Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sole to związki chemiczne zbudowane z atomów metalu i atomów reszt kwasowych pomiędzy metalem a resztą kwasową występuje najczęściej wiązanie jonowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sole to związki chemiczne zbudowane z atomów metalu i atomów reszt kwasowych pomiędzy metalem a resztą kwasową występuje najczęściej wiązanie jonowe."— Zapis prezentacji:

1

2 Sole to związki chemiczne zbudowane z atomów metalu i atomów reszt kwasowych pomiędzy metalem a resztą kwasową występuje najczęściej wiązanie jonowe.

3 Ca 3 (PO 4 ) 2 Fosforan(V) wapnia – nieorganiczny związek chemiczny, sól wapniowa kwasu fosforowego. Występujący naturalnie jako skała fosforyt wapnia nie jest substancją czystą, lecz zawiera w swej strukturze inne substancje takie jak piasek czy wapień. -Sól -Substancja stała -Krystaliczna budowa -Nierozpuszczalny w wodzie

4 W przemyśle spożywczym fosforany dodaje się m.in. Do makaronów, aby skrócić czas ich gotowania. Fosforan(V) wapnia wykorzystuje się do otrzymywania fosforu i do produkcji nawozów fosforowych np. supefosfatu, który wspomogą zawiązywanie się kwiatów i owoców.

5 Fosforan(V) srebra – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu fosforowego i srebra na +1 stopniu utlenienia. Występuje w postaci żółtawych kryształów, niezbyt dobrze rozpuszczalny w wodzie. Używany jest w fotografice, medycynie i w optyce. Ag 3 PO 4 -Sól- biały proszek - praktycznie nierozpuszczalny w wodzie

6 Fosforan cynku wykorzystuje się w farbach antykorozyjnych aby zabezpieczyć stal przed rdzą. Stosuje się go również w wypełnieniach zębów.

7 Fosforan(V) sodu – nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu fosforowego. Białe kryształy dobrze rozpuszczalne w wodzie. Roztwór wodny ma odczyn lekko zasadowy. Występuje w postaci hydratu (najczęściej jako dwunastowodzian, rzadziej jako dziesięciowodzian). Na 3 PO 4 -Sól - ciało stałe - białe kryształy - odczyn lekko zasadowy - dobrze rozpuszczalny w wodzie

8 Stosuje się go do produkcji środków zmiękczających wodę (proszki do zmywania i prania),do oczyszczania metali. Stosowane są również w przemyśle spożywczym m.in. do zwiększania zdolności wiązania wody przez mięso, co poprawia soczystość i kruchość wędlin.

9

10

11

12

13

14


Pobierz ppt "Sole to związki chemiczne zbudowane z atomów metalu i atomów reszt kwasowych pomiędzy metalem a resztą kwasową występuje najczęściej wiązanie jonowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google