Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Węglan wapnia Otrzymane wapno palone po reakcji z woda tworzy wapno gaszone, które wykorzystujemy w: - - Budownictwie ( składnik zaprawy murarskiej) -

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Węglan wapnia Otrzymane wapno palone po reakcji z woda tworzy wapno gaszone, które wykorzystujemy w: - - Budownictwie ( składnik zaprawy murarskiej) -"— Zapis prezentacji:

1 Węglan wapnia Otrzymane wapno palone po reakcji z woda tworzy wapno gaszone, które wykorzystujemy w: - - Budownictwie ( składnik zaprawy murarskiej) - - Sadownictwo (bielenie konarów drzew pni) - - Bielenie pomieszczeń gospodarczych (wykorzystanie własności bakteriobójczych i grzybobójczych) - - W rolnictwie do wapniowania gleby o odczynie kwaśnym (następuje wtedy reakcja zobojętniania odczynu kwaśnego gleby poprzez odczyn zasadowy Ca(OH)2 Węglan wapnia jest chemicznym dodatkiem do żywności, oznaczonym jako E170. Używany jako utwardzacz, a także biały barwnik spożywczy, w produktach takich jak pieczywo, herbatniki, wybory cukiernicze, lody, cukierki oraz konserwowe owoce i warzywa. Węglan wapnia można również znaleźć w kosmetykach ( np. w pudrze do twarzy), a także w wybielaczach, pastach do zębów, tabletkach z witaminami oraz w papierosach, do produkcji kredy szkolnej czy papieru.

2 Węglan wapnia Kalcyt stosowany jest w : -Przemyśle budowlanym - do produkcji wapna i cementu -Przemyśle chemicznym – do wytwarzania sody i sody kaustycznej -Przemyśle metalurgicznym – jako topnik -Rolnictwie - jako nawóz -Przemyśle optycznym - do produkcji pryzmatów polaryzacyjnych ( nikoli) -Przemyśle ceramicznym -Przemyśle szklarskim -Zdobnictwie- jako kamień dekoracyjny i ozdobny - Główny składnik skał wapiennych ( wapienia, kredy, marmuru) i minerałów: kalcytu i aragonitu. - Wapień i kreda to skały osadowe, a marmur to skała krystaliczna. - Używany jako materiał budowlany. W postaci wapnienia stosowany jako kamień budowlany, zaś w formie sproszkowanych skał wapiennych, jako surowiec do otrzymywania wapna palonego. - Czysty marmur wykorzystywany jest głównie w budownictwie i w rzeźbiarstwie bo jest materiałem twardym, ale nie jest odporny na działanie kwaśnych deszczy. Marmur jest bardzo dobrym materiałem rzeźbiarskim, poniewż jest trwały, ale jednocześnie daje się szlifować, polerować i piłować.

3 Węglan wapnia

4 Manganian (VII) potasu Manganian (VII) potasu posiada silne własności bakterio- i grzybobójcze. Pastylki tego związku są m.in. Stosowane do odkażania wody do mycia (np. do kąpieli noworodków); składnik aktywny w maściach do odkażania gardła oraz w preparatach do odkażania ran. Rozcieńczony roztwór używa się do płukania jamy ustnej. Manganian (VII) potasu posiada silne własności bakterio- i grzybobójcze. Pastylki tego związku są m.in. Stosowane do odkażania wody do mycia (np. do kąpieli noworodków); składnik aktywny w maściach do odkażania gardła oraz w preparatach do odkażania ran. Rozcieńczony roztwór używa się do płukania jamy ustnej. KMnO4 używany jest również do uzdatniania wody pitnej i sterylizacji narzędzi metodą polową. KMnO4 używany jest również do uzdatniania wody pitnej i sterylizacji narzędzi metodą polową. Aby uzdatnić wodę należy dodać manganianu (VII) potasu do wody w takiej ilości, aby uzyskać odcień bladoróżowy. Roztwór o odcieniu intensywnie różowym to substancja odkażająca. Aby uzdatnić wodę należy dodać manganianu (VII) potasu do wody w takiej ilości, aby uzyskać odcień bladoróżowy. Roztwór o odcieniu intensywnie różowym to substancja odkażająca.

5 Manganian (VII) potasu Używany jest jako środek do wytwarzania tlenu w reakcji z woda utlenioną lub w wyniku silnego ogrzania. Można go także wykorzystać do otrzymania chloru w reakcji z kwasem solnym. Używany jest jako środek do wytwarzania tlenu w reakcji z woda utlenioną lub w wyniku silnego ogrzania. Można go także wykorzystać do otrzymania chloru w reakcji z kwasem solnym. Manganian (VII) potasu można stosować do pokazu zwanego przemiana wody w wino. W tym celu na dnie szklanki należy umieścić mały, niewidoczny gołym okiem kryształek nadmanganianu. Po nalaniu wody, zabarwia się ono na kolor przypominający czerwone wino. Po podgrzaniu barwa znika (przemiana wina w wodę). Aby eksperyment powiódł się, woda powinna być lekko alkaliczna, a szklanka całkowicie wysuszona. Manganian (VII) potasu można stosować do pokazu zwanego przemiana wody w wino. W tym celu na dnie szklanki należy umieścić mały, niewidoczny gołym okiem kryształek nadmanganianu. Po nalaniu wody, zabarwia się ono na kolor przypominający czerwone wino. Po podgrzaniu barwa znika (przemiana wina w wodę). Aby eksperyment powiódł się, woda powinna być lekko alkaliczna, a szklanka całkowicie wysuszona.

6 Manganian (VII) potasu

7 Azotan (V) sodu NaNO 3 stosowany jest: jako nawóz azotowy ( zawiera 15,5% azotu) jako nawóz azotowy ( zawiera 15,5% azotu) przed wynalezieniem przemysłowych metod wiązania azotu z powietrza( metoda Mościckiego, metoda Habera i Boscha) azotan sodu był używany do uzyskiwania kwasu azotowego przed wynalezieniem przemysłowych metod wiązania azotu z powietrza( metoda Mościckiego, metoda Habera i Boscha) azotan sodu był używany do uzyskiwania kwasu azotowego wciąż jest ważnym surowcem do produkcji azotanu potasu (saletry potasowej) wciąż jest ważnym surowcem do produkcji azotanu potasu (saletry potasowej) w przemyśle spożywczym do konserwacji mięsa (przeciwdziała tworzeniu się jadu kiełbasianego; symbol UE – E251) w przemyśle spożywczym do konserwacji mięsa (przeciwdziała tworzeniu się jadu kiełbasianego; symbol UE – E251) w przemyśle szklarskim w przemyśle szklarskim do produkcji materiałów wybuchowych odgrywając istotną rolę w produkcji nitrogloceryny do produkcji materiałów wybuchowych odgrywając istotną rolę w produkcji nitrogloceryny jest materiałem chętnie zbieranym przez kolekcjonerów jest materiałem chętnie zbieranym przez kolekcjonerów jest użuwany do produkcji farb, emalii i leków jest użuwany do produkcji farb, emalii i leków stosuje się go jako utleniacz w pirotechnice stosuje się go jako utleniacz w pirotechnice

8 Azotan (V) sodu Sieć krystaliczna NaNO3


Pobierz ppt "Węglan wapnia Otrzymane wapno palone po reakcji z woda tworzy wapno gaszone, które wykorzystujemy w: - - Budownictwie ( składnik zaprawy murarskiej) -"

Podobne prezentacje


Reklamy Google