Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Węglan wapnia Otrzymane wapno palone po reakcji z woda tworzy wapno gaszone, które wykorzystujemy w: Budownictwie ( składnik zaprawy murarskiej) Sadownictwo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Węglan wapnia Otrzymane wapno palone po reakcji z woda tworzy wapno gaszone, które wykorzystujemy w: Budownictwie ( składnik zaprawy murarskiej) Sadownictwo."— Zapis prezentacji:

1 Węglan wapnia Otrzymane wapno palone po reakcji z woda tworzy wapno gaszone, które wykorzystujemy w: Budownictwie ( składnik zaprawy murarskiej) Sadownictwo (bielenie konarów drzew pni) Bielenie pomieszczeń gospodarczych (wykorzystanie własności bakteriobójczych i grzybobójczych) W rolnictwie do wapniowania gleby o odczynie kwaśnym (następuje wtedy reakcja zobojętniania odczynu kwaśnego gleby poprzez odczyn zasadowy Ca(OH)2 Węglan wapnia jest chemicznym dodatkiem do żywności, oznaczonym jako E170. Używany jako utwardzacz, a także biały barwnik spożywczy, w produktach takich jak pieczywo, herbatniki, wybory cukiernicze, lody, cukierki oraz konserwowe owoce i warzywa. Węglan wapnia można również znaleźć w kosmetykach ( np. w pudrze do twarzy), a także w wybielaczach, pastach do zębów, tabletkach z witaminami oraz w papierosach, do produkcji kredy szkolnej czy papieru.

2 Węglan wapnia Kalcyt stosowany jest w :
-Przemyśle budowlanym - do produkcji wapna i cementu -Przemyśle chemicznym – do wytwarzania sody i sody kaustycznej -Przemyśle metalurgicznym – jako topnik -Rolnictwie - jako nawóz -Przemyśle optycznym - do produkcji pryzmatów polaryzacyjnych ( nikoli) -Przemyśle ceramicznym -Przemyśle szklarskim -Zdobnictwie- jako kamień dekoracyjny i ozdobny Główny składnik skał wapiennych ( wapienia, kredy, marmuru) i minerałów: kalcytu i aragonitu. Wapień i kreda to skały osadowe, a marmur to skała krystaliczna. Używany jako materiał budowlany. W postaci wapnienia stosowany jako kamień budowlany, zaś w formie sproszkowanych skał wapiennych, jako surowiec do otrzymywania wapna palonego. Czysty marmur wykorzystywany jest głównie w budownictwie i w rzeźbiarstwie bo jest materiałem twardym, ale nie jest odporny na działanie kwaśnych deszczy. Marmur jest bardzo dobrym materiałem rzeźbiarskim, poniewż jest trwały, ale jednocześnie daje się szlifować, polerować i piłować.

3 Węglan wapnia

4 Manganian (VII) potasu
Manganian (VII) potasu posiada silne własności bakterio- i grzybobójcze. Pastylki tego związku są m.in. Stosowane do odkażania wody do mycia (np. do kąpieli noworodków); składnik aktywny w maściach do odkażania gardła oraz w preparatach do odkażania ran. Rozcieńczony roztwór używa się do płukania jamy ustnej. KMnO4 używany jest również do uzdatniania wody pitnej i sterylizacji narzędzi metodą ‘’polową’’. Aby uzdatnić wodę należy dodać manganianu (VII) potasu do wody w takiej ilości, aby uzyskać odcień bladoróżowy. Roztwór o odcieniu intensywnie różowym to substancja odkażająca.

5 Manganian (VII) potasu
Używany jest jako środek do wytwarzania tlenu w reakcji z woda utlenioną lub w wyniku silnego ogrzania. Można go także wykorzystać do otrzymania chloru w reakcji z kwasem solnym. Manganian (VII) potasu można stosować do pokazu zwanego ‘’przemiana wody w wino’’. W tym celu na dnie szklanki należy umieścić mały, niewidoczny gołym okiem kryształek nadmanganianu. Po nalaniu wody, zabarwia się ono na kolor przypominający czerwone wino. Po podgrzaniu barwa znika (‘’przemiana wina w wodę’’). Aby eksperyment powiódł się, woda powinna być lekko alkaliczna, a szklanka całkowicie wysuszona.

6 Manganian (VII) potasu

7 Azotan (V) sodu NaNO3 stosowany jest:
jako nawóz azotowy ( zawiera 15,5% azotu) przed wynalezieniem przemysłowych metod wiązania azotu z powietrza( metoda Mościckiego, metoda Habera i Boscha) azotan sodu był używany do uzyskiwania kwasu azotowego wciąż jest ważnym surowcem do produkcji azotanu potasu (saletry potasowej) w przemyśle spożywczym do konserwacji mięsa (przeciwdziała tworzeniu się jadu kiełbasianego; symbol UE – E251) w przemyśle szklarskim do produkcji materiałów wybuchowych odgrywając istotną rolę w produkcji nitrogloceryny jest materiałem chętnie zbieranym przez kolekcjonerów jest użuwany do produkcji farb, emalii i leków stosuje się go jako utleniacz w pirotechnice

8 Azotan (V) sodu Sieć krystaliczna NaNO3


Pobierz ppt "Węglan wapnia Otrzymane wapno palone po reakcji z woda tworzy wapno gaszone, które wykorzystujemy w: Budownictwie ( składnik zaprawy murarskiej) Sadownictwo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google