Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu?
Szymany 2015

2 Wstęp Las służył człowiekowi od pradziejów, żywił, dawały opał. Wchodząc do tego miejsca, na wskroś naturalnego, powinniśmy uszanować jego naturalne piękno i wszystko to, co w nim żyje. Niestety w dzisiejszym świecie są ludzie, którzy zapominają o zasadach i łamią wszelkie prawa przyrody, a przecież jesteśmy tu tylko gośćmi. Warto zaprzyjaźnić się z lasem, najlepiej całą rodziną, dodatkowo ze znajomymi. Co robi przyjaciel lasu? Przyjaciel lasu dba o bezpieczeństwo roślin i zwierząt, dba o spokój i porządek w lesie.

3 Leśnik i gajowy przyjaciółmi lasu
Leśnicy w swojej codziennej pracy oprócz organizacji wycinki i sprzedaży drewna, pilnują porządku w lesie, doglądają sadzenia lasu, wyznaczają drzewa chore lub obumarłe do natychmiastowej wycinki, kontrolują stan zdrowotny drzew i krzewów oraz zwierząt. Leśnicy wiedzą, kiedy należy walczyć ze szkodnikami drzew (np. kornikami, strzygonią choinówką, barczatką sosnówką brudnicą mniszką i innymi), czy ze wścieklizną u zwierząt. Swoją ogromną wiedzę leśnicy przekazują w czasie spotkań z dziećmi i młodzieżą szkolną.

4

5 Także myśliwy jest przyjacielem lasu…
Myśliwy kojarzy się najczęściej z osobą polującą na zwierzęta. A tak wcale nie jest. Tak naprawdę to przyjaciel lasu i zwierząt. Dba o równowagę w przyrodzie, liczy populacje zwierząt występujących na danym obszarze. Myśliwi i Strażnicy leśni starają się zwalczać kłusownictwo i zakładając rezerwaty przyrody przyczyniają się do ochrony zwierząt i roślin, którym grozi wyginięcie. Strażnicy leśni dodatkowo zapobiegają nielegalnej wycince drzew, zaś myśliwi podpowiadają, jak zagospodarować wyrąb?

6 Mroźna, śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt
Mroźna, śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa lodu i śniegu utrudnia zwierzynie dostęp do naturalnego pokarmu. W tym celu aby zapobiec obgryzaniu kory drzew czy zjadaniu pędów młodych drzew przez zwierzęta, myśliwi wraz z leśnikami stawiają w lesie między innymi paśniki z karmą, lizawki, które mają za zadanie dostarczenie zwierzynie dostatecznej ilości soli potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania procesów życiowych.

7 Dzieci i młodzież szkolna to też przyjaciele lasu
W myśl zasady „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” nauczyciele od początku uczą nas szacunku dla lasu i jej mieszkańców. Lubimy tu przebywać, uczyć się bezstresowo w pięknych okolicznościach przyrody. Uczymy się zachowywać ekologicznie w lesie i swoją wiedzę dalej przekazywać.

8 Działalność wolontariuszy na rzecz lasu
Aby stać się aktywnym przyjacielem lasu należy działać na rzecz ochrony przyrody, uczestniczyć w pracy organizacji ekologicznych: Towarzystwie Przyjaciół lasu, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami czy Lidze Ochrony Przyrody. Każdy uczeń może na co dzień segregować śmieci, dbać o czystość w najbliższym otoczeniu domu, ale także liczyć zwierzynę leśną organizować akcje ekologiczne.

9 Zwierzęta i rośliny to też przyjaciele lasu!!!
Dziki ryją w ziemi przez co stara gleba i kora może się łatwiej rozkładać. Sarny zjadają szkodniki. Dżdżownice użyźniają glebę. Zwierzęta i rośliny stanowią ożywioną część ekosystemu lasu.

10 LAS BĘDZIE WIECZNIE, BO WIELU MA PRZYJACIÓŁ. Prezentację przygotowała
Milena Turska kl. VI Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Szymanach


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google