Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ż ycie Był synem Juliusza i Fryderyki Mercoeur. W domu rodzinnym stykał się z ważnymi przedstawicielami środowiska kulturalnego Warszawy – Mikołajem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ż ycie Był synem Juliusza i Fryderyki Mercoeur. W domu rodzinnym stykał się z ważnymi przedstawicielami środowiska kulturalnego Warszawy – Mikołajem."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Ż ycie Był synem Juliusza i Fryderyki Mercoeur. W domu rodzinnym stykał się z ważnymi przedstawicielami środowiska kulturalnego Warszawy – Mikołajem Chopinem (ojcem Fryderyka Chopina),. Kształcił się w Liceum Warszawskim i Akademii Handlowej w Berlinie.. W życiu dorosłym pracował jako prywatny nauczyciel muzyki, księgowy oraz urzędnik bankowy. Dzięki uzyskanemu za pośrednictwem Kasy Mianowskiego sfinansowaniu edycji przez Witolda Zglenickiego opublikował pięciotomową pracę pt. Mazowsze. W 1875 został uhonorowany członkostwem Akademii Umiejętności.

4 Twórczość W roku 1857 wydał Pieśni ludu polskiego, zawierające ponad 400 ballad i tyleż melodii tanecznych. Zbiór ten, w którym muzyka ludowa podana była w formie autentycznej, bez opracowania harmonicznego, został już ówcześnie bardzo wysoko oceniony. Kolberg planował wydawanie dalszych tomów pieśni, ostatecznie jednak zmienił plany wydawnicze i w roku 1865 ukazała się pierwsza część jego dzieła Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce. Seria I. Sandomierskie. Odtąd konsekwentnie realizował tę nową koncepcję poprzez serie monografii regionalnych, tworzących w sumie obraz XIX-wiecznej kultury ludowej. W latach wydał Kujawy jako serię III i IV Ludu, traktując tym samym Pieśni ludu polskiego z roku 1857 jako serię I i Sandomierskie jako serię II swego dzieła. Bezskutecznie szukał jednak wsparcia finansowego dla swego przedsięwzięcia. Brak materialnego poparcia dla edycji, sytuacja polityczna w Królestwie oraz obietnica subwencji ze strony Krakowskiego Towarzystwa Naukowego skłoniły go do opuszczenia na zawsze Warszawy w roku 1871.

5 Największe dzieła Do najważniejszych dzieł Oskara Kolberga możemy zaliczyć przede wszystkim ok. 24 kompozycje na fortepian w tym m.in.: mazury, polki, kujawiaki, marsze, polonezy. Do tego pieśni na chór: Psalm LXXXV oraz Do smutnego przyjaciela, a także utwory sceniczne: Król pasterzy, Scena w karczmie czyli Powrót Janka, obrazek wiejski ze śpiewami oraz niedokończony utwór Pielgrzymka do Częstochowy. Poza tymi kompozycjami Kolberg stworzył ponad 20 pieśni na głos z fortepianem. Do nich zaliczyć możemy: Talizman Pod twym okienkiem, Młodo, zaswatana Rojenia wiosenne, Śpiew poety, Do dziewczyny, Ułan polski, Gdy na górach świta dzionek,Dumny Kochanek, Krakowiak, Dumka, Co mi tam, Jaskółka Kochanka do gwiazdy, On zginął, Przyczyna,Westchnienie za rodzinną chatką, Wiosna Wyjazd, Zakochana, Piszczałeczko jedyna oraz Kukułeczko moja siwa.

6 DZIĘKUJEMY!


Pobierz ppt "Ż ycie Był synem Juliusza i Fryderyki Mercoeur. W domu rodzinnym stykał się z ważnymi przedstawicielami środowiska kulturalnego Warszawy – Mikołajem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google