Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a"— Zapis prezentacji:

1 AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a
PRZYJACIEL LASU AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a

2 Las jest ogromnym bogactwem dla ludzkości
Las jest ogromnym bogactwem dla ludzkości. Dostarcza nam drewna, zwierzyny, owoców, ale przede wszystkim tlenu. Żaden inny obszar zielony nie wytwarza tyle tlenu, ile drzewa w lesie. Dlatego człowiek potrzebuje LASÓW by żyć, a las potrzebuje PRZYJACIÓŁ by istnieć. Kogo więc nazwiemy „PRZYJACIELEM LASU”?

3 Las wśród swoich mieszkańców ma wielu przyjaciół, są nimi m.in.:
Dziki, żywiące się padliną, gryzoniami oraz larwami i poczwarkami owadów, w tym wielu szkodników. Dzięcioły, prawdziwi “lekarze” lasów – wyjadą szkodniki: owady i ich larwy wydobywając je z drewna. Lisy, które zjadają szczątki martwych zwierząt.

4 Mrówki – ograniczające szkody w lesie poprzez zjadanie padliny oraz owadów i ich larw, spulchniające gleby, a także rozsiewające nasiona roślin. Żuki gnojarze – oczyszczające lasy z odchodów i zawartych w nich drobnoustrojów oraz poprzez rycie w ziemi, zwiększające przewiewność i żyzność podłoża.

5 Największym z przyjaciół, dobroczyńców i opiekunów lasu jest niewątpliwie LEŚNICZY:
* sadzi młode drzewa; * obserwuje stan zdrowotny drzew i krzewów; * wyznacza chore lub martwe drzewa to wycięcia; * pilnuje porządku w lesie, żeby np.: ludzie nie wjeżdżali do lasów samochodami, by nie pali ognisk, nie wyrzucali śmieci; * niszczy sidła kłusowników; * troszczy się o mieszkańców lasu: dokarmia i leczy chore zwierzęta.

6 Także TY możesz zostać prawdziwym Przyjacielem Lasu.
Lubisz wycieczki do lasu? Nie zostawiaj śmieci w lesie! Chcesz by las był? Nie pal w lesie ognisk ani nie wypalaj traw! Nie łam gałęzi i innych roślin! Nie niszcz mrowisk! Kochasz zwierzęta? Nie hałasuj w lesie i nie płosz zwierzyny! Zbieraj kasztany i żołędzie – przydadzą się leśnikom do dokarmiania leśnych mieszkańców zimą!

7 nie będzie nas, będzie las.”
Przyczyń się do tego, by prawdziwe było przysłowie: „Nie było nas, był las; nie będzie nas, będzie las.” Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "AUTOR: GABRIEL MOCZEK KL. 4a"

Podobne prezentacje


Reklamy Google