Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kielce, 22 października 2009 r. POMOC DZIECIOM I MŁODZIEŻY Z RODZIN DYSFUNKCYJNYCH W POSŁUDZE CARITAS KIELECKIEJ.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kielce, 22 października 2009 r. POMOC DZIECIOM I MŁODZIEŻY Z RODZIN DYSFUNKCYJNYCH W POSŁUDZE CARITAS KIELECKIEJ."— Zapis prezentacji:

1 Kielce, 22 października 2009 r. POMOC DZIECIOM I MŁODZIEŻY Z RODZIN DYSFUNKCYJNYCH W POSŁUDZE CARITAS KIELECKIEJ

2 Rodzina funkcjonalna, czyli prawidłowa troszczy się o zaspokajanie potrzeb dzieci, uczy samodzielności i odpowiedzialności. Dzieci są kochane i cenione, mają poczucie własnej wartości. Postawa rodziców uznaje prawa dziecka do jego ciała, do własnych myśli, uczuć i zachowań.

3 to taka w której występują zjawiska patologiczne mające na nią destrukcyjny wpływ (alkohol, narkotyki, przemoc, przestępczość, rozpad rodziny). Dziecko jest krzywdzone, atakowane, rodzice ignorują jego prawa, umniejszają jego wartość, godność, nie uczą poprawnych zachowań. Rodzina dysfunkcyjna

4 Działania Caritas Kieleckiej na rzecz dziecka i rodziny: Okno życia Świetlice środowiskowe i ogniska wychowawcze Kolonie charytatywne Stołówki Program „Skrzydła”

5 Okno Życia „Każde dziecko jest darem Boga” – Jan Paweł II Dnia 25 marca 2009 r. na Placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach otwarto „Okno Życia”. Matka może anonimowo zostawić dziecko, które zostanie otoczone opieką i poddane procesom adopcyjnym.

6 Świetlice środowiskowe i ogniska wychowawcze - Placówki opiekuńczo- wychowawcze wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży działające w oparciu o ustawę o pomocy społecznej z dn. 12 marca 2004 r oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie placówek opiekuńczo- wychowawczych z dnia 17 października 2007 r. W strukturze Caritas Kieleckiej funkcjonuje 9 świetlic środowiskowych (Kielc, Chmielnik, Mniów, Wiśniówka, Ślęcin, Cudzynowice) i 2 ogniska wychowawcze (Jędrzejów, Proszowice).

7 Świetlice środowiskowe i ogniska wychowawcze Cele placówek: - wspomaganie wychowawczej roli rodziny i szkoły w integralnym rozwoju dzieci i młodzieży - działania wychowawcze i profilaktyczne skierowane głównie do dzieci i młodzieży zagrożonych patologią społeczną - pomoc w nauce i wyrównywanie szans edukacyjnych - organizacja czasu wolnego i rozwój zainteresowań - zapewnienie posiłku i pomoc materialna

8 Kolonie charytatywne Każdego roku nieodpłatnie z kolonii Caritas korzysta ok. 1500 dzieci z regionu i ok. 250 z rodzin polonijnych ze Wschodu. Adresatami są dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych, patologicznych. Rekrutacja dzieci we współpracy z kuratorium oświaty, pcpr, ops, parafiami, szkołami. Działania wychowawcze prowadzone są w formie warsztatów, pogadanek, z wykorzystaniem metod aktywizujących.

9 Stołówki Niepokojące są dane dot. niedożywienia dzieci w Polsce. Niedożywienie dotyka nie tylko sferę medyczną, ale także psychologiczną i społeczną. Caritas Kielecka prowadzi 5 stołówek (Kielce, Sędziszów, Rataje, Miechów, Proszowice), wspiera też szkoły w objęciu dożywianiem najuboższych dzieci.

10 Program „Skrzydła” Program stypendialny dla uczniów z biednych rodzin mający na celu wyrównywanie szans edukacyjnych Caritas poszukuje darczyńców – 150 zł miesięcznie przez min. 1 semestr szkolny Pieniądze przekazywane są do koordynatora ze strony szkoły, który nimi dysponuje zgodnie z potrzebami dziecka

11 Podsumowanie „Potrzeba wyobraźni miłosierdzia, aby przyjść z pomocą dziecku zaniedbanemu duchowo i materialnie, aby nie odwracać się od chłopca, czy dziewczyny, którzy zgubili się w świecie uzależnień lub przestępstwa; aby nieść radę, pocieszenie, duchowe i moralne wsparcie.” Jan Paweł II


Pobierz ppt "Kielce, 22 października 2009 r. POMOC DZIECIOM I MŁODZIEŻY Z RODZIN DYSFUNKCYJNYCH W POSŁUDZE CARITAS KIELECKIEJ."

Podobne prezentacje


Reklamy Google