Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Publiczne Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach Ul. Długa 22.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Publiczne Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach Ul. Długa 22."— Zapis prezentacji:

1 Publiczne Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach Ul. Długa 22

2 Samorząd to organizacja powołana do wykonywania zadań związanych z funkcjonowaniem danej społeczności, a także pełnienia określonych funkcji o charakterze administracyjnym przez grupę osób wybraną przez tą zbiorowość. Gminny Powiatowy Wojewódzki Zawodowy Gospodarczy Adwokacki Uczniowski Studencki Myśliwych

3 Jest drugim, po administracji rządowej, ważnym elementem administracji publicznej. W Polsce po reformie z 1 stycznia 1999r. Tworzą go niepodporządkowane sobie wzajemnie gminy, powiaty, województwa. Obszary ich działań zostały wyznaczone w taki sposób, aby uwzględnić więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe łączące ludzi zamieszkałych na określonym terytorium. Celem podziału było umożliwienie sprawności funkcjonowania poszczególnych samorządów. Istnienie samorządu jest przejawem decentralizacji władzy publicznej.

4 Mapa administracyjna Polski z zaznaczonymi województwami, powiatami i gminami. LEGENDA: czarne granice - granice województw czerwone granice - granice powiatów zielone granice - granice gmin Województwo jednostka podziału administracyjnego wyższego stopnia w Polsce, od 1990 r. jednostka zasadniczego podziału terytorialnego dla administracji rządowej, od 1999 r. także jednostka samorządu terytorialnego.

5 Powiat– jednostka samorządu terytorialnego II stopnia i podziału administracyjnego, obejmująca część obszaru województwa. Potocznie stosuje się często terminy powiat ziemski i powiat grodzki. Gmina– to wspólnota samorządowa mieszkańców na odpowiednim terytorium. Wiejskie Miejskie Miejsko-wiejskie

6 W 1998 r. Sejm oddał część kompetencji rządu w ręce lokalnych społeczności. Ustalono, że powstaną trzy szczeble samorządu: gminy, powiaty (kilka sąsiadujących gmin) i województwa. Ponad 30 mln Polaków ma prawo do wyboru osób, które będą reprezentować nas w samorządzie. 12 listopada wybierzemy 47 tys. przedstawicieli do 2826 rad gmin, powiatów, miast i sejmików wojewódzkich oraz 1590 wójtów, 781 burmistrzów i 107 prezydentów miast.


Pobierz ppt "Publiczne Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Krzeszowicach Ul. Długa 22."

Podobne prezentacje


Reklamy Google