Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kwiecień 2014 r. Debata.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kwiecień 2014 r. Debata."— Zapis prezentacji:

1 Kwiecień 2014 r. Debata

2 SAMODZIELNOŚĆ Czym jest dla was samodzielność?
Czy samodzielność jest ważna w życiu człowieka? Dlaczego?

3 W jaki sposób szkoła uczy samodzielności?
argumenty Szkoła jest jednym za najważniejszych miejsc, które mają wpływ na kształtowanie samodzielności młodych ludzi. Samodzielność kształtowana jest w bardzo różny sposób – zarówno na lekcjach jak i w czasie innych działań w szkole. Uczniowie uczą się samodzielności i odpowiedzialności poprzez codzienne przygotowywanie się do lekcji i innych zajęć, a także poprzez uczestnictwo w nich. Najważniejsze jednak, że szkoła daje młodzieży możliwość wykazania się inicjatywą, realizowania własnych pomysłów i samodzielnego decydowania o własnych działaniach. Uczniowie mogą podejmować inicjatywę poprzez czynne uczestniczenie w działaniach SU ale także na inne sposoby – jak np. angażowanie się w akcje wolontariacie. Jeśli szkoła pozostawi uczniom wystarczającą swobodę to będą oni potrafili być samodzielni, a samodzielność będzie dla nich jedną z najważniejszych wartości w szkole.

4 kontrargumenty Szkoła pozostawia bardzo mało miejsca na samodzielność młodzieży, a często nie pozostawia go wcale. Wszystkie zajęcia przygotowywane są przez nauczycieli lub pod ich ścisłym nadzorem. W wielu szkołach uczniowie nie mają szansy na wykazanie się jakąkolwiek inicjatywą. To dorośli decydują o tym, czego uczy się młodzież, gdzie pojechać na wycieczkę, jaki film zobaczyć w kinie, czy jaki scenariusz ma mieć akademia szkolna. Nawet jeśli młodzi ludzie są dopuszczani do własnej inicjatywy – często jest ona kierowana przez dorosłych, którzy przekształcają pomysły uczniów wg własnych upodobań. Przejawy samodzielności uczniowskiej traktowane są często jako próby łamania szkolnych zasad i wprowadzania na siłę nowych rozwiązań przez uczniów. W szkole prawie wszystkie działania planowane są przez dorosłych, a uczniowie bardzo często są przedmiotem, a nie podmiotem działania

5 Pytania Dlaczego uważacie, że szkoła uczy/ nie uczy samodzielności?
W jaki sposób w szkole rozwijamy w sobie samodzielność?(Co temu sprzyja?, obowiązki, zajęcia) Jakie działania, sytuacje ograniczają samodzielność uczniów?

6 Samodzielność to odpowiedzialność
wiem działam odpowiedzialność rozumiem toleruję aktywność pracuję bawię się

7 Wybory parlamentarne Dlaczego ten temat jest ważny?
Każdy obywatel ma prawo do uczestniczenia w życiu demokratycznym swojego kraju. To prawo daje nam możliwość wpływu na otaczającą nas rzeczywistość nie tylko poprzez nasz głos oddany podczas wyborów, czyli co 4-5 lat. To prawo do włączania się w życie społeczności lokalnej – informowania radnych i burmistrza o kolejnej dziurze na drodze i zgłaszania własnych pomysłów na lokalne przedsięwzięcia, jak budowa lodowiska czy placu zabaw.   Frekwencja wyborcza w grupie lat jest najniższa w kraju i należy do najniższych w Europie. To problem nie tylko w Polsce – w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało tylko 29% Europejczyków poniżej 25. roku życia wobec 43% średniej dla całego elektoratu. To niepokojące dane, ponieważ to właśnie młodzież może wiele zmienić i to od jej aktywności wyborczej i społecznej będzie zależał przyszły kształt polskiego społeczeństwa – czy będzie ono bierne i nieaktywne, czy stanie się prawdziwym społeczeństwem obywatelskim. Zachęcamy Was do zastanowienia się, co możecie zrobić w Waszej szkole lub miejscowości, żeby poprawić to zainteresowanie!

8 wybory Dlaczego młodzi ludzie nie chcą brać udziału w wyborach?
Czy ufają politykom? Czy politycy zwracają się do młodych ludzi i biorą pod uwagę ich zdanie? Co daje nam aktywny udział w wyborach i życiu społecznym?

9 wybory Co skłoniłoby Polaków do udziału w wyborach parlamentarnych?
Czy UE jest dla nas ważna? Jak młody może wpływać na rządzących?

10 Na koniec szybka burza mózgów.
Jak można zachęcić młodych obywateli do aktywnego udziału w życiu społecznym? Jakie działania możecie podjąć sami – w waszej szkole i miejscowości, żeby zwrócić uwagę Waszych kolegów i koleżanek na ten temat? Zastanówmy się nad konkretnymi działaniami.


Pobierz ppt "Kwiecień 2014 r. Debata."

Podobne prezentacje


Reklamy Google