Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Artur Szmigiel Paweł Zarębski Kl. III i

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Artur Szmigiel Paweł Zarębski Kl. III i"— Zapis prezentacji:

1 Artur Szmigiel Paweł Zarębski Kl. III i
Serwery komputerowe Artur Szmigiel Paweł Zarębski Kl. III i

2 Spis treści Serwery katalogów Serwery plików i drukarek
Serwery aplikacji Serwery pocztowe Serwery bezpieczeństwa Serwery dostępu zdalnego Serwer bezstanowy Serwer rezerwowy Serwer sieciowy Serwer podstawowy Zalety Wady Zastosowania

3 Serwery katalogów Dostarczają scentralizowanej usługi katalogowej, służącej do zarządzania kontami użytkowników, grup i stacji sieciowych oraz umożliwiającej scentralizowanie procedur uwierzytelniania i autoryzacji.

4

5 Serwery plików i drukarek
Zapewniają bezpieczne składowanie wszystkich danych. Mogą również obsługiwać kolejki drukowania, które zapewniają dostęp do urządzeń drukujących udostępnianych w sieci.

6

7 Serwery aplikacji Pełnią funkcję serwera aplikacji typu klient-serwer. W środowisku typu klient-serwer, na kliencie uruchamiana jest jedynie niewielka wersja programu (tzw. procedura pośrednicząca), która zapewnia możliwość łączenia się z serwerem. Aplikacja po stronie serwera jest wykorzystywana do wykonywania silnie obciążających procesor zapytań klienta. Przykładami serwerów aplikacji mogą być serwery WWW i serwery baz danych.

8

9 Serwery pocztowe Zapewniają klientom sieci możliwość korzystania z poczty elektronicznej. Wykorzystanie bram pozwala przekazywać pocztę pomiędzy różnorodnymi systemami pocztowymi.

10

11 Serwery bezpieczeństwa
Zabezpieczają sieć lokalną, gdy jest ona połączona z większymi sieciami, takimi jak Internet. Do tej grupy należą firewalle i serwery proxy.

12

13 Serwery dostępu zdalnego
Ich zadaniem jest umożliwienie przepływu danych między siecią a odległymi klientami. Klient odległy (zdalny) może używać modemu do uzyskania połączenia telefonicznego z siecią lokalną. Może również wykorzystać technikę tunelowania (VPN) i połączyć się z siecią lokalną za pośrednictwem sieci publicznej, takiej jak Internet. System, który umożliwia te formy dostępu do sieci to serwer dostępu zdalnego. Może on zostać wyposażony w jeden lub więcej modemów służących zapewnieniu zewnętrznego dostępu do sieci albo też w porty wirtualne, wykorzystane przez połączenia tunelowane.

14

15 Serwer bezstanowy Serwer bezstanowy (angielskie stateless server), serwer, który nie przechowuje żadnych informacji o kliencie. Zwracając się do serwera bezstanowego, klient musi każdorazowo określić komplet informacji dotyczących usługi, np. podać nie tylko nazwę pliku, z którego chce czytać, lecz również odległość w pliku, którą w innych sytuacjach (otwieranie pliku) system operacyjny przechowuje w deskryptorze pliku. Serwer bezstanowy jest łatwiej przywrócić po awarii do działania. Serwery bezstanowe są używane np. w systemie NFS.

16 Serwer rezerwowy Serwer rezerwowy (angielskie secondary serwer), drugi z serwerów w układzie “serwer podstawowy – system rezerwowy”. Jeśli serwer rezerwowy działa jako aktywne zwielokrotnienie serwera podstawowego, to docierają do niego wszystkie zamówienia realizowane przez serwer podstawowy. Serwer rezerwowy może też pozostawać w pogotowiu, wykonując inne prace, z możliwością przejęcia funkcji serwera podstawowego w razie awarii.

17 Serwer sieciowy Serwer sieciowy (angielskie network server), serwer zainstalowany w sieci komputerowej, świadczący usługi sieciowe, zazwyczaj polegające na udostępnianiu informacji w postaci plików lub wypisów z bazy danych.

18

19 Serwer podstawowy Serwer podstawowy (angielskie primary server), wyróżniony serwer (zarządca kopii) w systemie tolerującym uszkodzenia, do którego są przesłane zamówienia uaktualnienia danych od wszystkich klientów. Dopiero po zapamiętaniu aktualizacji w serwerze podstawowym następuje jego kontakt z serwerem rezerwowym lub z grupą innych zarządców kopii.

20 Zalety Zaletami sieci z serwerem dedykowanym są duże bezpieczeństwo danych (pełna kontrola osób upoważnionych do dostępu do informacji), centralizacja danych (kompleksowa, łatwa archiwizacja danych oraz możliwość pracy grupowej), wysoka wydajność sieci (zadania sieciowe wykonuje serwer, nie obciążając innych komputerów), możliwość udostępniania innych usług (serwer WWW, FTP i wiele innych).

21 Wady Do wad takiego rozwiązania należą duże koszty inwestycyjne (dodatkowy komputer z oprogramowaniem), trudniejsza administracja siecią oraz duże koszty czasu przestoju sieci z powodu awarii serwera - w takiej sytuacji wstrzymana zostaje praca na wszystkich komputerach w firmie. Należy dołożyć wszelkich starań, aby w razie awarii istniała możliwość szybkiego jej usunięcia.

22 Zastosowania Sieci oparte na serwerach są bardzo przydatne, zwłaszcza w organizacjach dużych oraz wymagających zwiększonego bezpieczeństwa i bardziej konsekwentnego zarządzania zasobami przyłączonymi do sieci.

23


Pobierz ppt "Artur Szmigiel Paweł Zarębski Kl. III i"

Podobne prezentacje


Reklamy Google