Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK POWSTA Ł O MAZOWSZE? Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze Zespół "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK POWSTA Ł O MAZOWSZE? Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze Zespół "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10 JAK POWSTA Ł O MAZOWSZE?

11

12 Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze Zespół "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8listopada 1948 polecający prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Zespół miał uchronić ten folklor przed zatraceniem i ukazać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno. Początkowo program artystyczny składał się z piosenek przeplatanych tańcami z terenów centralnej Polski – Opoczna, Kurpi,szybko jednak zaczął sięgać do tradycji innych regionów.

13

14 Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze Mira Zimińska-Sygietyńska porzuciła po wojnie karierę aktorki i zajęła się sprawami organizacyjnymi. Tadeusz Sygietyński komponował utwory w oparciu o oryginalne relikty ludowej pieśni, latami zdobywane doświadczenie. Wraz z zaprzyjaźnionym organistą z Klembowa, Henrykiem Wiśniewskim i jego żoną Teresą, przetrząsali wiejskie chaty. Zimińska w poszukiwaniu babcinych strojów, Sygietyński i Wiśniewscy w poszukiwaniu uzdolnionej młodzieży. Na siedzibę zespołu wybrano podwarszawską posiadłość z początku XX w., położoną opodal Pruszkowa, nazwaną na cześć żony pierwszego właściciela – Karolinem. Pałac w Karolinie, nim stał się siedzibą Mazowsza, był domem opieki oraz zakładem dla nerwowo i psychicznie chorych, więc przeniesienie wszystkich zamieszkałych tam ludzi było niemałym problemem. Pod koniec 1948 r. do pałacu w Karolinie zaczęły zjeżdżać grupy młodzieży z okolicznych mazowieckich wiosek i miasteczek. Pierwsi członkowie zespołu mieli nie więcej niż 16 lat i byli członkami jednego z chórów Wiśniewskiego. Przywozili ze sobą do Karolina przepiękne melodie, oryginalne stroje oraz swój talent, młodość i pasję. Na Sygietyńskich spoczął obowiązek nie tylko zadbania o wikt i opierunek, ale przede wszystkim zapewnienia podopiecznym wykształcenia. Sygietyńscy przeprowadzili się w tym czasie do małego domku przy pałacu, aby zawsze być w stałym kontakcie z podopiecznymi.

15

16 Po dwóch latach nauki, prób i ćwiczeń, 6 listopada1950r. na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera pierwszego programu "Mazowsza". Ówczesny repertuar składał się z piosenek przeplatanych tańcami z regionów centralnej Polski: opoczyńskiego, kurpiowskiego i mazowieckiego. Po warszawskiej premierze, między kolejnymi koncertami, szlifem programu, planami na przyszłość, ważyły się najważniejsze dla zespołu decyzje. Już rok później, w 1951 r. "Mazowsze" wyruszyło na podbój świata, zaczynając, co było w czasach PRL-u zrozumiałe, od ZSRR. Po trzech latach polskie władze zezwoliły na wyjazd zespołu także za "żelazną kurtynę". "Mazowsze" zdobyło Paryż 1 października 1954, a 6 lat później dotarło do Ameryki. Rok 1955 okrył żałobą "Mazowsze" i zachwiał plany na przyszłość zespołu. Zmarł Tadeusz Sygietyński

17

18 Wielkie osobowości W Mazowszu w latach pięćdziesiątych występowały wielkie osobowości sceny polskiej : Irena Santor i Lidia Korsakówna, natomiast w latach siedemdziesiątych Danuta Kowalska – znana aktorka oraz Stanisław Jopek- wielki solista związany z zespołem przez kilkadziesiąt lat. W roku 1963 Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" wystąpił w filmie "Żona dla Australijczyka". Rolę solistki "Mazowsza " odegrała znana aktorka Elżbieta Czyżewska, a rolę Australijczyka Wiesław Gołas. W roku 1999 Zespół Mazowsze wystąpił w filmie Andrzeja Wajdy Pan Tadeusz w scenie Poloneza z 12 księgi.

19

20 Przygotowały: Grupa,,Pierwszaki Aleksandra Milewska Dagmara Zarzycka Liceum Ogólnokształcące,,SOP im.Księdza Poety Jana Twardowskiego w Płocku. Opiekun: Ewa Różańska


Pobierz ppt "JAK POWSTA Ł O MAZOWSZE? Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze Zespół "Mazowsze" powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google