Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młyn w Komornikach i stroje ludowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młyn w Komornikach i stroje ludowe"— Zapis prezentacji:

1 Młyn w Komornikach i stroje ludowe
Pierwszym znanym z imienia młynarzem był Urban Fischbach (1604). W roku 1730 młynarzem był Paweł Manek, a następnie jego syn Jan. W 1756 młyn przejął Elias Miller, a po nim w latach osiemdziesiątych Karol Hajnisch. W drugiej połowie XIX wieku młynarzem był Franciszek Sluzalek. Młyn ten był trzy trybowy, przystosowany do mielenia prosa. Miał też urządzenia do cięcia desek. W 1878 roku przebudowano go i uzyskał wtedy obecny wygląd. Ostatnimi właścicielami młyna były kolejno rodziny Heisig, Adamietz i Kopietz Autorki: Julia Raczek Klaudia Kopiec Stefania Majer

2 Początki istnienia Bardzo stare tradycje ma młynarstwo.
Ze źródeł wynika, że młyn w Komornikach istniał już w roku 1532, należał do cystersów lubiąskich i był dzierżawiony.

3 Maszyny we młynie

4 Historia młyna Pierwszym znanym z imienia młynarzem był Urban Fischbach (1604). W roku 1730 młynarzem był Paweł Manek, a następnie jego syn Jan. W 1756 młyn przejął Elias Miller, a po nim w latach osiemdziesiątych Karol Hajnisch. W drugiej połowie XIX wieku młynarzem był Franciszek Sluzalek. Młyn ten był trzy trybowy, przystosowany do mielenia prosa. Miał też urządzenia do cięcia desek. W 1878 roku przebudowano go i uzyskał wtedy obecny wygląd. Ostatnimi właścicielami młyna były kolejno rodziny Heisig, Adamietz i Kopietz. Źródło:

5 Maszyny we młynie

6 Dalsze dzieje Po II wojnie światowej młyn został odebrany prawowitym właścicielom i upaństwowiony. Na początku XVII wieku powstaje w Komornikach drugi młyn nazwany w odróżnieniu od pierwszego nowym młynem. Wyraźna wzmianka o nim i powstającej obok osadzie - Nowy Młyn pochodzi z 1635 roku.

7 Maszyny we młynie

8 Informacje o strojach ludowych
Śląskie stroje kobiece różnią się w zależności od regionu, a nawet poszczególnych miast i wsi, z jakich pochodzą. Warto też zauważyć, że sposoby ubierania wzajemnie przenikały się wraz z przemieszczaniem się ludności w XIX i XX wieku. Mieszkanki Śląska zaczęły także dostosowywać swoje stroje do mody miejskiej, co zmieniło wygląd stroju jeszcze bardziej. źródło:google.stroje ludowe

9 Stroje ludowe Śląskie stroje kobiece różnią się w zależności od regionu, a nawet poszczególnych miast i wsi, z jakich pochodzą. Warto też zauważyć, że sposoby ubierania wzajemnie przenikały się wraz z przemieszczaniem się ludności w XIX i XX wieku. Mieszkanki Śląska zaczęły także dostosowywać swoje stroje do mody miejskiej, co zmieniło wygląd stroju jeszcze bardziej.


Pobierz ppt "Młyn w Komornikach i stroje ludowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google