Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Właściwości soli mineralnych, wody oraz ich rola w organizmie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Właściwości soli mineralnych, wody oraz ich rola w organizmie."— Zapis prezentacji:

1 Właściwości soli mineralnych, wody oraz ich rola w organizmie.

2 SOLE MINERALNE Sole mineralne związki nieorganiczne, pochodzące od kwasów lub zasad. Nazwa sole mineralne odnosi się do soli, które są w organizmach żywych lub w pożywieniu. Pełnią funkcję regulacyjną i budulcową. W skład soli mineralnych wchodzą: Mikroelementy, czyli pierwiastki chemiczne występujące w organizmie w małych ilościach, są jednak niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania, są to Np. jod, mangan, żelazo, fluor. Makroelementy, czyli pierwiastki występujące w większych ilościach w organizmie, są to Np. azot, tlen, wapń.

3 Najważniejsze sole mineralne to : chlorek sodu, sole magnezu, sole wapnia. Rola soli mineralnych w organizmie: Są materiałem budulcowym ( kości, zębów, włosów). Utrzymują równowagę kwasowo- zasadową Stanowią podstawę w gospodarce wodno- elektrolitowej Wchodzą w skład: hemoglobiny, witaminy B12, enzymów.

4 Woda Budowa wody Woda (tlenek wodoru) składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Ma wzór H 2 O. W warunkach pokojowych występuje w stanie ciekłym. W stanie gazowym - para wodna, a w stanie stałym - lód.

5 Wła ś ciwo ś ci wody Masa cząsteczkowa – 18,04524u Gęstość w temp. 3,98 O C Temperatura topnienia – 0 O C Temperatura wrzenia – 100 O C Odczyn - obojętny ( pH = 7,0 ) Zapach – bezwonna Barwa – bezbarwna Napięcie powierzchniowe – 7,28 (20 O C)

6 Rola wody w organizmie Reguluje temperaturę ciała Nawilża wdychane powietrze Uczestniczy w procesie oddychania Umożliwia transport i przyswajanie substancji odżywczych Usuwa zbędne produkty przemiany materii Rozcieńcza trucizny Chroni ważne dla życia narządy Jest głównym składnikiem tkanek Jest niezbędna do życia

7 Źródła : www.zdroweporady.pl www.portalwiedzy.onet.pl www.wikipedia.pl Biologia Wiesława Gołda, Małgorzata Kłyś, Jadwiga Wardas wydawnictwo Nowa Era 2005 Joanna Jurczak Michał Łabuda


Pobierz ppt "Właściwości soli mineralnych, wody oraz ich rola w organizmie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google