Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego ten temat jest ważny?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego ten temat jest ważny?"— Zapis prezentacji:

1 Młodzi-aktywni, czyli co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?

2 Dlaczego ten temat jest ważny?
Frekwencja wyborcza w grupie lat jest najniższa w kraju i należy do najniższych w Europie. W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosowało tylko 29% Europejczyków poniżej 25. roku życia wobec 43% średniej dla całego elektoratu. Jedynie 14% Polaków w wieku lata deklaruje duże lub bardzo duże zainteresowanie polityką. To niepokojące dane, ponieważ to właśnie młodzież może wiele zmienić i to od jej aktywności wyborczej i społecznej będzie zależał przyszły kształt polskiego społeczeństwa – czy będzie ono bierne i nieaktywne, czy stanie się prawdziwym społeczeństwem obywatelskim.

3 WYNIKI ANKIETY

4 1. Jak oceniasz swoją wiedzę o Sejmie, Senacie, Parlamencie Europejskim w skali od 1 do 5?

5 2. Czy interesujesz się życiem politycznym kraju?

6 3. Czy zamierzasz udać się na wybory do Sejmu i Senatu, które odbędą się w przyszłym roku? Dlaczego?

7 4. Wymień wszystkie partie polityczne wchodzące w aktualny skład rządu.

8 5. Czy ufasz politykom?

9 6.Wymień co najmniej 2 gazety informujące o aktualnych wydarzeniach w naszym regionie.

10 7.Podaj imię i nazwisko kandydata z naszego regionu do Europarlamentu.

11 8. Czy zastanawiałeś się nad kandydowaniem w przyszłości do Sejmiku/Sejmu/Rady miasta?

12 9. Czy chcesz dołączyć w przyszosi do jakiejś partii?

13 10. Czy, oprócz wyborów, znasz inne formy aktywnego życia społecznego?

14 11. Jak myślisz, dlaczego znaczna część młodzieży nie interesuje się wyborami, a co za tym idzie, polityką? Nie wierzą aby ich głos był słyszalny i cos zmienił. Często są bierni wobec tego lub zniechęceni. Politycy nie proponują młodzieży nic atrakcyjnego, nie mają pomysłów jak zapewnić prace młodym. Młodzież ma negatywny obraz polityka serwowany w mediach i w domu - ciągłe kłótnie, brak kompromisów, wzajemne obrażanie się.

15 12. Jak wyglądałoby życie, gdyby nasze społeczeństwo było aktywne, a ludzie częściej angażowali się w sprawy społeczne? Większe zaangażowanie ludzi w życie społeczne wpłynęło by dobrze na funkcjonowanie państwa. Ludzie aktywni mniej narzekają, biorą sprawy w swoje ręce, przyciągają innych. Obywatele powinni decydować o tym cos się dzieje na terenie ich regionów, gmin, szkół. Byliby bardziej zadowoleni z grupy rządzącej, ponieważ wpływaliby na ich program wyborczy.

16 13. Czy jest coś, co chciałbyś zmienić w swojej szkole/mieście/państwie?
Zmiana partii rządzącej, Likwidacja ZUS, Obozy pracy dla przestępców, Zmniejszenie administracji, Inne gospodarowanie pieniędzmi, Polityka prorodzinna, Zorganizowanie stołówki w szkole.

17 DLACZEGO WYNIKI NIE SĄ POZYTYWNE?

18 Dlaczego młodzi nie chcą brać udziału w wyborach?
Dlaczego młodzi nie interesują się polityką? Dlaczego młodzi nie chcą brać udziału w wyborach? Dlaczego młodzież nie angażuje się w politykę? Dlaczego nie ufają politykom? Dlaczego młodzi nie głosują? Czy zagłosowalibyście na kolegę lub koleżankę w Waszym wieku? 

19 Dlaczego warto brać udział w życiu społecznym?
Co daje nam aktywny udział w życiu społecznym? Co zyskują osoby interesujące się polityką i aktywnie działające w swoich społecznościach? Jak wyglądałoby życie, gdyby nasze społeczeństwo było aktywne a ludzie częściej się angażowali?

20 Co mogłoby zachęcić młodych ludzi do udziału w wyborach?
Pomysły na rozwiązania problemów Co myślicie o pomyśle obniżenia wieku uzyskania praw wyborczych do 16. roku życia? Jakie działania możecie podjąć sami – w waszej szkole i miejscowości, żeby zwrócić uwagę Waszych kolegów i koleżanek na ten temat?

21 WNIOSKI

22 Młodzież nie interesuje się polityką, ponieważ:
są powszechnie przekonani ,że politycy kłamią, twierdzą ze nie mają wpływu na to co się dzieje, brak nowej kadry polityków, niechęć polityków do siebie, brak ich współpracy, nie traktowanie zdania młodszych poważnie, władza zdominowana przez 2 partie polityczne, jeden głos nic nie zmieni, politycy pokazują chęć pokonania opozycji, a nie pragnienie dobra państwa.

23 Rozwiązania: warsztaty i wykłady o aktualnych wydarzeniach politycznych, rozliczanie polityków z obietnic wyborczych, omawianie na lekcjach aktualnych wydarzeń, utworzenie bezstronne media, więcej pozytywnych informacji w mediach, zainteresowanie młodzieży byłoby większe gdyby sprawy dotyczyły ich.

24 Dziękujemy za udział. Wykonanie:
Wojciech Tomasiewicz Roman Gańczarczyk


Pobierz ppt "Dlaczego ten temat jest ważny?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google