Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praktyki w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie - fotoreportaż.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praktyki w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie - fotoreportaż."— Zapis prezentacji:

1 Praktyki w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie - fotoreportaż

2 Polska Akademia Nauk została utworzona w 1951 roku. W założeniu miała być to instytucja, dzięki której świat polityczny uzyska wsparcie środowiska naukowego. Miało to ułatwić finansowanie badań naukowych i skupianie ich wokół problemów uznanych za najważniejsze dla państwa. Działalność PAN-u reguluje uchwalona przez Sejm ustawa z 25 kwietnia 1997 roku. Według jej treści jest to placówka ogólnokrajowa, samodzielna instytucja naukowej służąca rozwojowi nauki, jej promocji, integracji i upowszechnianiu oraz przyczyniającej się do rozwoju edukacji i wzbogacania kultury narodowej.

3 Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie jest jednostką wyodrębnioną spod nadzoru Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, która zdecydowała 24 października 1984 roku, że to Archiwum otrzymuje status placówki o powierzonym zasobie archiwalnym i nabywa prawa do wieczystego przechowywania dokumentów będących odłamem państwowego zasobu archiwalnego. Organem, któremu podlega są władze PAN.

4 Wśród zbiorów Archiwum znaleźć można historyczną dokumentację Akademii, materiały instytucji i towarzystw naukowych, a także spuścizny uczonych polskich. Całość została podzielona na trzy działy: *Akta towarzystw i innych instytucji naukowych *Akta Polskiej Akademii Nauk i jej placówek *Spuścizny uczonych polskich.

5 W sierpniu bieżącego roku miałyśmy okazję odbyć Praktykę zawodową w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. Wybierając to miejsce zależało nam na zdobyciu dodatkowej wiedzy, zapoznaniu się z metodami opracowywania spuścizn a także kształtowaniu i rozwijaniu warsztatu archiwalnego.

6 Do naszych zadań podczas praktyk należało: * Porządkowanie, ewidencjonowanie i tworzenie jednostek archiwalnych spuścizny po polskich uczonych, według wytycznych

7 * Porządkowanie dokumentacji w magazynach

8 * Współpraca z innymi pracownikami i praktykantami

9 * Porządkowanie i ewidencjonowanie dokumentów archiwum zakładowego Instytutu PAN

10 * Następnie należało nadać im właściwy układ w magazynie.

11 * Zajęłyśmy się również porządkowaniem nekrologów

12 * W następnej kolejności dołączałyśmy kolejne jednostki do zbioru nekrologów.

13 * Zapoznałyśmy się także, z wydawnictwami Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie.

14 * Poza tym praktyka ta pozwoliłam nam zdobyć doświadczenie przy obsłudze bazy danych IZA i SEZAM, a także nauczyła nas kolejności i metod postępowania przy opracowywaniu spuścizn.

15 Praktyka w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie pozwoliła nam poszerzyć wiedzę, zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności, a także wzbogaciły nasz warsztat archiwisty.

16 Prezentację przygotowały: Daniłkiewicz Agnieszka Skuza Magdalena


Pobierz ppt "Praktyki w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie - fotoreportaż."

Podobne prezentacje


Reklamy Google