Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu ?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu ?
autor: Natalia Rzęsa uczennica klasy V ,,c” Szkoła Podstawowa nr 4 w Sandomierzu.

2 Lasy- zielone bogactwo Ziemi.
Lasy to jeden z najważniejszych elementów świata przyrody ożywionej. Pełnią one wiele ważnych funkcji, a oto najważniejsze z nich: pochłaniają dwutlenek węgla i produkują dużą ilość tlenu; tłumią hałas; oczyszczają powietrze; zapewniają wypoczynek; upiększają otoczenie; dają możliwość poznawania przyrody; są miejscami, gdzie można spotkać rzadkie gatunki zwierząt i chronione gatunki roślin; są źródłem cennych surowców dla różnych gałęzi przemysłu.

3 Przyczyny niszczenia lasów.
Działalność człowieka może być dużym zagrożeniem dla krajobrazu naturalnego. Oto główne przyczyny niszczenia lasów przez ludzi: pożary; wyręby drzew; składowanie w lasach odpadów i nieczystości; stosowanie chemicznych środków ochrony roślin; rozwój przemysłu. W celu ochrony obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych tworzy się parki krajobrazowe, narodowe oraz rezerwaty przyrody.

4 Przyjaciele lasu Działalność człowieka ma jednak duży wpływ na stan i rozmieszczenie lasów. Dzięki działaniom na rzecz odbudowy lasów powierzchnia zalesienia w Polsce zwiększa się. Pozytywne zmiany są możliwe dzięki pomocy przyjaciół lasu. Należą do nich: leśnicy myśliwi instytucje takie jak Lasy Państwowe czy Straż Leśna Przyjacielem lasu może stać się każdy, kto będzie dbał o las i jego mieszkańców. Może do nich należeć: uczeń, student, prawnik, przedsiębiorca, pracownicy urzędów.

5 Leśniczy przyjacielem lasu!
Miejscem pracy leśniczego jest teren powierzonego mu leśnictwa. Zawód leśnika to zawód dla ludzi z pasją – tych, którzy nie boją się nocnych odgłosów lasów ani samotności. To zawód dla ludzi, którzy kochają przyrodę i obcowanie z nią niezależnie od pogody. Leśniczy jest pracownikiem nadleśnictwa i zajmuje się między innymi : sadzeniem młodego lasu; jesiennym dokonywaniem prognozy wystąpienia szkodliwych dla lasu owadów; wyznaczaniem drzew do wycięcia; rozmieszczaniem pułapek na poszczególne gatunki owadów, które szkodzą drzewom; dbaniem o pasy przeciwpożarowe, które chronią las przed pożarem; opiekowaniem się oraz kontrolowaniem stanu zdrowotnego zwierzyny leśnej; walczeniem z kłusownikami.

6 Myśliwy-kolejny przyjaciel lasu!
Ten przyjaciel lasu zajmuje się łowiectwem. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: dlaczego myśliwy jest przyjacielem lasu? Jest on przyjacielem zielonego bogactwa ziemi, ponieważ w przeciwieństwie do kłusownika (wroga i przeciwnika lasu) przestrzega norm prawa i etyki łowieckiej. Przywilejem i powinnością myśliwego jest ochrona i dokarmianie zwierząt. Zadania myśliwego to: obserwacja zwierzyny w naturalnym środowisku; dokarmianie zwierząt znajdujących się w trudnych warunkach; tworzenie dla podopiecznych kryjówek, będących schronieniem przed drapieżnikami. Myśliwy powinien przestrzegać norm prawa i etyki łowieckiej.

7 Atrybuty myśliwego: Wierny myśliwski pies; Gwara myśliwska;
Strój myśliwski; Strzelba; Kurtka myśliwska; Pyszna kuchnia myśliwska

8 Ja i moja rodzina jako przyjaciele lasu !
Ja i moja rodzina też dbamy o las, ale trochę w inny sposób niż leśniczy i myśliwy. My opiekujemy się nim jak najlepiej potrafimy np.: nie zostawiamy śmieci w lesie; nie palimy ognisk; nie niszczymy drzew; nie hałasujemy; grzyby zbieramy bez grzybni tak, aby mogły ponownie wyrosnąć; nie płoszymy zwierząt; pogłębiamy swoją wiedzę na temat lasu czytając różne książki; biorąc udział w różnych konkursach i akcjach mających na celu ochronę lasu, środowiska, przyrody.

9 Chrońcie las !!! W lesie zawsze super jest, Bo zielono i tajemniczo jest! Natalia Rzęsa W lesie szumią drzewa I nie jeden ptaszek śpiewa A ja słucham jak szemrze las I zachęcam wszystkich was Chrońcie las! Natalia Rzęsa

10 Moje prace plastyczne. Malowanie to moje hobby, zajęcie które najchętniej wykonuję w czasie wolnym. Najczęściej na moich obrazkach widnieją zwierzęta w ich naturalnym środowisku: w lesie, w dżungli, na pustyni. Oto kilka moich prac przedstawiających zwierzęta oraz ich las:


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google