Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Debata na temat samorządu i demokracji w szkole…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Debata na temat samorządu i demokracji w szkole…"— Zapis prezentacji:

1 Debata na temat samorządu i demokracji w szkole…
Wykonała Kinga Damps i Edyta Toruńczak

2 Czym według was jest demokracja?

3 Demokracja – ustrój polityczny, oparty na trójpodziale władzy, w którym źródło władzy stanowi wola większości obywateli, gwarantujących prawa mniejszości.

4 Czy znacie jakieś wady bądź zalety szkolnej demokracji?

5 Zalety. Demokracja jest najbardziej sprawiedliwym systemem – także w szkole daje każdemu prawo do wypowiedzi. Uczniowie wybierając przedstawicieli samorządu uczniowskiego mogą przekazać im swoje sprawy do realizacji. Jak w każdej demokracji, także w szkole, może decydować większość, co sprawia że podejmowane decyzje są zadowalające dla większości uczniów.

6 Mając demokratyczny głos uczniowie mogą zwracać uwagę na ważne dla nich sprawy i wspólnie je rozwiązywać. System demokratyczny pozwala na angażowanie wszystkich w działalność samorządu uczniowskiego. Demokracja daje uczniom możliwości wspólnego wypowiadania się na ważne dla nich tematy. Demokracja daje uczniom możliwość do ich reprezentacji przed nauczycielami, dyrekcją, radą rodziców, instytucjami poprzez przedstawicieli samorządu uczniowskiego.

7 Wady. Nie wszyscy uczniowie chcą angażować się w szkolną demokrację.
Niekiedy trudno wybrać kompetentnych przedstawicieli samorządu uczniowskiego. Uczniowie po wyborze przedstawicieli samorządu nie zawsze mogą kontrolować ich poczynania. Szkolna demokracja często nie jest brana na poważnie przez uczniów i nauczycieli.

8 Czym jest samorząd uczniowski?

9 Samorząd uczniowski – jeden z organów szkoły (pozostałymi organami są: dyrektor, rada pedagogiczna i rada szkoły), organizacja uczniów danej szkoły, obejmująca całą społeczność uczniowską, niezależna od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii oraz ugrupowań politycznych.

10 Czy potraficie wymienić zadania samorządu uczniowskiego?

11


Pobierz ppt "Debata na temat samorządu i demokracji w szkole…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google