Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu"— Zapis prezentacji:

1 Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu www.szkolnictwo.pl
Wszelkie treści i zasoby edukacyjne publikowane na łamach Portalu mogą być wykorzystywane przez jego Użytkowników wyłącznie w zakresie własnego użytku osobistego oraz do użytku w szkołach podczas zajęć dydaktycznych. Kopiowanie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, publiczne odtwarzanie i wszelkie wykorzystywanie tych treści do celów komercyjnych jest niedozwolone. Plik można dowolnie modernizować na potrzeby własne oraz do wykorzystania w szkołach podczas zajęć dydaktycznych.

2 Gdy zdecydował się odejść, Mały Książę pozostawił narratorowi list dotyczący swego powrotu do Róży. Niestety kilkakrotnie list przepisywany był przez osoby, które nie znały, bądź nie stosowały zasad obowiązujących podczas pisania listów. W rezultacie posiada on wiele błędów, których z pewnością nie popełnił złotowłosy przybysz. Spójrzmy, co napisał Mały Książę i spróbujmy poprawić błędy:

3

4 A oto rażące błędy, mam nadzieję, że wszyscy zwrócili na nie uwagę i nie popełnią ich w przyszłości. Zawsze staraj się ich unikać:

5 Miejscowość i datę piszemy w prawym górnym rogu kartki
Miejscowość i datę piszemy w prawym górnym rogu kartki. Data pisana w odwrotnej kolejności (rok - miesiąc - dzień) zarezerwowana jest raczej dla pism urzędowych. Nagłówek to apostrofa do adresata i jeżeli po nim stawiamy wykrzyknik, to zdanie poniżej zaczynamy wielką literą. Jeśli stawiamy po apostrofie przecinek, zdanie wstępu piszemy małą literą. Piszemy linijkę lub dwie poniżej daty, zaczynając od lewej strony.

6 Formułę pożegnalną i podpis umieszczamy na końcu po prawej stronie
Formułę pożegnalną i podpis umieszczamy na końcu po prawej stronie. Podpis tuż pod formułką grzecznościową. Zaimki przez szacunek piszemy wielką literą (Ty, Ciebie, Wami, Was). Również rzeczowniki i przymiotniki odnoszące się bezpośrednio do adresata piszemy wielką literą (Kochany Karolu, Twoja Rodzina).

7 Unikamy również błędów: - ortograficznych, - interpunkcyjnych, - stylistycznych, - składniowych, - nie budujemy zawiłych zdań.

8 Widzimy więc, że trzeba wprowadzić pewne poprawki: Pustynia przyjaźni, dn r.  Na początku chcę Cię pozdrowić. … i że ktoś zrozumiał Twe marzenia. Jednak dopiero podróże po różnych planetach wpłynęły na dojrzałość mych uczuć.

9 Mały Książę Przyjaciel, który o Tobie nigdy nie zapomni.
Uświadomiłem sobie, że kocham mój kwiat, gdyż poświęcałem mu czas, byłem dla niego czuły. Nie wiem, kiedy przeczytasz ten list, … (…) i znajdziesz na swojej planecie człowieka, który Cię zrozumie że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu i patrz tylko sercem. Mały Książę Przyjaciel, który o Tobie nigdy nie zapomni.

10 Gdy wprowadzimy te zmiany i przepiszemy list (ręcznie lub na komputerze, ale podpis przez Was pisanych listów powinien być złożony wówczas odręcznie), będzie on wyglądał znacznie lepiej (oczywiście trzeba pamiętać, żeby w każdym przypadku był on czytelny).

11 W przepisywanym liście zastosowano następujące zasady:
Po wyjaśnieniu celu pisania listu, w rozwinięciu, przedstawiamy temat naszego listu.

12 Każdą nową myśl (rozwinięcie nowego tematu) piszemy od nowego akapitu.
Imiona w nagłówkach piszemy w wołaczu, a nie w mianowniku; nazwisk nie umieszczamy w nagłówkach. Każdą nową myśl (rozwinięcie nowego tematu) piszemy od nowego akapitu.

13 W liście Małego Księcia nie ma tego elementu
W liście Małego Księcia nie ma tego elementu. Warto jednak pamiętać, że: Jeśli zaistnieje potrzeba dopisania czegoś już po zakończeniu listu, robimy to na dole po lewej stronie. Poprzedzają to skrótem PS od łacińskiego - "post scriptum", czyli po napisaniu.

14 Listy piszemy do rodziny, znajomych, przyjaciół aby przekazać im informacje, spostrzeżenia, refleksje. Im bliższy stopień zażyłości, tym mniej trzymamy się stereotypowych wyrażeń i zwrotów we wstępie i zakończeniu (np. Szanowna Pani, Z poważaniem, Z wyrazami szacunku, Droga Ciociu, …). Każdy bowiem list ma trójdzielną budowę: wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

15 Spójrzcie, jak wygląda poprawnie przepisany list
Spójrzcie, jak wygląda poprawnie przepisany list. Następnie spróbujcie napisać krótki list, którego temat myśl przewodnia brzmi: „Mały Książę” baśnią o pięknych uczuciach.

16


Pobierz ppt "Materiały pochodzą z Platformy Edukacyjnej Portalu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google