Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symbole Unii Europejskiej i Rady Europy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symbole Unii Europejskiej i Rady Europy"— Zapis prezentacji:

1 Symbole Unii Europejskiej i Rady Europy

2 Unia Europejska jest gospodarczo-politycznym związkiem dwudziestu siedmiu demokratycznych krajów europejskich, będącym efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Jest zarazem największą i najprężniejszą organizacją tego typu na świecie. Posiada symbole, które przyjęte zostały podczas szczytu UE w Brukseli w 18 czerwca 2004 roku i zapisane w Traktacie Konstytucyjnym dla Unii Europejskiej.

3 Rada Europy to międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu takich jak Armenia czy Azerbejdżan. Jej głównym celem jest "osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny" (art. 1a Statutu Rady Europy). Realizując tak określony cel organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.

4 Symbole

5 Hymn „Oda do radości” to finałowa kantata z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, która jest hymnem Unii Europejskiej. Z racji wielojęzycznego charakteru Unii hymn posiada jedynie wersję instrumentalną opracowaną przez Herberta von Karajana . Rada Europy w 1972 roku uznała „Odę do radości” za swój hymn. Poproszono jednocześnie Herberta von Karajana o aranżację monumentalnego dzieła Beethovena. Zostało ono zinstrumentowane na fortepian, instrumenty dęte i orkiestrę symfoniczną.

6 Polskie słowa hymnu Unii Europejskiej

7 Flaga Flaga europejska przedstawia dwanaście nieodwracalnych złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na chabrowym tle. Symbolizuje to jedność wszystkich obywateli Unii, ilość gwiazd nie zależy od liczby krajów członkowskich. Autorami flagi byli hiszpański dyplomata Salvador de Madariaga y Rojo i francuski plastyk Arsene Heitz, przy czym za pierwotnego pomysłodawcę uznaje się Richarda Coudenhove-Kalergi.

8

9 Dzień europejski Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja Dzień ten czasami, dla odróżnienia z Dniem Rady Europy, jest nazywany Dniem Unii Europejskiej.

10

11 Dewiza Unii Europejskiej
Dewiza Unii Europejskiej - tj. motto Unii Europejskiej brzmiące w wersji łacińskiej „In varietate concordia”, a ogłoszone na sesji Parlamentu Europejskiego 4 maja 2000 roku. W tłumaczeniu na język polski dewiza europejska brzmi: „Jedność w różnorodności” lub „Zjednoczona w różnorodności”.

12 Logo Unii Europejskiej
Logo Unii Europejskiej zaprojektowane przez studenta Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Szymona Skrzypczaka. Hasło ułożone jest z liter o różnych barwach i czcionkach, co symbolizuje różnorodność Unii Europejskiej i jest odwołaniem do hasła "jedność w różnorodności". Logo stało się oficjalnym znakiem 50. rocznicy podpisania traktatów rzymskich.

13 Logo Unii Europejskiej.

14 Waluta Unii Europejskiej
Euro - europejska waluta wprowadzona w miejsce walut krajowych. Jest prawnym środkiem płatniczym w 16 państwach tworzących strefę euro w Unii Europejskiej - obejmującym ponad 322,5 mln Europejczyków. Banknoty euro są drukowane pod bezpośrednią kontrolą Europejskiego Banku Centralnego (w 12 różnych drukarniach) i mają jednolity wygląd we wszystkich państwach strefy euro. Monety są produkowane przez mennice poszczególnych państw. Monety mają jednakowy kształt, jednakowy materiał i jednakowy wygląd awersu (wspólna strona). Rewersy (strona narodowa) natomiast są inne w każdym z państw, które decydują, jakie symbole są tam zamieszczone (przy czym monety euro bez względu na stronę narodową są prawnym środkiem płatniczym na terenie całej strefy euro).

15 Waluta Unii Europejskiej.

16 Symbol euro.

17 Wykonała Karina Rudnicka kl. IIIb


Pobierz ppt "Symbole Unii Europejskiej i Rady Europy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google