Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zespół Pieśni i Tańca Frydkowianie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zespół Pieśni i Tańca Frydkowianie"— Zapis prezentacji:

1 Zespół Pieśni i Tańca Frydkowianie
Dlaczego wybraliśmy Stanisława Hadynę na patrona naszej szkoły ?

2 W roku szkolnym 1999/2000 postanowiliśmy nadać naszej szkole imię
W roku szkolnym 1999/2000 postanowiliśmy nadać naszej szkole imię. Pierwszym krokiem było wybranie patrona. W związku z tym rozpisaliśmy ankietę z pytaniem skierowanym do rodziców. „Kto powinien być patronem szkoły ?” Odpowiedzi były różne, ale 87% pytanych stwierdziło, że powinna to być osoba związana ze Śląskiem. Po przeanalizowaniu ankiet wyłoniono następujących kandydatów: Karol Miarka, Wojciech Korfanty oraz prof. Stanisław Hadyna, którego kandydaturę zaproponowali opiekunowie Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie”: Ewa Madeja i Zygmunt Pyrek. Zaproponowana kandydatura spotkała się z z aprobatą grona pedagogicznego. W związku z tym 10 września 2000 r. dyrektor szkoły p. Teresa Kłeczek zabrała głos na sesji oświatowej, aby przybliżyć władzom naszej gminy sylwetkę Profesora. Kandydaturę zaakceptowali również rodzice.

3 Zespół Pieśni i Tańca „Frydkowianie” działa przy naszej szkole od 1973 r. Tzn. od momentu, gdy utworzono zgodnie z zarządzeniem Ministra Oświaty szkoły zbiorcze. Frydek stał się właśnie taką szkołą. W tym czasie pani Jadwidze Granatyr powierzono utworzenie zespołu tanecznego przy Ognisku Pracy Pozalekcyjnej. Celem zespołu było i jest ukazywanie bogactwa kultury ludowej na co dzień niedostępnej, kultury Ziemi Śląskiej, Ziemi Miedźniańskiej. Zespół przybliża pieśni, zwyczaje, obyczaje oraz tańce śląskie. Rozsławia swoją szkołę i gminę – Ziemię Śląską – na różnych konkursach, festiwalach i przeglądach zdobywając wysokie lokaty oraz nagrody. Pani Barbara pełni funkcję opiekuna zespołu do dnia dzisiejszego. Od 25 lat pan Zygmunt Pyrek pełni rolę opiekuna oraz przewodniczy kapeli wiernie towarzyszącej zespołowi.

4 Początki były dość trudne, ze względu na bardzo skromną bazę materialną. Dzięki zdolnością organizacyjnym Dyrektora, Ognisko jak i zespół zaczęły dobrze prosperować. Na przestrzeni lat zespół ciągle podnosił swój poziom choreograficzny i muzyczny. Systematyczna praca instruktorów, pani Barbary i pana Zygmunta była widoczna na przeglądach, festiwalach w gminie, rejonie i województwie. Oprócz pracy artystycznej „Frydkowianie” brali udział w różnych imprezach turystycznych, uczestniczyli w spektaklach teatralnych, operetkowych i koncertach. W kolejnych latach zespół doczekał się oryginalnych strojów śląskich.

5

6 W 1994 roku zespół nagrał płytę kompaktową wspólnie z zespołami „Bojszowanie”, „Swojanie” i „Ziemia Pszczyńska”. Ponadto należy wymienić kilka nagrań w telewizji, w Radio Katowice, wywiadów, reportaży, listów gratulacyjnych od Ministra Kultury i Kuratora.

7 W roku 2005 „Frydkowianie” zdobyli najwyższą nagrodę – „Grand Prix” w konkursie Śląskiego Śpiewania.
Na międzygminnym festiwalu folklorystycznym organizowanym przez GOK w Woli, którego w 2007 r. była 14 edycja, „Frydkowianie” zdobyli 6 razy nagrodę Grand Prix. Uczestniczymy także w cyklicznych spotkaniach „Pod Brzymem” zdobywając nagrody. W ubiegłym roku w spotkaniu ‘Pod Brzymem” otrzymaliśmy nagrodę Starosty Powiatu. Zespół swymi występami uświetnia wiele uroczystości szkolnych, gminnych, rejonowych i wojewódzkich.

8

9

10

11 W ramach współpracy szkół hadynowskich w ubiegłym roku zespół gościł w szkole im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu.

12

13

14

15

16

17

18


Pobierz ppt "Zespół Pieśni i Tańca Frydkowianie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google