Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Grodków.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Grodków."— Zapis prezentacji:

1 Grodków

2 Informacje ogólne Województwo opolskie Powiat brzeski (woj. opolskie)
Gmina Grodków •   rodzaj miejsko-wiejska Założono 1234 Burmistrz Marek Andrzej Antoniewicz Powierzchnia 9,88 km² Położenie (punkt) 50° 41' N 17° 22' E Ludność (2008)  liczba:   gęstość: ,9 os./km²

3 Położenie Gmina Grodków położona jest w zachodniej części województwa opolskiego, na Równinie Grodkowskiej po lewej stronie Nysy Kłodzkiej. Od południa graniczy z gminami: Kamiennik, Pakosławice, Skoroszyce, od wschodu z gminą Niemodlin, od północy z gminą Olszanka. Zachodnia granica stanowi w części granicę z województwem dolnośląskim. Leży przy trasie Wrocław-Nysa-Głuchołazy, w odległości ok. 8 km od odcinka autostrady A-4 Katowice-Wrocław.

4 Powiat brzeski

5 Zabytki

6 Kościół parafialny Pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wcześniej pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Wybudowany był w stylu wczesno gotyckim, wzmiankowany już w 1282 roku, w 1449 r. został spalony podczas pożaru, a następnie odbudowany. Aktualnie jest on główną siedzibą dekanatu grodkowskiego.

7 Ruiny neogotyckiego kościoła poewangelickiego (XIX w.)
W 1766 roku założono w Grodkowie gminę ewangelicką i wzniesiony został kościół, który uległ zniszczeniu; budowa obecnego rozpoczęła się w 1845 roku; zaraz po zakończeniu działań wojennych, w 1946 roku odprawiano tu nabożeństwa katolickie; gdy przywrócono do stanu używalności świątynię katolicką, kościół ponownie przejęli ewangelicy, jednak z uwagi na ciągle malejącą ich liczbę, po kilkunastu latach zaprzestano odprawiania nabożeństw; od tego czasu kościół pozostał opuszczony i zamknięty.

8 Ratusz Wzniesiony został zapewne w XIV lub XV w.; spalony w 1549 r. a odbudowany w latach staraniem biskupa Baltazara Promnitza; ponownie zniszczony przez największy grodkowski pożar w roku 1833; obecny ratusz, z zachowaniem pierwotnej wieży (renesans XV-XVI w.), zbudowany został w 1840 r. wg projektu architekta Philippiego z Opola; późnoklasycystyczny z gotycko-renesansową wieżą ratusz usytuowany jest pośrodku rynku; w przyziemiu zachował się gotycki portal współczesny budowie pierwszego ratusza.

9 Wiatrak Typu holenderskiego: bez skrzydeł, murowany, z przełomu XVIII i XIX wieku.

10 Fragmenty murów miejskich z wieżą Bramy Ziębickiej, wieżą Bramy Lewińskiej, basztą więzienną z renesansową attyką; budowę murów miejskich rozpoczęto w 1296 roku za czasów księcia świdnickiego Bolka I; wielokrotnie niszczone i odbudowywane, m.in. w wyniku wojny trzydziestoletniej.

11 Kaplica pw. Św. Krzyża Wśród budowli sakralnych Grodkowa na uwagę zasługuje położona w południowo-zachodniej części miasta, przy ul. Krótkiej kaplica pw. Św. Krzyża. Jej początki sięgają połowy ubiegłego wieku. Zbudowana została lub gruntownie przebudowana najprawdopodobniej w 1851 r . Odnowiona w roku W otoczeniu kaplicy ustawione są stacje Drogi Krzyżowej .

12 Grodków dawniej

13

14 Zabytki przyrody park miejski "Cegielnia";
park im. Juliusza Słowackiego.

15 Znani grodkowianie W Grodkowie urodził się nauczyciel Fryderyka Chopina, założyciel pierwszej na ziemiach polskich wyższej uczelni muzycznej, kompozytor, dyrygent, pianista, skrzypek i śpiewak - Józef Elsner. Przy ulicy noszącej Jego imię odnajdziemy muzeum mu poświęcone - Dom Pamięci Józefa Elsnera. Tu też stawiał swe pierwsze kroki ostatni z wielkich lutnistów barokowych, także kompozytor, Sylvius Leopold Weiss. Wśród grodkowian odnajdziemy Sebastiana von Rostock - wrocławskiego biskupa i Starostę Generalnego Śląska w czasie panowania cesarza Ferdynanda III, Melchiora Adama - XVII-wiecznego encyklopedystę i historyka literatury. W Grodkowie urodził się polski wokalista jazzowy Janusz Szrom. Z miastem związany jest również Piotr Gacek (ur. 16 września 1978 roku} — polski siatkarz, grający na pozycji libero.

16 Janusz Szrom Piotr Gacek
Sylvius Leopold Weiss Józef Elsner Janusz Szrom Piotr Gacek


Pobierz ppt "Grodków."

Podobne prezentacje


Reklamy Google