pedofile ofiarują swoją uprzejmość, uwagę i troskę. Potrafią słuchać, okazują zrozumienie. Działają bardzo szybko. Rozpoczynają rozmowy o wyraźnie erotycznym charakterze. Dążą do spotkań „twarzą w twarz”.. Pamiętaj ! W internecie każdy może być tym kim chce..

9 Cyberprzemoc Cyberprzemoc to wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych - telefonów komórkowych, serwisów SMS i MMS, poczty elektronicznej, czatów, komunikatorów, stron internetowych, blogów, serwisów społecznościowych, grup dyskusyjnych. Przykłady cyberprzemocy: nękanie, straszenie, obrażanie w sieci lub za pomocą telefonu komórkowego, wysyłanie wulgarnych i i smsów, kłótnie internetowe, rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów; podszywanie się pod inną osobę, obraźliwe komentowanie wpisów na blogu.

10 10 rad Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci dziecka...
1.Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa. 2.Rozmawiaj z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w sieci. 3. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych. 4. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci. 5. Zapoznaj dziecko z NETYKIETĄ – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie 6. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. 7.Zainstaluj program antywirusowy. 8. Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. 9. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że dzieci przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. 10. Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.

11 Bibliografia strony internetowe : 1.gregthebest.blox.pl
13.forum.cdrinfo.pl 2.golus.pl 14.tvn24.pl 3.fdn.pl 15.forum.dobreprogramy.pl 4.europarl.europa.eu 16.dzieckowsieci.pl 5.nbportal.pl 6.stoppedofilom.pl 7.zakis.webpark.pl 8.techno.gildia.pl 9.tipy.pl 10.puellanova.pl 11.stardoll.com 12.wolnemedia.net


Pobierz ppt "Dziecko w sieci zagrożenia i profilaktyka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google