Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zmiany w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zmiany w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej"— Zapis prezentacji:

1 Jak wykorzystać możliwości, które daje nam członkowstwo w Unii Europejskiej

2 Zmiany w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej

3 Czym jest Unia Europejska?
Unia Europejska to związek demokratycznych państw europejskich powstały na mocy Traktatu z Maastricht, będący efektem procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej zapoczątkowanej po II wojnie światowej.

4 Cele Unii Europejskiej:
Główne cele Unii to:  -zapewnienie bezpieczeństwa,  -stabilnego wzrostu gospodarczego,  -rozwoju społecznego oraz ochrona praw i wolności obywateli. 

5 Symbole Unii Europejskiej
Symbole Unii Europejskiej: 1. Hymn 2. Flaga 3. Dzień Europy 4. Dewiza UE 5. Logo UE 6. Waluta UE 7. Paszport europejski

6 Polska w Unii Europejskiej
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Decyzje o wstąpieniu do UE Polacy podjęli w referendum, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003r. Dziś w Parlamencie Europejskim zasiada 50 polskich europosłów.

7 Unia Europejska dla starszych…
Starsi Polacy za największy sukces integracji europejskiej zaliczają przede wszystkim pokojową i zgodną współpracę między wszystkimi państwami członkowskimi. Doceniają też wzajemną pomoc.

8 Unie Europejska dla młodych…
Młodzi ludzie jako największy atut integracji europejskiej uważają możliwość swobodnego podróżowania po wszystkich państwach członkowskich. Dzięki temu wyjeżdżają na zagraniczne wakacje i integrują się z rówieśnikami z innych krajów.

9 Stosunek Polaków do Unii Europejskiej
Do zwolenników integracji europejskiej zalicza się dziś 72% Polaków. Jednak tylko 25% z nich bierze udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

10 1. Możliwość swobodnego podróżowania
Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej wyjazd za granicę wiązał się z wielogodzinnym staniem w kolejce przed przejściem granicznym. Trudnością było też znalezienie pracy za granicą lub studiowanie.

11 Dziś, aby przejechać przez granicę, do pracy, na studia lub na wakacje, wystarczy nam dowód osobisty lub paszport. Nie stoimy w kolejkach na przejściach granicznych. Nawet nie zauważamy, kiedy wyjeżdżamy z kraju. Wysyłanie SMS-a z zagranicy jest niewiele droższe niż smsowanie w Polsce.

12 2. Inwestycje unijne w Polsce
Dzisiaj ludzie nawet nie zwracają uwagi na tablice informacyjne z flagą europejską, wskazującą, że dane przedsięwzięcie finansowane jest ze środków unijnych.

13 Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w naszym kraju powstało kilometrów nowych dróg.

14 Od 1 maja 2004 roku w Polsce powstało również 341 511 nowych miejsc pracy.

15 Odkąd Polska nalazła się w szeregach Unii Europejskiej, powstało w naszym kraju nowoczesnych laboratoriów.

16 Z wejścia Polski do Unii Europejskiej ucieszyli się również przedsiębiorcy, bo aż przedsiębiorstw otrzymało wsparcie na rozwój i modernizację.

17 Wejście Polski do Unii Europejskiej to również nowe możliwości dla studentów. Ponad studentów dzięki stypendiom Erasmusa spędziło część studiów za granicą.

18 Ze wsparcia Unii Europejskiej korzystają też Polscy rolnicy, którzy dzięki temu rozwijają i modernizują swoje gospodarstwa. Co roku rolnicy otrzymują około 50 mld z UE.

19 Jak wykorzystać możliwości, które daje nam członkowstwo w Unii Europejskiej


Pobierz ppt "Zmiany w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google