Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bliskie, a jak niezwykłe... - Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bliskie, a jak niezwykłe... - Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim"— Zapis prezentacji:

1 Bliskie, a jak niezwykłe... - Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

2 Tło historyczne... Pałac w Otwocku Wielkim to jedna z najcenniejszych rezydencji barokowych w Polsce. Jest dawną siedzibą rodu Bielińskich, którzy pozostawali w ścisłych związkach z dworem Sasów, co zapewniało im kariery polityczne i intratne stanowiska. Podkomorzy koronny Kazimierz Ludwik Bieliński w 1682 roku ożenił się z córką poety Jana Andrzeja Morsztyna, Ludwiką Marianną. Dla młodej pary, zapewne pod koniec lat osiemdziesiątych XVII wieku, wzniesiona została wiejska rezydencja, której projekt przypisywany jest Tylmanowi z Gameren (jako autorzy brani są również pod uwagę Carlo Ceroni i Józef Fontana).

3 U Kazimierza Bielińskiego w Otwocku Wielkim
z pewnością bywał król August II Mocny. W 1705 roku miał się tu spotkać ze swoim sojusznikiem Piotrem Wielkim - podobno właśnie wtedy wysunięty został pomysł rozbioru Rzeczypospolitej. W 1713 pałac odziedziczył syn Kazimierza Bielińskiego – Franciszek, późniejszy marszałek wielki koronny, który za zasługi dla Warszawy (m.in. brukowanie ulic, wprowadzenie oświetlenia) został patronem głównej ulicy - Marszałkowskiej. Za jego czasów w 1757 roku rezydencja została rozbudowana o boczne wieże przez królewskiego architekta Jakuba Fontanę.

4 odziedziczył bratanek bezdzietnego Franciszka,
Następnie pałac odziedziczył bratanek bezdzietnego Franciszka, także Franciszek Bieliński, który podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 roku dał przykład patriotyzmu, ofiarując na potrzeby publiczne plony z dóbr otwockich. Jego młodszy brat, następny właściciel , roztrwonił majątek.

5 Pod koniec XVIII wieku dobra otwockie zostały oddane
w zastaw kasztelanowi Jackowi Jezierskiemu, sławnemu publicyście czasów Stanisława Augusta. Zmarł on w 1805 roku w Otwocku Wielkim, po upadku Rzeczypospolitej, odsunąwszy się od życia publicznego. Od tego czasu pałac zaczął się chylić ku upadkowi. W roku 1827 kupił go warszawski kupiec Józef Kurtz, który rozpoczął remont. Pod opieką rodu Kurtzów pałac pozostawał przez trzy pokolenia. Podczas pierwszej wojny światowej pałac został zdewastowany i stał opuszczony aż do zakończenia drugiej wojny światowej.

6 odbudowano wg projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza
W latach obiekt odbudowano wg projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza i stał się siedzibą domu poprawczego dla dziewcząt. W latach siedemdziesiątych pałac został przejęty przez Urząd Rady Ministrów i odrestaurowany, z przeznaczeniem na obiekt rządowy. W czasie stanu wojennego w pałacu internowany był Lech Wałęsa.

7 dziewięćdziesiątych pałac został przekazany Kancelarii
W latach dziewięćdziesiątych pałac został przekazany Kancelarii Prezydenta, ostatnie lata pieczę nad pałacem sprawowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W roku 2004 użytkownikiem pałacu w Otwocku Wielkim zostało Muzeum Narodowe w Warszawie, które utworzyło w nim swój oddział - Muzeum Wnętrz.

8 Muzeum Wnętrz od środka...

9

10

11

12

13

14 Rezydencję otacza wielki park...

15

16 Ciekawe ujęcia...

17

18

19

20

21 Szczegółowo analizując płatki nikt jeszcze nie pojął piękna róży
Szczegółowo analizując płatki nikt jeszcze nie pojął piękna róży Anthony de Mello

22

23 Prezentację wykonała: Ewelina Patoleta
Koniec Prezentację wykonała: Ewelina Patoleta


Pobierz ppt "Bliskie, a jak niezwykłe... - Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim"

Podobne prezentacje


Reklamy Google