Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Natalia Rzęsa uczennica klasy V,,c” Szkoła Podstawowa nr 4 w Sandomierzu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Natalia Rzęsa uczennica klasy V,,c” Szkoła Podstawowa nr 4 w Sandomierzu."— Zapis prezentacji:

1 autor: Natalia Rzęsa uczennica klasy V,,c” Szkoła Podstawowa nr 4 w Sandomierzu.

2 Lasy- zielone bogactwo Ziemi.  pochłaniają dwutlenek węgla i produkują dużą ilość tlenu;  tłumią hałas;  oczyszczają powietrze;  zapewniają wypoczynek;  upiększają otoczenie;  dają możliwość poznawania przyrody;  są miejscami, gdzie można spotkać rzadkie gatunki zwierząt i chronione gatunki roślin;  są źródłem cennych surowców dla różnych gałęzi przemysłu. Lasy to jeden z najważniejszych elementów świata przyrody ożywionej. Pełnią one wiele ważnych funkcji, a oto najważniejsze z nich:

3 Przyczyny niszczenia lasów.  pożary;  wyręby drzew;  składowanie w lasach odpadów i nieczystości;  stosowanie chemicznych środków ochrony roślin;  rozwój przemysłu. W celu ochrony obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych tworzy się parki krajobrazowe, narodowe oraz rezerwaty przyrody. Działalność człowieka może być dużym zagrożeniem dla krajobrazu naturalnego. Oto główne przyczyny niszczenia lasów przez ludzi:

4 Przyjaciele lasu Działalność człowieka ma jednak duży wpływ na stan i rozmieszczenie lasów. Dzięki działaniom na rzecz odbudowy lasów powierzchnia zalesienia w Polsce zwiększa się. Pozytywne zmiany są możliwe dzięki pomocy przyjaciół lasu. Należą do nich:  leśnicy  myśliwi  instytucje takie jak Lasy Państwowe czy Straż Leśna Przyjacielem lasu może stać się każdy, kto będzie dbał o las i jego mieszkańców. Może do nich należeć: uczeń, student, prawnik, przedsiębiorca, pracownicy urzędów.

5 Leśniczy przyjacielem lasu! Miejscem pracy leśniczego jest teren powierzonego mu leśnictwa. Zawód leśnika to zawód dla ludzi z pasją – tych, którzy nie boją się nocnych odgłosów lasów ani samotności. To zawód dla ludzi, którzy kochają przyrodę i obcowanie z nią niezależnie od pogody. Leśniczy jest pracownikiem nadleśnictwa i zajmuje się między innymi :  sadzeniem młodego lasu;  jesiennym dokonywaniem prognozy wystąpienia szkodliwych dla lasu owadów;  wyznaczaniem drzew do wycięcia;  rozmieszczaniem pułapek na poszczególne gatunki owadów, które szkodzą drzewom;  dbaniem o pasy przeciwpożarowe, które chronią las przed pożarem;  opiekowaniem się oraz kontrolowaniem stanu zdrowotnego zwierzyny leśnej;  walczeniem z kłusownikami.

6 Myśliwy-kolejny przyjaciel lasu! Ten przyjaciel lasu zajmuje się łowiectwem. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: dlaczego myśliwy jest przyjacielem lasu? Jest on przyjacielem zielonego bogactwa ziemi, ponieważ w przeciwieństwie do kłusownika (wroga i przeciwnika lasu) przestrzega norm prawa i etyki łowieckiej. Przywilejem i powinnością myśliwego jest ochrona i dokarmianie zwierząt. Zadania myśliwego to:  obserwacja zwierzyny w naturalnym środowisku;  dokarmianie zwierząt znajdujących się w trudnych warunkach;  tworzenie dla podopiecznych kryjówek, będących schronieniem przed drapieżnikami.

7 Atrybuty myśliwego:  Wierny myśliwski pies;  Gwara myśliwska;  Strój myśliwski;  Strzelba;  Kurtka myśliwska;  Pyszna kuchnia myśliwska

8 Ja i moja rodzina jako przyjaciele lasu ! Ja i moja rodzina też dbamy o las, ale trochę w inny sposób niż leśniczy i myśliwy. My opiekujemy się nim jak najlepiej potrafimy np.:  nie zostawiamy śmieci w lesie;  nie palimy ognisk;  nie niszczymy drzew;  nie hałasujemy;  grzyby zbieramy bez grzybni tak, aby mogły ponownie wyrosnąć;  nie płoszymy zwierząt;  pogłębiamy swoją wiedzę na temat lasu czytając różne książki;  biorąc udział w różnych konkursach i akcjach mających na celu ochronę lasu, środowiska, przyrody.

9 Chrońcie las !!! W lesie szumią drzewa I nie jeden ptaszek śpiewa A ja słucham jak szemrze las I zachęcam wszystkich was Chrońcie las! Natalia Rzęsa W lesie zawsze super jest, Bo zielono i tajemniczo jest! Natalia Rzęsa

10 Moje prace plastyczne. Malowanie to moje hobby, zajęcie które najchętniej wykonuję w czasie wolnym. Najczęściej na moich obrazkach widnieją zwierzęta w ich naturalnym środowisku: w lesie, w dżungli, na pustyni. Oto kilka moich prac przedstawiających zwierzęta oraz ich las:


Pobierz ppt "Autor: Natalia Rzęsa uczennica klasy V,,c” Szkoła Podstawowa nr 4 w Sandomierzu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google