Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chlorek sodu. (sól kuchenna lub kamienna) Wzór sumarczny: NaCl Wzór strukturalny: Na - Cl.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chlorek sodu. (sól kuchenna lub kamienna) Wzór sumarczny: NaCl Wzór strukturalny: Na - Cl."— Zapis prezentacji:

1 Chlorek sodu. (sól kuchenna lub kamienna) Wzór sumarczny: NaCl Wzór strukturalny: Na - Cl

2 Chlorek sodu. Zastosowanie chlorku sodu: 1. W przyrodzie: rozpowszechniony jako minerał halit. rozpowszechniony jako minerał halit. 2. W przemyśle spożywczym: przyprawa do wielu potraw, przyprawa do wielu potraw, środek konserwujący żywność. środek konserwujący żywność. kąpiele w wodach leczniczych 5. W przemyśle: podstawowy surowiec w procesie otrzymywania sody, kwasu solnego, wodorotlenku sodu sodu i chloru. zmieszany z wodą stosowany jako mieszanina oziębiająca. w zimie używa się jej do posypywanie jezdni w celu uniknięcia oblodzenia, ponieważ dodanie soli do wody powoduje obniżenie jej temperatury krzepnięcia garbarskim i szklarskim 3. W gospodarstwie rolnym: dodaje się go do pasz dla zwierząt (sól pastewna). 4. W medycynie: podawany w celu zatrzymania wody w organiźmie podawany do organizmu w roztworach, tzw. soli fizjologicznej

3 Chlorek sodu

4 Siarczan(VI) wapnia. Wzór sumaryczny: CaSO 4 CaSO 4 Wzór strukturalny: CaSO 4 wystepuje w naturze w dwóch postaciach: Anhydryt (CaSO 4 ) Anhydryt (CaSO 4 ) Uwodniona (CaSO 4 2H 2 O) Uwodniona (CaSO 4 2H 2 O)

5 Siarczan(VI) wapnia Zastosowanie anhydrytu: 1. Przemysł chemiczny 2. Produkcja cementu i kwasy siarkowego

6 Siarczan(VI) wapnia Zastosowanie gipsu: 1. W budownictwie: jako materiał wiążący (spoiwo mineralne) jako materiał wiążący (spoiwo mineralne) twarde formy gipsowe używane są do produkcji dachówek twarde formy gipsowe używane są do produkcji dachówek do gipsowania ścian do gipsowania ścian 2. W przemyśle: odlewy gipsowe (nadawanie kształtu talerzom i filiżankom); odlewy ciśnieniowe stosowane są w ceramice sanitarnej odlewy gipsowe (nadawanie kształtu talerzom i filiżankom); odlewy ciśnieniowe stosowane są w ceramice sanitarnej warsztaty modelarskie i wzornicze warsztaty modelarskie i wzornicze 3. Medycyna: bandaże gipsowe (przyjazne dla skóry i zdolne do oddychania) laboratoria techniki dentystycznej 4. Rolnictwo: dodatek do nawozów sztucznych 5. Przemysł spożywczy: najróżniejsze środki spożywcze artykuły do pielęgnacji ciała (np. pasta do zębów)

7 Siarczan(VI) wapnia


Pobierz ppt "Chlorek sodu. (sól kuchenna lub kamienna) Wzór sumarczny: NaCl Wzór strukturalny: Na - Cl."

Podobne prezentacje


Reklamy Google