Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu? Szymany 2015. Wstęp Las służył człowiekowi od pradziejów, żywił, dawały opał. Wchodząc do tego miejsca, na wskroś naturalnego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu? Szymany 2015. Wstęp Las służył człowiekowi od pradziejów, żywił, dawały opał. Wchodząc do tego miejsca, na wskroś naturalnego,"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu? Szymany 2015

2 Wstęp Las służył człowiekowi od pradziejów, żywił, dawały opał. Wchodząc do tego miejsca, na wskroś naturalnego, powinniśmy uszanować jego naturalne piękno i wszystko to, co w nim żyje. Niestety w dzisiejszym świecie są ludzie, którzy zapominają o zasadach i łamią wszelkie prawa przyrody, a przecież jesteśmy tu tylko gośćmi. Warto zaprzyjaźnić się z lasem, najlepiej całą rodziną, dodatkowo ze znajomymi. Co robi przyjaciel lasu? Przyjaciel lasu dba o bezpieczeństwo roślin i zwierząt, dba o spokój i porządek w lesie.

3 Leśnik i gajowy przyjaciółmi lasu Leśnicy w swojej codziennej pracy oprócz organizacji wycinki i sprzedaży drewna, pilnują porządku w lesie, doglądają sadzenia lasu, wyznaczają drzewa chore lub obumarłe do natychmiastowej wycinki, kontrolują stan zdrowotny drzew i krzewów oraz zwierząt. Leśnicy wiedzą, kiedy należy walczyć ze szkodnikami drzew (np. kornikami, strzygonią choinówką, barczatką sosnówką brudnicą mniszką i innymi), czy ze wścieklizną u zwierząt. Swoją ogromną wiedzę leśnicy przekazują w czasie spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną.

4

5 Także myśliwy jest przyjacielem lasu… Myśliwy kojarzy się najczęściej z osobą polującą na zwierzęta. A tak wcale nie jest. Tak naprawdę to przyjaciel lasu i zwierząt. Dba o równowagę w przyrodzie, liczy populacje zwierząt występujących na danym obszarze. Myśliwi i Strażnicy leśni starają się zwalczać kłusownictwo i zakładając rezerwaty przyrody przyczyniają się do ochrony zwierząt i roślin, którym grozi wyginięcie. Strażnicy leśni dodatkowo zapobiegają nielegalnej wycince drzew, zaś myśliwi podpowiadają, jak zagospodarować wyrąb?

6 Mroźna, śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa lodu i śniegu utrudnia zwierzynie dostęp do naturalnego pokarmu. W tym celu aby zapobiec obgryzaniu kory drzew czy zjadaniu pędów młodych drzew przez zwierzęta, myśliwi wraz z leśnikami stawiają w lesie między innymi paśniki z karmą, lizawki, które mają za zadanie dostarczenie zwierzynie dostatecznej ilości soli potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania procesów życiowych.

7 Dzieci i młodzież szkolna to też przyjaciele lasu W myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” nauczyciele od początku uczą nas szacunku dla lasu i jej mieszkańców. Lubimy tu przebywać, uczyć się bezstresowo w pięknych okolicznościach przyrody. Uczymy się zachowywać ekologicznie w lesie i swoją wiedzę dalej przekazywać.

8 Aby stać się aktywnym przyjacielem lasu należy działać na rzecz ochrony przyrody, uczestniczyć w pracy organizacji ekologicznych: Towarzystwie Przyjaciół lasu, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami czy Lidze Ochrony Przyrody. Każdy uczeń może na co dzień segregować śmieci, dbać o czystość w najbliższym otoczeniu domu, ale także liczyć zwierzynę leśną organizować akcje ekologiczne. Działalność wolontariuszy na rzecz lasu

9 Zwierzęta i rośliny to też przyjaciele lasu!!! Dziki ryją w ziemi przez co stara gleba i kora może się łatwiej rozkładać. Sarny zjadają szkodniki. Dżdżownice użyźniają glebę. Zwierzęta i rośliny stanowią ożywioną część ekosystemu lasu.

10 Milena Turska kl. VI Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Szymanach Prezentację przygotowała LAS BĘDZIE WIECZNIE, BO WIELU MA PRZYJACIÓŁ.


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu? Szymany 2015. Wstęp Las służył człowiekowi od pradziejów, żywił, dawały opał. Wchodząc do tego miejsca, na wskroś naturalnego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google