Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sieci komputerowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sieci komputerowe."— Zapis prezentacji:

1 Sieci komputerowe

2 Sieć jest zbiorem komputerów, połączonych ze sobą w celu wspólnego korzystania z informacji i zasobów sprzętowych. Sieć pozwala na łatwą wymianę plików i informacji, umożliwia wspólne korzystanie z wyposażenia: drukarki, modemu i urządzenia do przechowywania danych. Także połączenie z Internetem może być wspólnie wykorzystywane przez wszystkie komputery w sieci.

3 Zwykle powodem zainstalowania pierwszej sieci jest potrzeba wspólnego korzystania z plików, programów i drukarek za pośrednictwem kilku komputerów. Tego typu podstawowe sieci są tanie i łatwe do zbudowania.

4

5 Podstawowe elementy sieci
Karty sieciowe (zwane także kartami interfejsu sieciowego). Służą jako połączenie między komputerem i siecią, przekształcając dane wychodzące z komputera do formatu danych sieci.

6 Podstawowe elementy sieci
Koncentratory (zwane także węzłami okablowania). Są to centralne punkty połączeń grup roboczych. Koncentrator umożliwia każdemu z węzłów komunikowanie się ze wszystkimi innymi podłączonymi węzłami. Dwa lub większa liczba połączonych ze sobą koncentratorów umożliwia prostą i tanią rozbudowę sieci.

7 Podstawowe elementy sieci
Serwer, czyli komputer udostępniający różnego rodzaju zasoby w sieci. Typowy serwer zawiera kilka dysków twardych, urządzenie do zapisywania kopii zapasowych na taśmie oraz napęd CD-ROM. Serwery często są używane do przechowywania baz danych, plików i ich kopii zapasowych. Komputery połączone z serwerem nazywane są "klientami".

8 Podstawowe elementy sieci
Serwer druku - zapewnia drukarkom takie samo połączenie z siecią, jak karta sieciowa komputerom. Umożliwia wszystkim komputerom w sieci korzystanie z tej samej drukarki. Serwery druku są często podstawowym elementem sieci typu klient/serwer.

9 Podstawowe elementy sieci
Produkty łącznościowe. Należą do nich karty faksowe i modemy umożliwiające połączenia z Internetem. Wszystkie te produkty pozwalają na komunikowanie się z komputerami, które znajdują się poza lokalną siecią komputerową.

10 Podstawowe elementy sieci
Sieciowy system operacyjny może składać się z prostego oprogramowania wbudowanego w system Windows 95, ale może też być bardziej zaawansowanym systemem, takim jak Novell NetWare czy Microsoft Windows NT.

11

12 Stanowiska robocze (stacje robocze), z których korzystają użytkownicy sieci, np. uczniowie w szkole. Komputer traktowany jako stacja robocza musi mieć zainstalowane: pamięć, procesor, kartę sieciową oraz system operacyjny. Może natomiast nie mieć dysku twardego (wystarczy stacja dyskietek), gdyż wszystkie potrzebne programy i wyniki pracy mogą być przechowywane na pojemnym dysku sieciowym. Wszelkie działania są wykonywane w pamięci i procesorze naszego komputera i od jego parametrów zależy szybkość i możliwości pracy.

13 Serwery, które obsługują jednostki sieciowe (stanowiska robocze)
Serwery, które obsługują jednostki sieciowe (stanowiska robocze). Jest to wydzielony komputer o dużej mocy obliczeniowej i pojemnym twardym dysku. Wyróżniamy dwa rodzaje serwerów: Serwer plików, który jest zarówno sprzętem jak i oprogramowaniem udostępniającym dane dyskowe innym obiektom sieci, Serwer drukowania, który jest tylko oprogramowaniem i steruje przekazywaniem wydruków przesyłanych ze stanowisk sieciowych na wybrane drukarki.

14 Sieć obejmująca jeden budynek lub zakład pracy nazywana jest siecią lokalną LAN.
Dzięki sieci możliwe jest współużytkowanie zasobów (dokumentów i programów) i urządzeń (np. drukarki, modemu). Oznacza to, że dzięki sieci z jednej drukarki, czy modemu, może korzystać 100 a nawet więcej komputerów. Jest to czysta oszczędność. Oprócz sieci lokalnych obejmujących jeden budynek lub firmę możemy wyróżnić także sieci miejskie MAN obejmujące jedno miasto lub sieci globalne WAN obejmujące całą kulę ziemską. Przykładem tej ostatniej może być Internet.


Pobierz ppt "Sieci komputerowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google