Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA"— Zapis prezentacji:

1 MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA
20 LAT SAMORZĄDU MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA

2 SPIS TREŚCI: Wstęp Gmina
Wywiad z panią sekretarz gminy Jadwigą Durajczyk Infrastruktura Szkoły Wywiad z panią dyrektor Grażyną Ewą Wnuk Kościół Wywiad z panią Elżbietą Wieczorek Ochrona zdrowia i bezpieczeństwa człowieka Opracowanie prezentacji

3 WSTĘP W dzisiejszych czasach nie doceniamy tego, ile władze lokalne dla nas robią. Biorąc udział w tym projekcie, mamy na celu pokazanie wszystkim, jak wiele samorząd naszej gminy - Grabowa nad Pilicą, zrobił dla nas w ciągu ostatnich 20 lat. Zmiany, które nastąpiły w tym okresie są bardzo pozytywne. Mamy nadzieję, że oglądając tą prezentację zobaczycie państwo to, czego nie dostrzegamy na co dzień. SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA PREZENTACJI.

4 GMINA Gmina Grabów nad Pilicą znajduje się w powiecie kozienickim. Obecnym wójtem jest pan Euzebiusz Strzelczyk. Powierzchnia gminy zajmuje km2. Zamieszkuje ją ok osób. Budynek gminy kilka lat temu był odnawiany.

5 WYWIAD Z PANIĄ JADWIGĄ DURAJCZYK
Jakie nastąpiły zmiany w ciągu 20 lat funkcjonowania samorządu lokalnego? Do zadań samorządu lokalnego gminy należą m.in.: * ochrona zdrowia mieszkańców * pomoc społeczna * edukacja publiczna * ochrona środowiska * dbanie o porządek publiczny * utrzymanie cmentarza i zabytków * promowanie gminy We wszystkich wymienionych podpunktach gmina bardzo pomaga. Daje środki finansowe na utrzymanie placówek publicznych. Pani Jadwiga Durajczyk jest sekretarzem gminy w Grabowie nad Pilicą.

6 WYWIAD Z PANIĄ JADWIGĄ DURAJCZYK (ciąg dalszy)
Jaka jest skuteczność rozwiązywania problemów społecznych? Gdy ludzie mają jakiś problem, piszą petycje lub zgłaszają się do radnych. Każdy wniosek jest odpowiednio rozpatrzony. Dzięki temu powstały: wodociągi, kanalizacja, oczyszczalnia ścieków, trzy stacje uzdatniania wody, drogi, chodniki, zakupiono samochód policyjny, wozy strażackie, autokary szkolne. Decyzje konsultowane są z mieszkańcami gminy.

7 INFRASTRUKTURA DROGI I CHODNIKI NOWE PRZYSTANKI
AUTOBUSOWE PKS KOSZE NA ŚMIECI NA TERENIE GRABOWA

8 SZKOŁY Na terenie gminy znajdują się trzy szkoły: * Publiczne Gimnazjum im. Generała Władysława Andersa. * Publiczna Szkoła Podstawowa w Grabowie nad Pilicą im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Augustowie im. 76 Pułku Piechoty Samorząd gminny zrobił elewacje tych szkół, wybudował piękne i duże boiska, a także plac zabaw.

9 WYWIAD Z PANIĄ DYREKTOR GRAŻYNĄ EWĄ WNUK
Czy Gmina pomagała szkole podczas, gdy była pani dyrektorem w szkole w Grabowie nad Pilicą? Po reformie oświaty Urząd Gminy w Grabowie, jako organ prowadzący przekazywał środki finansowe na utrzymanie szkoły np. pensje dla pracowników, zakupienie nowych mebli, wymianę płytek na podłogach czy budowa nowej kotłowni. Są to najważniejsze zmiany, do których przyczynił się samorząd lokalny. Jakie zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich 20 lat działania samorządu gminnego według pani, jako mieszkanki Grabowa? Cieszę się, że ludzie mogą wybierać wójta i radnych. Jestem bardzo zadowolona, że samorząd lokalny może decydować na co wydać pieniądze. Widać, że nasz Urząd Gminy dba o teren Grabowa nad Pilicą. Pani Grażyna Ewa Wnuk - dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie nad Pilicą w latach

10 WYWIAD Z PANIĄ DYREKTOR GRAŻYNĄ EWĄ WNUK (ciąg dalszy)
Pani promuje twórczość i postać Marii Komornickiej, a czy samorząd gminy starał się jakoś pomóc? Promowaniem Marii Komornickiej zajmuję się od 1984 roku, czyli od chwili, gdy zamieszkałam z mężem i córką w Grabowie. Rok temu dzięki pomocy Urzędu Gminy w naszej miejscowości zorganizowaliśmy 60 rocznicę śmierci Marii Komornickiej. Samorząd lokalny bardzo pomógł mi w tym, finansując w znacznej części pomnik Marii, a sam pan wójt wyszedł z inicjatywą, aby stanął on obok budynku gminy, w centrum Grabowa, wśród zieleni, dzięki czemu codziennie wiele osób przypomina sobie, że tu żyła i tworzyła poetka Młodej Polski, Maria Komornicka.

11 KOŚCIÓŁ Obecnym proboszczem parafii jest ks. Stanisław Drąg. Kościół jest pod wezwaniem Świętej Trójcy.  Przez ostatnie 20 lat samorząd gminy bardzo dużo zrobił dla Kościoła. Uzyskano środki finansowe na zrobienie bramy wejściowe. Samorząd lokalny zajmuje się utrzymaniem cmentarza, gdzie zostały umieszczone kontenery na śmieci.  Zawsze dużym problemem było parkowanie samochodów przed Kościołem, teraz na placu parafialnym zrobiony został parking, który jest dużym  ułatwieniem dla kierowców.

12 WYWIAD Z PANIĄ ELŻBIETĄ WIECZOREK
Czy według pani, w ciągu ostatnich 20 lat coś zmieniło się w naszej Gminie? Tak, w ciągu tych lat zmieniło się bardzo dużo na lepsze. W takim razie co się zmieniło? Przez te 20 lat powstały chodniki, kanalizacja, poprawione zostały drogi. To wszystko bardzo ułatwia mi życie. Czy samorząd gminny pomaga pani? Samorząd bardzo mi pomaga. Wiele zawdzięczam panu wójtowi. Każda moja prośba zostaje pozytywnie zrealizowana. W jaki sposób pani pomagają? Samorząd gminy przyznał mi opiekę, bez której nie mogłabym funkcjonować. Za to wszystko jestem bardzo wdzięczna. Pani Ela jest osobą niewidomą, której samorząd gminy bardzo pomógł.

13 OCHRONA ZDROWIA I BEZPIECZEŃSTWA CZŁOWIEKA
Ośrodek Zdrowia w Grabowie nad Pilicą finansowany jest przez NFZ. Znajdują się tam podstawowe gabinety lekarskie: * Gabinet lekarski * Gabinet zabiegowy * Gabinet stomatologiczny Dzięki pomocy samorządu gminnego Ośrodek Zdrowia został odnowiony. Komisariat Policji znajduje się naprzeciwko Urzędu Gminy. Funkcjonariusze policji pomagają ludziom i ochraniają ich od wszelkich niebezpieczeństw.

14 OPRACOWANIE PREZENTACJI
Uczennice z Publicznego Gimnazjum w Grabowie nad Pilicą: - Angelika Brynda - Klaudia Cichońska - Martyna Michalska Pod opieką pana Sławomira Madeja.


Pobierz ppt "MŁODZIEŻOWA AKCJA OBYWATELSKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google