Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Ojciec poety, pracował jako rachmistrz i mechanik na kolei. Natomiast matka Twardowskiego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Ojciec poety, pracował jako rachmistrz i mechanik na kolei. Natomiast matka Twardowskiego,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Ojciec poety, pracował jako rachmistrz i mechanik na kolei. Natomiast matka Twardowskiego, Aniela, poświęciła się prowadzeniu domu i wychowywaniu czwórki dzieci. Przyszły poeta wychowywał się w Warszawie, ale wiele czasu spędzał również w Druchowie k. Płocka, majątku wuja, Wacława Komderskiego, prawdopodobnie tu mają swoje źródło duże zainteresowanie przyrodnicze oraz dobra znajomość wsi polskiej u Twardowskiego.

4 W 1922 roku mały Jan rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a od 1927 uczęszcza do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie do klasy matematyczno- przyrodniczej. Od roku 1933 publikuje pierwsze wiersze i nowele w Kuźnia Młodych - międzyszkolnym piśmie młodzieżowym, gdzie również zaczyna prowadzić Poradnik literacki. W 1936 roku złożył egzamin maturalny, poczym rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie napisał pracę magisterską poświęconą Godzinie myśli Juliusza Słowackiego, którą obronił jednak dopiero po wojnie, w 1947. W czasie wojny był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. 4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wacława Majewskiego. Następne trzy lata służy jako wikary na parafii w Żbikowie koło Pruszkowa. Rozpoczyna również prace jako katecheta w Państwowej Szkole Specjalnej dla dzieci upośledzonych oraz w szkole wiejskiej w Koszajcu.

5 W 1952 powraca do Warszawy, gdzie obejmuje katechezę w Gimnazjum im. A. Sowińskiego na Woli (uczył tam do 1956). Był wikarym w następujących kościołach: Św. Stanisława Kotki na Żoliborzu, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, Wszystkich Świętych przy ul. Grzybowskiej. Od 1956 roku pracuje w Pruszkowie, ponownie w szkole dla dzieci upośledzonych. Natomiast od 1960 roku mieszkał przy Klasztorze Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Sióstr Wizytek w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie aż do emerytury pełnił funkcję rektora. W tym czasie prowadzi również duszpasterstwo dla dzieci, poza tym jest spowiednikiem chorych w szpitalach.

6 Ksiądz Jan Twardowski odszedł 18 stycznia 2006. Zmarł po długiej chorobie, miał 90 lat, ale zostawił na zawsze cząstkę siebie w swojej poezji. Przez całe życie szukał Boga w drugim człowieku i w przyrodzie. Mimo tego, że był laureatem wielu nagród- zawsze skromny, skromnością prawdziwą. Nauczył nas, że trzeba spieszyć się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…

7 W uznaniu dla jego talentu poetyckiego, a także pracy na rzecz dzieci, szczególnie tych niepełnosprawnych, został uhonorowany wieloma wyróżnieniami. Ks. Twardowski otrzymał Order Uśmiechu.

8 Dlaczego? Jak siebie Kim jesteś? Modlitwa Kiedy mówisz Baranku Wielkanocny O maluchach

9

10 www.ksiazki.wp.pl www.unitron.pl www.wiadomosci.wp.pl www.bu.kul.pl www.kultura.gazeta.pl www.mw.pl www.happykidsacademy.pl www.dzieciaki.net.pl www.wraclaw.gazeta.pl

11


Pobierz ppt "Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Ojciec poety, pracował jako rachmistrz i mechanik na kolei. Natomiast matka Twardowskiego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google