Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYMBOLE UNII EUROPEJSKIEJ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYMBOLE UNII EUROPEJSKIEJ"— Zapis prezentacji:

1 SYMBOLE UNII EUROPEJSKIEJ
RADY EUROPY

2 FLAGA Jest to symbol Unii Europejskiej, ale symbolizuje również jedność i tożsamość Europy w szerszym znaczeiu. Krąg złotych gwiazd to solidarnośc i harmonia między narodami Europy. Liczba gwiazd nie jest związana z ilościa państw członkowskich. Gwiazd jest dwanaście, ponieważ liczba dwanaście jest symbolem jedności i doskonałości.

3 Historia flagi Historia flagi sięga roku W tym czasie istniała, Unia Europejska istniała w formie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, z sześcioma Państwami członkowskimi. Jednak oddzielna instytucja posiadająca wieksza ilość członków – Rada Europy – została powołana dużo wczesniej. Rada Europy długo rozważała jaki symbol przyjąć na własne potrzeby. Po wielu dyskusjach został przyjęty projekt – krąg dwunastu gwiazd na niebieskim tle. Tak narodziła się flaga europejska, symbolizująca doskonałą jedność między narodami Europy. Wszystkie instytucje unijne posługują się flagą europejską od początku 1986 roku.

4 Hymn Jest to hymn nie tyle samej Unii Europejskiej, ale w szerokim znaczeniu również Europy. Melodia pochodzi z Dziewiątej Symfonii skomponowanej przez Ludwiga Van Beethovena w 1823 roku. W 1972 roku, Rada Europy przyjęła fragment symfonii Beethovena zatytułowany ‘’Oda do radości’’ jako swój hymn. Bez słów w uniwersalnym języku muzyki, hymn ten wyraża ideały wolności, pokoju i solidarności, które Europa reprezentuje. Celem hymnu jest uczczenie wartości wspólnych wszystkim państwom oraz jedności w różnorodności.

5 Dzień europy W dniu 9 maja 1950 roku Robert Schuman przedstawił propozycję utworzenia zorganizowanej Europy jako niezbędny warunek utrzymania stosunków pokojowych. Propozycję tę, znaną jako ‘’Deklaracja Schumana’’, uważa się za początek tworzenia obecnej Unii Europejskiej. Obecnie dzień 9 maja jest europejskim symbolem (Dniem Europy).

6 Waluta Od 1 stycznia 2002 roku euro zastąpiło waluty narodowe 12 państw Unii Europejskiej. Euro jest podzielone na 100 centów. W obiegu znajduja sie: 8 monet (1, 2, 5, 10, 20, 50 centów oraz 1 i 2 euro) 7 banknotów (5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 euro)

7 banknoty Na banknotach euro przedstawione są trzy główne elementy architektoniczne: okna, barmy i mosty. Banknoty różnią się między sobą: rozmiarami kolorami wzorem

8 monety W przeciwieństwie do banknotów euro, które w każdym państwie strefy euro mają jednakowe strony, monety euro mają wspólna tylko jedna stronę (awers). Druga strona (rewers) różni się w zalezności od kraju. Na wspólnej stronie monet euro przedstawionych jest 15 państw Unii Europejskiej.

9 LOGO (z ang. Razem od 1957roku), logo Unii Europejskiej zaprojektowane przez studenta Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Szymona Skrzypczaka. Hasło ułożone jest z liter o różnych barwach i czcionkach, co symbolizuje różnorodność Unii Europejskiej i jest odwołaniem do hasła ‘’jedność w różnorodności’’

10 dewiza W wersji łacińskiej ‘’In varietate concordia’’. Ogłoszone na sesji Parlamentu Europejskiego 4 maja 2000 roku. W tłumaczeniu na język polski dewiza europejska brzmi ‘’Jedność w różnorodnosci’’

11 paszport Paszport europejski, dokument wprowadzony decyzją Rady Europejskiej od 1 stycznia 1986 roku. Zadecydowano wówczas o formie dokumentu, paszport zawiera: nazwę ‘’Unia Europejska’’ w nagłówku (w języku danego kraju), pod nia nazwę państwa wydającego paszport. Dokument jest koloru burgundzkiego wina. Paszport europejski ma taki sam status prawny jak dokumenty identyfikacyjne poszczególnych krajów członkowskich i może być używany podczas podróży po całym świecie. Paszport europejski jest dokumentem potwierdzajacym obywatelstwo UE, jest również uznawany za jeden z symboli Unii.

12 Domena internetowa Domena internetowa związana bezpośrednio z Unia Europejską. Uruchomienie jej nastąpiło 7 grudnia 2005 roku. Początkowo uprawnione do rejestracji były tylko instytucje publiczne z Unii Europejskiej oraz organizacje osiadające prawa do znaków towarowych. Rejestracja jest dostępna dla wszystkich od 7 kwietnia 2006r.

13 Wyk. Martyna Siedlecka kl. IIA


Pobierz ppt "SYMBOLE UNII EUROPEJSKIEJ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google