Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZPORR 2004 - 2006 Tak wiele dla tak wielu. Michał Kowalski. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZPORR 2004 - 2006 Tak wiele dla tak wielu. Michał Kowalski. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych."— Zapis prezentacji:

1 ZPORR 2004 - 2006 Tak wiele dla tak wielu

2 Michał Kowalski. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych. Dlaczego odbył podróż po projektach ZPORR?...Zaczęło się od konferencji Tak wiele dla tak wielu, która odbyła się w październiku 2008 r. na Zamku Królewskim. Byłem pod ogromnym wrażeniem różnorodności zdjęć poświęconych tematyce ZPORR. Nie mniejsze wrażenie wywarła na mnie również rodzina Zporrowskich, która zainspirowała mnie do odbycia podróży szlakiem ZPORR, a fotografie tam widziane do spisywania wrażeń na kartkach pocztowych...

3 W tym celu ruszył w podróż po Polsce. Zobaczył, w jaki sposób działa ZPORR, jakie są efekty inicjatyw, co dobrego udało się przez ostatnie cztery lata zrobić dla każdego z nas.

4 Poznań Kórnik Zamek Książ Park Twierdzy Nysa Kraków Złota Lublin Warszawa Białystok Michała zaskoczyła: –różnorodność projektów realizowanych wspólnie ze ZPORR, –pozytywny wpływ realizacji ZPORR na otoczenie, na mieszkających w okolicach ludzi.

5

6 Zacznijmy jednak od początku... Wszystko zaczęło się cztery lata temu Początkiem ZPORR było wstąpienie do Unii Europejskiej

7 W latach 2004 - 2006 Polska otrzymała do wykorzystania 13 miliardów EURO W ramach ZPORR rozdysponowano niemal trzy miliardy EURO

8 2 100 nowoczesnych szkół z wyposażeniem 23 w pełni wyposażone szpitale 470 kilometrów bezpiecznych autostrad 10 stadionów narodowych

9 Bez dróg ani rusz! Stan polskich dróg to temat zawsze interesujący dla mediów, władz i każdego Polaka. Najczęściej lubimy narzekać, że... tu dziura, tam wyrwa, krzywo. Prawdą jest, że o polskich drogach mówi się źle.

10 Bez dróg ani rusz!

11 Obwodnica miasta Kórnik Projekt Wojewódzkiego Zarządu Dróg, w ramach którego zmodernizowano istniejące już fragmenty węzła komunikacyjnego oraz dobudowano nowe odcinki jezdni.

12 Przeniesienie węzła komunikacyjnego poza granice Kórnika to krok naprzód w ratowaniu tego miasta i początek nowej drogi... drogi do jego renowacji.

13 Podróż za jeden uśmiech? Czyli rzecz o autobusach. Jak zauważył Michał zatłoczone autobusy, wiekowe tramwaje, obskurne siedzenia i wydawałoby się – nieśmiertelne Ikarusy... Na szczęście to już coraz rzadszy widok w polskich miastach! Wiem, bo sprawdziłem!

14 Podróż za jeden uśmiech? Czyli Michała rzecz o autobusach. Dziś mamy 9 250 nowych miejsc siedzących w środkach komunikacji miejskiej. Do końca roku będzie ich 11 250!!!

15 Transport publiczny to nie tylko zakup nowego taboru, o czym Michał przekonał się odwiedzając znajomych w Krakowie. Krakowska Karta Miejska

16 Jakie efekty KKM odniosła dziś? Zmniejszyła kolejki - już się nie stoi 3 godziny, żeby kupić bilet miesięczny!

17 Jakie efekty KKM odniosła dziś? Przybliżyła Kraków do największych europejskich miast, w których zinformatyzowane usługi dla mieszkańców są stosowane od lat.

18 Pocztówki z podróży

19 Szklanka wody dla ochłody! Szczególną uwagę Michała zwróciła liczba projektów ukierunkowanych na uregulowanie zarządzania gospodarką wodno-ściekową. Sieć kanalizacyjna, którą udało się położyć z funduszy ZPORR ma obecnie długość 4164 km. Na koniec roku ma to być już ponad 5000 kilometrów. To dwa razy więcej niż ma Wielki Chiński Mur.

20 Gmina Złota, czyli złota inwestycja wsparta przez ZPORR Michał odwiedził gminę Złota, gdyż mieszka tam jego babcia - Lucyna. Jeszcze kilka lat temu babcia nie miała kanalizacji... To już przeszłość. Budowa oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej w 5 wsiach gminy Złota, pomiędzy Złotą, a Rudawą.

21 Gmina Złota, czyli złota inwestycja wsparta przez ZPORR Dlaczego? Z jakiego powodu? Przed rozbudową sieć kanalizacyjna zaspokajała jedynie 17% potrzeb związanych z odprowadzaniem i unieszkodliwianiem ścieków. Dziś jest to już 60%!!!

