Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chlorek wapnia Chlorek wapnia – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego (chlorowodoru) i wapnia. Chlorek wapnia – nieorganiczny związek chemiczny,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chlorek wapnia Chlorek wapnia – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego (chlorowodoru) i wapnia. Chlorek wapnia – nieorganiczny związek chemiczny,"— Zapis prezentacji:

1 Chlorek wapnia Chlorek wapnia – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego (chlorowodoru) i wapnia. Chlorek wapnia – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego (chlorowodoru) i wapnia. Chlorek wapnia dostarczany jest w postaci białych płatków o grubości ok. 1 mm. Produkt jest silnie higroskopijny i łatwo rozpuszczalny w: wodzie, alkoholu etylowym, acetonie i w kwasie octowym również z tego powodu znajduje zastosowania do osuszenia gazów. Chlorek wapnia dostarczany jest w postaci białych płatków o grubości ok. 1 mm. Produkt jest silnie higroskopijny i łatwo rozpuszczalny w: wodzie, alkoholu etylowym, acetonie i w kwasie octowym również z tego powodu znajduje zastosowania do osuszenia gazów. Chlorek wapnia otrzymuje się jako produkt uboczny przy produkcji węglanu sodu metodą Solvaya. Chlorek wapnia otrzymuje się jako produkt uboczny przy produkcji węglanu sodu metodą Solvaya. Bezwodny chlorek wapnia chłonie nie tylko wodę lecz także amoniak dlatego też w eksykatorach wypełnionych chlorkiem wapnia nie należy przechowywać preparatów wydzielających amoniak - tworzy się CaCl2.8NH3. Bezwodny chlorek wapnia chłonie nie tylko wodę lecz także amoniak dlatego też w eksykatorach wypełnionych chlorkiem wapnia nie należy przechowywać preparatów wydzielających amoniak - tworzy się CaCl2.8NH3.

2 Chlorek wapnia

3 Wzór sumaryczny: CaCl 2 Wzór strukturalny:

4 Chlorek wapnia stosuje się w: w przemyśle spożywczym, w przemyśle spożywczym, do osuszania gazów, do osuszania gazów, do otrzymywania związków wapniowych, do otrzymywania związków wapniowych, do usuwania śladowych ilości wody z ciekłych substancji organicznych, do usuwania śladowych ilości wody z ciekłych substancji organicznych, razem z chlorkiem sodu jako substancję zapobiegającą tworzeniu się lodu na jezdniach. razem z chlorkiem sodu jako substancję zapobiegającą tworzeniu się lodu na jezdniach.

5 Chlorek cy nku Wzór sumaryczny: ZnCl 2 Wzór strukturakny:

6 Chlorek cynku związek nieorganiczny, sól cynku i kwasu solnego. Silnie higroskopijny, rozpuszczalny w wodzie, alkoholu etylowym, eterze, glicerynie. związek nieorganiczny, sól cynku i kwasu solnego. Silnie higroskopijny, rozpuszczalny w wodzie, alkoholu etylowym, eterze, glicerynie. Zastosowanie: bezwodny jako środek suszący, bezwodny jako środek suszący, zaprawa przy drukowaniu tkanin, zaprawa przy drukowaniu tkanin, topnik do oczyszczania powierzchni lutowanych, topnik do oczyszczania powierzchni lutowanych, mikronawóz, mikronawóz, składnik elektrolitu. składnik elektrolitu. składnik żużli pokrywająco-rafinujących stosowanych przy wytopie stopów cynku. składnik żużli pokrywająco-rafinujących stosowanych przy wytopie stopów cynku.

7 Chlorek cynku

8 Otrzymywanie Bezwodny chlorek cynku można otrzymać m.in. w wyniku reakcji chloru (w temp. 700 °C) lub chlorowodoru (na gorąco) z cynkiem. Przemysłowo otrzymywany w reakcji siarczku cynku z chlorem. Po rozpuszczeniu cynku, jego tlenku lub węglanu w gorącym kwasie solnym i odparowaniu roztworu uzyskuje się monohydrat, ZnCl2·H2O. Znane są też hydraty zawierające 1,5, 2,5, 3 lub 4 cząsteczki wody krystalizacyjnej. Bezwodny chlorek cynku można otrzymać m.in. w wyniku reakcji chloru (w temp. 700 °C) lub chlorowodoru (na gorąco) z cynkiem. Przemysłowo otrzymywany w reakcji siarczku cynku z chlorem. Po rozpuszczeniu cynku, jego tlenku lub węglanu w gorącym kwasie solnym i odparowaniu roztworu uzyskuje się monohydrat, ZnCl2·H2O. Znane są też hydraty zawierające 1,5, 2,5, 3 lub 4 cząsteczki wody krystalizacyjnej. Synonimy: dichlorek cynku, chlorek cynku (II). Synonimy: dichlorek cynku, chlorek cynku (II).


Pobierz ppt "Chlorek wapnia Chlorek wapnia – nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego (chlorowodoru) i wapnia. Chlorek wapnia – nieorganiczny związek chemiczny,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google