Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Ł ukasz Pisarski. Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym. W Polsce dzik jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, podlega sezonowej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Ł ukasz Pisarski. Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym. W Polsce dzik jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, podlega sezonowej."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Ł ukasz Pisarski

2 Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym. W Polsce dzik jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, podlega sezonowej ochronie. Samica dzika nazywana jest lochą, samiec odyńcem, a młode warchlakiem, warchlak o charakterystycznym paskowym umaszczeniu – pasiakiem.

3

4 Ryjąc ziemię przez cały rok dzik napowietrza ją. Rycie gleby przez dzika nazywamy buchtowaniem.

5 Zagrzebując nasiona, przyczynia się do rozsiewania różnych roślin. Można o nim powiedzieć, że kształtuje wygląd lasu. Powoduje zastępowanie krzewów niektórych gatunków innymi, np. dębów przez brzozy.

6 Dzik pełni istotną rolę w zmienności genetycznej grzybów, rozsiewanych przez zwierzęta, zwłaszcza tych, które mają grzybnię pod ziemią.

7 Ograniczając liczbę myszy, które znajduje ryjąc w ziemi, a także zjadając znaczną ilość gąsienic i larw, dzik pomaga w utrzymaniu drzew w dobrym stanie sanitarnym, a nawet może być pożyteczny dla rolników, ponieważ zjada wiele szkodników.

8 Dziki zjadają również chore ssaki i ptaki ograniczając w ten sposób przenoszenie chorób

9 Dziki zjadają padlinę, gryzonie oraz larwy i poczwarki owadów, w tym wielu szkodników lasu, przez co przyczyniają się do przywrócenia równowagi ekologicznej między światem owadów a drzewostanem.


Pobierz ppt "Autor: Ł ukasz Pisarski. Dzik jest popularnym zwierzęciem łownym. W Polsce dzik jest pospolitym przedstawicielem tzw. zwierzyny czarnej, podlega sezonowej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google