Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LASOWICE WIELKIE Publiczne gimnazjum im. Jacka Odrowąża w Lasowicach Wielkich Publiczne gimnazjum im. Jacka Odrowąża w Lasowicach Wielkich.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LASOWICE WIELKIE Publiczne gimnazjum im. Jacka Odrowąża w Lasowicach Wielkich Publiczne gimnazjum im. Jacka Odrowąża w Lasowicach Wielkich."— Zapis prezentacji:

1 LASOWICE WIELKIE Publiczne gimnazjum im. Jacka Odrowąża w Lasowicach Wielkich Publiczne gimnazjum im. Jacka Odrowąża w Lasowicach Wielkich

2 Gmina Lasowice Wielkie leży w województwie opolskim, w powiecie Kluczbork. Jest gminą typowo rolniczą. Być może zmiany jakie zaszły tutaj przez 20 lat nie są tak duże, jak w miastach, niemniej jednak są zauważalne.

3 Nasz zespół przeprowadził wywiad z panem Władysławem Hrywną, dyrektorem szkoły w Lasowicach Wielkich w latach 1959-1973, obecnie sołtysem naszej wsi. Jakie znaczenie ma powstanie samorządu terytorialnego ? Jakie znaczenie ma powstanie samorządu terytorialnego ? Powstanie samorządu terytorialnego ma bardzo wielki wpływ na to, że ludność danej wsi, czy miasteczka ma poczucie, że jest blisko władzy. W samorządzie terytorialnym przedstawicielami są radni z poszczególnych miejscowości należących do gminy, powiatu. Ludzie Ci na pewno najlepiej znają problemy mieszkańców. Powstanie samorządów, takich jak obecne zbliżyło społeczeństwo do władzy.

4 Co zmieniło się w naszej gminie przez okres 20 lat ? Co zmieniło się w naszej gminie przez okres 20 lat ? W okresie dwudziestolecia zaszły tutaj ogromne zmiany. Pierwszą było przeniesienie siedziby władzy gminy do Lasowic Wielkich. Bardzo słusznie, ponieważ Lasowice Wielkie znajdują się dokładnie w środku wszystkich 13 sołectw należących do naszej gminy. Budynek był, należało go tylko zaadaptować, przeprowadzić remont kapitalny. Obecnie Urząd Gminy funkcjonuje w wyremontowanym, nowoczesnym budynku. Urzędnicy mają odpowiednie pomieszczenia, także petenci mają gdzie poczekać przy okazji załatwiania różnych spraw. Zaznaczyć należy, że w budynku tym znajduje się także bank, który stanowi duże ułatwienie w załatwianiu wielu spraw przez mieszkańców. Znajduje się tu też apteka, co jest ważne, bo społeczeństwo naszej gminy starzeje się, młodzi wyjeżdżają za granicę.

5 Obecny Urząd Gminy w Lasowicach Wielkich od 1 stycznia 2006 roku. Były budynek gminy w Lasowicach Małych.

6 Czy nasza wieś stała się piękniejsza? Czy nasza wieś stała się piękniejsza? Na pewno, ponieważ wybudowano nowe domy mieszkalne, a w wielu przeprowadzono remonty generalne wewnątrz i na zewnątrz domu. Tych zmian wewnątrz nie widać dla przeciętnego obserwatora, ale zewnętrzne da się zauważyć po nowych elewacjach, zadaszeniach. Nie tylko zmieniają się poszczególne posesje i domy. We wsi przybył przystanek autobusowy, który w tej chwili nie jest wykorzystywany w takim znaczeniu jak dawniej, ponieważ ograniczono kursy rejsowych autobusów. Obecnie plac ten służy również jako parking. Obok przystanku jest Plac Floriana, na którym odbywają się różne wiejskie uroczystości i imprezy np. Dożynki, Moto Piknik.

7 Imprezy, które odbywają się na Placu Floriana : Moto Piknik Do ż ynki

8 Czy mieszkańcy mają poczucie, że władza jest blisko nich?Czy mieszkańcy mają poczucie, że władza jest blisko nich? Tak. Ponieważ wszystkie sprawy możemy „załatwiać” tu, na miejscu. Wybrani przez nas radni najlepiej znają potrzeby lokalnego środowiska. Mogą więc na bieżąco interweniować i rozwiązywać zaistniałe problemy. Nie trzeba już, tak jak dawniej jechać do miasta do urzędu, bo władza jest blisko nas.

9 Czy władze lokalne współpracują z lokalnymi stowarzyszeniami?Czy władze lokalne współpracują z lokalnymi stowarzyszeniami? Władza gminna zawsze pomaga zrealizować różne prace, które wykonuje stowarzyszenie. Pięć lat temu w naszej miejscowości powstało „Stowarzyszenie Miłośników Lasowic Wielkich”. Od tego czasu współpraca z władzami gminy utrzymywana jest na bieżąco. Żeby poprzeć to faktami, urządzono salkę przy kościele, która jest miejscem, gdzie omawiane są sprawy dotyczące wsi. Stowarzyszenie wykonało wiele prac, które zawsze dofinansowała gmina. Pomogła finansowo przy pracach dotyczących Placu Floriana oraz przy budowie placu zabaw dla dzieci, który znajduje się naprzeciw osiedla.

10 Plac zabaw

11

12 Czy władze lokalne dbają o promocję gminy?Czy władze lokalne dbają o promocję gminy? Tak. Między innymi przez organizację różnych imprez, które odbywają się na terenie gminy i naszej miejscowości z inicjatywy na przykład „Stowarzyszenia Miłośników Lasowic Wielkich”. Moto Piknik, Dożynki, majówki, wycieczki rowerowe, współpraca z partnerskimi gminami w Holle i Gruenstadt – Land promują naszą gminę w powiecie i poza granicami kraju.

13 Prezentacje wykonały uczennice klasy III b Anna Pielorz Katarzyna Krawczyk Sandra Gallus Simona Tobschirbel Opiekun : Pani Monika Teodorowska Informacje o szkole : Dane teleadresowe: województwo: opolskie 46-282 Lasowice Wielkie 83 Telefon : 774141712 fax: 774141712

14


Pobierz ppt "LASOWICE WIELKIE Publiczne gimnazjum im. Jacka Odrowąża w Lasowicach Wielkich Publiczne gimnazjum im. Jacka Odrowąża w Lasowicach Wielkich."

Podobne prezentacje


Reklamy Google