Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder Co to są Grzędzice ? Grzędzice,to wieś położona w Polsce w województwie zachodniopomo rskim,powiecie stargardzkim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder Co to są Grzędzice ? Grzędzice,to wieś położona w Polsce w województwie zachodniopomo rskim,powiecie stargardzkim."— Zapis prezentacji:

1

2 Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder

3 Co to są Grzędzice ? Grzędzice,to wieś położona w Polsce w województwie zachodniopomo rskim,powiecie stargardzkim i gminie Stargard Szczeciński.

4 Wieś została założona na początku Xlll wieku jako własność biskupstwa kamieńskiego,a w 1364 roku zakupiona przez miasto Stargard.

5 rozwój Grzędzice to miejscowość,która stała się modna w gminie. Bliskie położenie obok Stargardu Szczecińskiego sprawia zainteresowanie działkami budowlanymi. Wieś nazywana jest,,sypialnią Stargardu. Ludność Grzędzic wynosi ok. 1000 osób.

6 To pierwszy budynek szkoły w Grzędzicach – październik 1948 rok. Dawna szkoła nie odpowiadała wymogom sanitarnym. Mieściła się w jednej sali było tam ciemno, duszno i ciasno. W jedynej sali była jedynie tablica,pięć ławek i dwa stoły nauczycielskie. Pierwszym kierownikiem szkoły była Irena Samsel.

7 Liczba uczniów i oddziałach w Szkole Podstawowej w Grzędzicach w latach 1960- 1998

8 Współczesna szkoła To wyremontowany budynek szkoły.Posiada on boisko, wiele jasnych klas,nowe meble,dużą halę sportową, salę komputerową, stołówkę i wiele innych pomieszczeń. Szkoła jest na bardzo wysokim poziomie nauczania. Chętnie wszystkie dzieci uczą się w niej języków obcych i innych przedmiotów. Obecny dyrektor to Pani Danuta Stankiewicz.

9

10 We wsi znajduje się późnogotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Powstał on w XV wieku. Posiada wieżę dobudowaną wiek później.Warto zwiedzić w nim neogotycki ołtarz z drewna lipowego z 1910 roku, krzyż w postaci drzewa życia, gotycką figurę Chrystusa z ok. 1500 roku. W kościele jest zawieszony sześcioramienny mosiężny żyrandol i znajdująca się obok wejścia granitowa chrzcielnica z Xlll w. Znajdują się też tam dwa dzwony jeden z XVll wieku ze Szczecina,zaś drugi ze Stargardu.

11 Najbardziej cenne w kościele są polichromie z 1450-1470 roku. Przedstawiają one 33 sceny biblijne odkryte w 1912 r. Odrestaurowane 1954 roku przedstawiono w nich 13 scen pasyjnych. To najstarsze i unikalne na Pomorzu Zachodnim polichromie, które zostały namalowane przez nieznanego malarza. Malowidła kościelne w Grzędzicach

12 Jednym z ciekawych miejsc w Grzędzicach jest staw. Staw jest miejscem wypoczynku mieszkańców. Można tu łowić ryby, a zimą jeździć na łyżwach. Pływają tam łabędzie i inne zwierzęta wodne.

13 W świetlicy wiejskiej odbywają się przedstawienia,imprezy i narady sołeckie. Świetlica służy wszystkim mieszkańców, a także dzieciom. Na jej terenie istnieje plac zabaw, parking i wielkie wspaniałe ognisko. Przedstawienie pt :,,Dziady w świetlicy wiejskiej

14 Koło Gospodyń Wiejskich Koło Gospodyń Wiejskich to panie przygotowujące podczas imprez nakrycie stołu, przygotowanie posiłków i zorganizowanie przyjęcia.

15 Grzędzice wizerunek Grzędzice to ciągle rozwijająca się wieś. Jest piękną okolicą. Może kiedyś Grzędzice staną się miasteczkiem albo miastem. Ta wieś ma bardzo ciekawe zabytki jak np.: późnogotycki kościół. Doprawdy cudne miejsce !

16 Dziękuję za obejrzenie ;D


Pobierz ppt "Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder Co to są Grzędzice ? Grzędzice,to wieś położona w Polsce w województwie zachodniopomo rskim,powiecie stargardzkim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google