Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież brała udział w wyborach?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież brała udział w wyborach?"— Zapis prezentacji:

1 Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież brała udział w wyborach?

2 "...Człowiek jest z natury stworzony do życia państwie, taki zaś, który z natury, a nie przez przypadek, żyje poza państwem, jest albo nędznikiem, albo nadludzką istotą..." – Arystoteles w dziele Polityka.

3 Uczestniczenie w wyborach to obowiązek każdego obywatela, w każdym przedziale wiekowym. To od tego zależy, jak będzie wyglądał nasz kraj w dalszych latach.

4 Niestety badania wskazują, że większość obywateli nie wykazuje zainteresowania uczestnictwem w sprawach swojego państwa. Tylko niewielka mniejszość osób jest aktywna.

5 Dlaczego warto głosować?
Nie uczestnicząc w wyborach oddajemy los swojego państwa tym, którzy pójdą głosować. Tylko głosując mamy wpływ na to, w jakim miejscu będziemy żyć. Ważne jest to, że jeśli zagłosujemy, zadecydujemy o ludziach, którzy będą rządzić. Każdy głos, który zostaje oddany przez obywatela danego kraju jest ważny, gdyż czasami jeden głos decyduje o wyniku wyborów.

6 Na większość składają się właśnie pojedyncze głosy
Na większość składają się właśnie pojedyncze głosy. Czasem zresztą jeden głos ma znaczenie rozstrzygające. Jeśli nie uczestniczymy w wyborach, zwiększamy szanse na to, że nasze zdanie przegra, że sprawy potoczą się inaczej, niż byśmy tego chcieli. Uczestnictwo w wyborach jest cechą dobrego obywatela.

7 Bardzo ważne jest to, żebyśmy docenili, że żyjemy w państwie demokratycznym i sami możemy decydować o jego losach. Chyba nikt nie chciałby, żeby Polska wyglądała dziś tak jak państwo za naszą wschodnią granicą. Dlatego też należy chodzić na wybory i wyrażać swoje sądy.

8 My - młodzi ludzie możemy zmienić sytuację w naszym kraju
My - młodzi ludzie możemy zmienić sytuację w naszym kraju. Pozostawiając decyzję innym osobom nie możemy liczyć się z tym, że wybiorą oni słusznie. Dlatego sami musimy podjąć decyzję i pójść do urn wyborczych. Sami musimy zdecydować o naszych losach, aby nam żyło się lepiej.

9 Jeżeli mamy prawo decydować w jakiejś części o losach naszego kraju, warto też z takiej szansy skorzystać. Dlatego, żeby później nie mieć do nikogo pretensji o rządy w swoim kraju.

10 BIBLIOGRAFIA  Arystoteles, Polityka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, s. 27 Marta Brzezińska-Hubert, Anna Olszowka, Uczestnictwo młodzieży. Pakiet Edukacyjny Pozaformalnej Akademii Jakości Projektu, Warszawa.

11 Uczennice klasy II „b” Gimnazjum Publicznego
PRZYGOTOWAŁY: Agnieszka Kornat Klaudia Żmuda Uczennice klasy II „b” Gimnazjum Publicznego w Lubyczy Królewskiej


Pobierz ppt "Młodzi aktywni? Co zrobić żeby młodzież brała udział w wyborach?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google