22 ...Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz... O kłopotach, z jakimi każdy z nas ma do czynienia w publicznej służbie zdrowia nie trzeba przypominać. Warto jednak szukać rozwiązań, które poprawią sytuację. Z tego samego założenia wyszedł Michał, śledząc działania ZPORR. Michał był zaskoczony, że wsparcie ZPORR trafi aż do ponad 550 placówek ochrony zdrowia w całej Polsce!

23 Wsparcie dla szpitali lub przychodni to najczęściej środki służące zakupowi sprzętu medycznego. Przez ostatnie cztery lata zakupiono 4 637 szt. aparatury medycznej. Do końca programu prognozowana liczba to ponad 6 500 sztuk....Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz...

24 Wsparcie dla szpitali lub przychodni to najczęściej środki służące zakupowi sprzętu medycznego. Średni wiek aparatury medycznej w Polsce wynosił 16 lat. Dzięki działaniom w ramach ZPORR ten wiek obniżył się o 3 lata!...Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz...

25 Białostockie Centrum Onkologii Jest to jedyny onkologiczny szpital w regionie. Dzięki funduszom ZPORR został zmodernizowany oraz wyposażony w nowy sprzęt do diagnostyki nowotworowej: - mammograf, - aparat RTG, USG, EKG - Gamma Kamera, - Bronchofiberoskop z torem wizyjnym.

26 Podlasie zagłębiem innowacyjności Michał podróżując przez Podlasie zwrócił dodatkowo uwagę do bardzo innowacyjne przedsięwzięcie, mające na celu stworzenie marki regionu. Podlaski Klaster Spożywczy Stowarzyszenie skupia przedsiębiorstwa, instytucje naukowe, przedstawicieli samorządu lokalnego i organizacje działające na terenie województwa podlaskiego.

27 Podlasie zagłębiem innowacyjności Zadaniem klastra jest przede wszystkim podniesienie konkurencyjności regionu względem pozostałej części kraju. Jego działania skierowane są głownie do przedsiębiorców spożywczych z regionu. Narzędzia, jakimi się posługuje to: szkolenia, warsztaty, konferencje

28 Podlasie zagłębiem innowacyjności Zadaniem klastra jest przede wszystkim podniesienie konkurencyjności regionu względem pozostałej części kraju. Jego działania skierowane są głownie do przedsiębiorców spożywczych z regionu. Narzędzia, jakimi się posługuje to: badania w regionie

29 Podlasie zagłębiem innowacyjności Zadaniem klastra jest przede wszystkim podniesienie konkurencyjności regionu względem pozostałej części kraju. Jego działania skierowane są głównie do przedsiębiorców spożywczych z regionu. Narzędzia, jakimi się posługuje to: biuletyn klastrowy

30 Mieszkańcy podlaskiego zauważają prężne działania na rzecz promocji ich regionu. W jaki sposób przekłada się to na efekty? Co piąty litr mleka wypijany w Polsce pochodzi z Podlasia. Rośnie liczba podlaskich produktów wpisanych na Krajową Listę Produktów Tradycyjnych - obecnie ponad 30. Obroty największych przedsiębiorstw i grup producenckich wzrosły o kilkanaście procent.

31 Mikroprzedsiębiorczość Działania te realizowano dwutorowo, jako wsparcie dla działających już na rynku podmiotów gospodarczych oraz dla przyszłych przedsiębiorców, planujących dopiero założyć firmy. Pomysł na biznes - wsparcie na starcie Inicjatywa przeprowadzona została w województwie podlaskim i skierowana była do przyszłych mikroprzedsiębiorców, planujących rozpocząć działalność gospodarczą.

32 Pomysł na biznes - wsparcie na starcie Działania w ramach inicjatywy zakładały: wsparcie finansowe wsparcie doradczo-szkoleniowe

33 EFS to także szkolenia zawodowe Dofinansowanie z EFS pozwoliło na przeprowadzenie szeregu szkoleń, nastawionych na reorientację zawodową mieszkańców poszczególnych regionów. Kowalstwo - powrót do korzeni rzemiosła Projekt zrealizowany w województwie lubelskim zakładał zorganizowanie szkoleń oraz praktyk kowalskich dla mieszkańców regionu. Zaktywizowało to społeczność lokalną na rynku pracy.

34 Podróż po Polsce, czyli okiem turysty Michał w czasie swojej podróży przez Polskę zwracał także uwagę na to, w jaki sposób rozwinęła się, dzięki ZPORR, turystyka. Projekty związane z podniesieniem atrakcyjności turystycznej regionów to nie była rzadkość w działaniach ZPORR. Michał miał okazję zobaczyć efekty zaledwie kilku działań, ale z każdego z nich wysłał pocztówki.

35 Podróż po Polsce, czyli okiem turysty

36

37

38 Pocztówki z podróży Ostatnią kartką, jaką Michał wysłał z podróży była kartka do rodziców

39 Dziękujemy


Pobierz ppt "ZPORR 2004 - 2006 Tak wiele dla tak wielu. Michał Kowalski. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google