Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI"— Zapis prezentacji:

1 SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI
Koło prowadzi mgr Wiesław Dziura Co drugi czwartek 14: :05 Sala 108 SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI

2 EUROPA I UNIA EUROPEJSKA

3 POJĘCIA Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję. Unia Europejska (oficjalny skrót w Polsce: UE) – powstały 1 listopada 1993 na mocy Traktatu z Maastricht gospodarczo-polityczny związek demokratycznych krajów europejskich (dwudziestu siedmiu od 1 stycznia 2007 r.)[3], będący efektem wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej zapoczątkowanej po drugiej wojnie światowej.

4 SYMBOLE UE

5 MOTTO “Zjednoczona w różnorodności” to motto Unii Europejskiej.
Przesłanie tego hasła jest takie, że poprzez UE Europejczycy są zjednoczeni w wysiłkach na rzecz pokoju i dobrobytu oraz że mnogość kultur, tradycji i języków w Europie jest jej ważnym atutem MOTTO

6 Jest to hymn nie tyle samej Unii Europejskiej co Europy w jej szerokim znaczeniu. Melodia pochodzi z Dziewiątej Symfonii skomponowanej przez Ludwiga Van Beethovena w W 1972 roku, Rada Europy (ten sam organ, który zaprojektował flagę europejską) przyjęła fragment symfonii Beethovena zatytułowany "Oda do radości" jako swój hymn. Znany dyrygent Herbert Von Karajan został poproszony o napisanie trzech instrumentalnych aranżacji - na fortepian, na instrumenty dęte oraz dla orkiestry symfonicznej. Bez słów, w uniwersalnym języku muzyki, hymn ten wyraża ideały wolności, pokoju i solidarności, które Europa reprezentuje. W 1985, został on także przyjęty przez głowy i premierów państw członkowskich jako oficjalny hymn Unii Europejskiej. HYMN „ODA DO RADOŚCI”

7 Krąg złotych gwiazd reprezentuje solidarność i harmonię między narodami Europy. Liczba gwiazd nie jest związana z liczbą Państw Członkowskich. Gwiazd jest dwanaście, ponieważ liczba dwanaście jest tradycyjnie symbolem doskonałości, pełni i jedności. Dlatego też, flaga pozostaje jednakowa, bez względu na rozszerzenia UE. FLAGA

8 DZIEŃ EUROPY W dniu 9 maja 1950 r. Robert Schuman przedstawił propozycję utworzenia zorganizowanej Europy jako niezbędny warunek utrzymania stosunków pokojowych. Dzisiaj dzień 9 maja stał się europejskim symbolem (Dniem Europy), który wraz z flagą, hymnem, mottem i wspólną walutą (euro) stanowi o politycznej tożsamości Unii Europejskiej. Dzień ten jest okazją do imprez i uroczystości, które czynią Europę bliższą jej obywatelom oraz służą wzajemnemu zbliżeniu narodów wchodzących w skład Unii.

9 Euro jest prawnym środkiem płatniczym dla ponad 329 milionów Europejczyków w 16 krajach UE. Symbolem euro jest €. Banknoty euro są takie same we wszystkich krajach, przy czym każde państwo emituje własne monety o wspólnym awersie, a odmiennym w zależności od kraju rewersie, na którym widnieje symbol narodowy. Wszystkie banknoty i monety mogą być używane we wszystkich krajach UE, które przyjęły euro, łącznie z wieloma terytoriami zamorskimi tych krajów, takimi jak Azory, Wyspy Kanaryjskie, Ceuta i Melilla, Gujana Francuska, Gwadelupa, Madera, Martynika, Majotta, Reunion oraz Saint Pierre i Miquelon. EURO

10 TWÓRCY ZJEDNOCZONEJ EUROPY
Alcide De Gasperi TWÓRCY ZJEDNOCZONEJ EUROPY Konrad Adenauer Robert Schuman

11 INSTYTUCJE I ORGANIZACJE EUROPEJSKIE
Jest ich wiele. Główne instytucje to: *Parlament Europejski (PE), reprezentujący obywateli Unii i przez nich bezpośrednio wybierany, *Rada Unii Europejskiej, reprezentująca poszczególne Państwa Członkowskie, *Komisja Europejska, która dba o wspólne dobro całej Unii.

12 SĄSIEDZTWO UE

13 RYNEK PRACY W UE

14 1 maja 2004 roku szeregi Unii Europejskiej zasiliły nowe państwa
1 maja 2004 roku szeregi Unii Europejskiej zasiliły nowe państwa. Wraz z przystąpieniem nowych członków i powiększeniem UE, zwiększył się także rynek pracy. Oznacza to, że każdy Polak może wyjechać i podjąć legalną pracę w wybranym przez siebie kraju unijnym. Także obywatele pozostałych państw członkowskich UE mogą swobodnie przyjeżdżać do Polski w poszukiwaniu pracy. Otwarcie rynku pracy oznacza dla Polaków szansę na „lepszy start”. W UE mają możliwość zdobycia lepszego wykształcenia, odbycia stażu w zagranicznej firmie, zdobycia lepszej pracy i wyższego wynagrodzenia. Kusić może także dużo lepszy system świadczeń socjalnych np. w Irlandii czy Danii.

15 „MIESZKAMY W EUROPIE” Co roku w naszej szkole organizowany jest konkurs „Mieszkamy w Europie”. Biorą w nim udział wszystkie klasy, z których w dwóch etapach wybierane są najlepsze. Otrzymują one atrakcyjne nagrody w postaci wycieczek szkolnych.

16

17

18 ZAPRASZAMY NA NASZE ZAJĘCIA!
CZŁONKOWIE KOŁA


Pobierz ppt "SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google