Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder"— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder
Grzędzice Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder

2 Co to są Grzędzice ? Grzędzice ,to wieś położona w Polsce w województwie zachodniopomorskim ,powiecie stargardzkim i gminie Stargard Szczeciński .

3 Tutaj wpisz tekst Historia Grzędzic
Wieś została założona na początku Xlll wieku jako własność biskupstwa kamieńskiego ,a w 1364 roku zakupiona przez miasto Stargard. Tutaj wpisz tekst

4 rozwój Grzędzice to miejscowość ,która stała się modna w gminie . Bliskie położenie obok Stargardu Szczecińskiego sprawia zainteresowanie działkami budowlanymi . Wieś nazywana jest ,,sypialnią Stargardu”. Ludność Grzędzic wynosi ok osób.

5 Pierwsza szkoła w Grzędzicach
To pierwszy budynek szkoły w Grzędzicach – październik rok. Dawna szkoła nie odpowiadała wymogom sanitarnym. Mieściła się w jednej sali było tam ciemno , duszno i ciasno . W jedynej sali była jedynie tablica ,pięć ławek i dwa stoły nauczycielskie . Pierwszym kierownikiem szkoły była Irena Samsel.

6 Liczba uczniów i oddziałach w Szkole Podstawowej w Grzędzicach w latach 1960-1998

7 Współczesna szkoła To wyremontowany budynek szkoły .Posiada on boisko, wiele jasnych klas ,nowe meble ,dużą halę sportową , salę komputerową, stołówkę i wiele innych pomieszczeń. Szkoła jest na bardzo wysokim poziomie nauczania . Chętnie wszystkie dzieci uczą się w niej języków obcych i innych przedmiotów. Obecny dyrektor to Pani Danuta Stankiewicz.

8 Ciekawe miejsca

9 Zabytkowy kościół We wsi znajduje się późnogotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Powstał on w XV wieku. Posiada wieżę dobudowaną wiek później .Warto zwiedzić w nim neogotycki ołtarz z drewna lipowego z 1910 roku, krzyż w postaci drzewa życia , gotycką figurę Chrystusa z ok roku. W kościele jest zawieszony sześcioramienny mosiężny żyrandol i znajdująca się obok wejścia granitowa chrzcielnica z Xlll w. Znajdują się też tam dwa dzwony jeden z XVll wieku ze Szczecina ,zaś drugi ze Stargardu.

10 Tajemnicze malowidła Malowidła kościelne w Grzędzicach Najbardziej cenne w kościele są polichromie z roku. Przedstawiają one 33 sceny biblijne odkryte w 1912 r. Odrestaurowane 1954 roku przedstawiono w nich 13 scen pasyjnych. To najstarsze i unikalne na Pomorzu Zachodnim polichromie, które zostały namalowane przez nieznanego malarza.

11 Staw w Grzędzicach Jednym z ciekawych miejsc w Grzędzicach jest staw. Staw jest miejscem wypoczynku mieszkańców . Można tu łowić ryby, a zimą jeździć na łyżwach. Pływają tam łabędzie i inne zwierzęta wodne .

12 Świetlica wiejska Przedstawienie pt :,,Dziady’’ w świetlicy wiejskiej
W świetlicy wiejskiej odbywają się przedstawienia ,imprezy i narady sołeckie. Świetlica służy wszystkim mieszkańców, a także dzieciom. Na jej terenie istnieje plac zabaw, parking i wielkie wspaniałe ognisko.

13 Koło Gospodyń Wiejskich
Koło Gospodyń Wiejskich to panie przygotowujące podczas imprez nakrycie stołu , przygotowanie posiłków i zorganizowanie przyjęcia.

14 Grzędzice wizerunek Grzędzice to ciągle rozwijająca się wieś. Jest piękną okolicą . Może kiedyś Grzędzice staną się miasteczkiem albo miastem. Ta wieś ma bardzo ciekawe zabytki jak np.: późnogotycki kościół . Doprawdy cudne miejsce !

15 Dziękuję za obejrzenie ;D


Pobierz ppt "Prezentacja multimedialna Aleksandry Świąder"

Podobne prezentacje


Reklamy Google