Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a. Las jest ogromnym bogactwem dla ludzkości. Dostarcza nam drewna, zwierzyny, owoców, ale przede wszystkim tlenu. Żaden inny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a. Las jest ogromnym bogactwem dla ludzkości. Dostarcza nam drewna, zwierzyny, owoców, ale przede wszystkim tlenu. Żaden inny."— Zapis prezentacji:

1 AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a

2 Las jest ogromnym bogactwem dla ludzkości. Dostarcza nam drewna, zwierzyny, owoców, ale przede wszystkim tlenu. Żaden inny obszar zielony nie wytwarza tyle tlenu, ile drzewa w lesie. Dlatego człowiek potrzebuje LASÓW by żyć, a las potrzebuje PRZYJACIÓŁ by istnieć. Kogo więc nazwiemy „PRZYJACIELEM LASU”?

3 Dziki, żywiące się padliną, gryzoniami oraz larwami i poczwarkami owadów, w tym wielu szkodników. Lisy, które zjadają szczątki martwych zwierząt. Dzięcioły, prawdziwi “lekarze” lasów – wyjadą szkodniki: owady i ich larwy wydobywając je z drewna.

4 Mrówki – ograniczające szkody w lesie poprzez zjadanie padliny oraz owadów i ich larw, spulchniające gleby, a także rozsiewające nasiona roślin. Żuki gnojarze – oczyszczające lasy z odchodów i zawartych w nich drobnoustrojów oraz poprzez rycie w ziemi, zwiększające przewiewność i żyzność podłoża.

5 Największym z przyjaciół, dobroczyńców i opiekunów lasu jest niewątpliwie LEŚNICZY: * sadzi młode drzewa; * obserwuje stan zdrowotny drzew i krzewów; * wyznacza chore lub martwe drzewa to wycięcia; * pilnuje porządku w lesie, żeby np.: ludzie nie wjeżdżali do lasów samochodami, by nie pali ognisk, nie wyrzucali śmieci; * niszczy sidła kłusowników; * troszczy się o mieszkańców lasu: dokarmia i leczy chore zwierzęta.

6 Także TY możesz zostać prawdziwym Przyjacielem Lasu. Lubisz wycieczki do lasu? Nie zostawiaj śmieci w lesie! Chcesz by las był? Nie pal w lesie ognisk ani nie wypalaj traw! Nie łam gałęzi i innych roślin! Nie niszcz mrowisk! Kochasz zwierzęta? Nie hałasuj w lesie i nie płosz zwierzyny! Zbieraj kasztany i żołędzie – przydadzą się leśnikom do dokarmiania leśnych mieszkańców zimą!

7 Przyczyń się do tego, by prawdziwe było przysłowie: „Nie było nas, był las; nie będzie nas, będzie las.” Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a. Las jest ogromnym bogactwem dla ludzkości. Dostarcza nam drewna, zwierzyny, owoców, ale przede wszystkim tlenu. Żaden inny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google