Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyjaciel dzieci i młodzieży

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyjaciel dzieci i młodzieży"— Zapis prezentacji:

1 Przyjaciel dzieci i młodzieży
. Ks. Jan Twardowski- Przyjaciel dzieci i młodzieży .

2 Jan Twardowski 1915-2006 poeta, prozaik, kapłan, przyjaciel dzieci
Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 roku w Warszawie. Ojciec poety, pracował jako rachmistrz i mechanik na kolei. Natomiast matka Twardowskiego, Aniela, poświęciła się prowadzeniu domu i wychowywaniu czwórki dzieci. Przyszły poeta wychowywał się w Warszawie, ale wiele czasu spędzał również w Druchowie k. Płocka, majątku wuja, Wacława Komderskiego, prawdopodobnie tu mają swoje źródło duże zainteresowanie przyrodnicze oraz dobra znajomość wsi polskiej u Twardowskiego.

3 W 1922 roku mały Jan rozpoczął naukę w szkole podstawowej, a od 1927 uczęszcza do Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego w Warszawie do klasy matematyczno-przyrodniczej. Od roku 1933 publikuje pierwsze wiersze i nowele w „Kuźnia Młodych” - międzyszkolnym piśmie młodzieżowym, gdzie również zaczyna prowadzić „Poradnik literacki”. W 1936 roku złożył egzamin maturalny, poczym rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie napisał pracę magisterską poświęconą „Godzinie myśli” Juliusza Słowackiego, którą obronił jednak dopiero po wojnie, w W czasie wojny był żołnierzem AK, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. 4 lipca 1948 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wacława Majewskiego. Następne trzy lata służy jako wikary na parafii w Żbikowie koło Pruszkowa. Rozpoczyna również prace jako katecheta w Państwowej Szkole Specjalnej dla dzieci upośledzonych oraz w szkole wiejskiej w Koszajcu.

4 W 1952 powraca do Warszawy, gdzie obejmuje katechezę w Gimnazjum im. A
W 1952 powraca do Warszawy, gdzie obejmuje katechezę w Gimnazjum im. A. Sowińskiego na Woli (uczył tam do 1956). Był wikarym w następujących kościołach: Św. Stanisława Kotki na Żoliborzu, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie, Wszystkich Świętych przy ul. Grzybowskiej. Od 1956 roku pracuje w Pruszkowie, ponownie w szkole dla dzieci upośledzonych. Natomiast od 1960 roku mieszkał przy Klasztorze Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny Sióstr Wizytek w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie aż do emerytury pełnił funkcję rektora. W tym czasie prowadzi również duszpasterstwo dla dzieci, poza tym jest spowiednikiem chorych w szpitalach.

5 Ksiądz Jan Twardowski odszedł 18 stycznia 2006
Ksiądz Jan Twardowski odszedł 18 stycznia Zmarł po długiej chorobie, miał 90 lat, ale zostawił na zawsze cząstkę siebie w swojej poezji. Przez całe życie szukał Boga w drugim człowieku i w przyrodzie. Mimo tego, że był laureatem wielu nagród- zawsze skromny, skromnością prawdziwą. Nauczył nas, że trzeba „spieszyć się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”…

6 W uznaniu dla jego talentu poetyckiego, a także pracy na rzecz dzieci, szczególnie tych niepełnosprawnych, został uhonorowany wieloma wyróżnieniami. Ks. Twardowski otrzymał Order Uśmiechu.

7 Wiersze dla dzieci Dlaczego? Jak siebie Kim jesteś? Modlitwa
Kiedy mówisz Baranku Wielkanocny O maluchach

8

9 Bibliografia www.ksiazki.wp.pl www.unitron.pl www.wiadomosci.wp.pl

10 wykonała Daniela Hawajska


Pobierz ppt "Przyjaciel dzieci i młodzieży"

Podobne prezentacje


Reklamy Google