Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dolnośląski rynek pracy w drodze do gospodarki w drodze do gospodarki opartej na wiedzy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dolnośląski rynek pracy w drodze do gospodarki w drodze do gospodarki opartej na wiedzy."— Zapis prezentacji:

1 Dolnośląski rynek pracy w drodze do gospodarki w drodze do gospodarki opartej na wiedzy.

2 2 Gospodarka oparta na wiedzy innowacje Wykorzystuje wiedzę jako główny czynnik wzrostu i rozwoju gospodarczego, gdzie warunkiem są innowacje. Do usług opartych na zawansowanej wiedzy najbardziej u nas rozwijanych (nowe miejsca pracy) zalicza się: - pośrednictwo finansowe - telekomunikacja i usługi komputerowe - obsługa firm i nieruchomości - ubezpieczenia i fundusze emerytalno – rentowe. Przy czym wciąż zatrudniamy o połowę mniej pracowników w usługach opartych na zaawansowanej wiedzy niż wiodące kraje Unii Europejskiej.

3 3 Comeback przemysłu! Branże przemysłu, których siłą są inżynierowie, zgodnie z trendem światowym i w Europie ponownie zyskują na znaczeniu. Sektory gospodarki, podobnie jak przedsiębiorstwa – jeśli nie są konkurencyjne – to nie warto się na nich koncentrować, nie przysporzą miejsc pracy.

4 4 Comeback przemysłu!

5 5

6 6 - słaba kondycja rodzimych producentów powoduje niewykorzystanie rynku wewnętrznego. Wskaźnik penetracji rynku przez import jest w Polsce jednym z najwyższych w Europie. To, że z rynku wewnętrznego koszystają głównie zagraniczni producenci wpływa na poziom bezrobocia - nie konkurowanie w produktach finalnych (gospodarka oparta na surowcach i półfabrykatach) czyni z nas zaplecze peryferyjne i podwykonawców dla krajów najwyżej rozwiniętych - inwestycje kapitału zagranicznego nie zmodernizowały polskiego przemysłu, za wyjątkiem przemysłu motoryzacyjnego i celulozowo – papierniczego. Kapitał zagraniczny nie był zaintersowany rozwojem w Polsce przemysłów wysokiej techniki. Wyzwania o znaczeniu strategicznym

7 7 Globalizacja zmieniła model przedsiębiorstw od scentralizowanej produkcji i międzynarodowej dystrybucji poprzez kopiowanie firm w krajach realizowania inwestycji do integracji procesów i rozdzielania funkcji i operacji.

8 8 Diagnoza kluczowa Kapitał społeczny Kapitał społeczny – jest dzisiaj w polskich firmach i organizacjach deficytowy. potencjału innowacyjnego Bez zdolności do efektywnej współpracy, bez woli myślenia w kategoriach dobra wspólnego przy uwzględnieniu gotowości ponoszenia ustępstw i kosztów w posiadanych zasobach, trudno będzie zgromadzić "startową" wielkość potencjału innowacyjnego.

9 9 Serdecznie dziękuję Państwu za poświęconą uwagę. Marek Woron Kanclerz Loży Dolnośląskiej Wiceprezes Zarządu BCC 24 czerwca 2010 r.


Pobierz ppt "Dolnośląski rynek pracy w drodze do gospodarki w drodze do gospodarki opartej na wiedzy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google