Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

S AMODZIELNOŚĆ CZY W SPÓŁPRACA ? C ZYLI JAKĄ SIŁĘ MA SU ? Sejmik Dzieci i Młodzieży 2012 29.03.2012r. Iwona Lewińska, Damian Soboń

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "S AMODZIELNOŚĆ CZY W SPÓŁPRACA ? C ZYLI JAKĄ SIŁĘ MA SU ? Sejmik Dzieci i Młodzieży 2012 29.03.2012r. Iwona Lewińska, Damian Soboń"— Zapis prezentacji:

1 S AMODZIELNOŚĆ CZY W SPÓŁPRACA ? C ZYLI JAKĄ SIŁĘ MA SU ? Sejmik Dzieci i Młodzieży 2012 29.03.2012r. Iwona Lewińska, Damian Soboń

2 Pojęcie samorządu? Samorząd - niezależne od nadrzędnej władzy decydowanie o własnych sprawach, wykonywanie funkcji uzupełniających w stosunku władz np. szkoły, zakładu produkcyjnego, władz państwowych.

3 Czym jest samorząd uczniowski? Samorząd uczniowski – jeden z organów szkoły (pozostałymi organami są: dyrektor, rada pedagogiczna i rada szkoły), organizacja uczniów danej szkoły, obejmująca całą społeczność uczniowską, niezależna od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii oraz ugrupowań politycznych.

4 Funkcje SU Reprezentacja społeczności uczniowskiej podczas rozmów z innymi organami władzy w szkole. Dbania o wspólny interes uczniów. Pomoc uczniom w samodzielnym rozwiązywaniu problemów. Współdziałania w organizacji zajęci kulturowych i rozrywkowych Organizacja pomocy koleżeńskiej. Dbanie o dobre imię i honor szkoły Dążenie do osiągnięcia celów wyznaczonych przez wspólnotę uczniowską w celu poprawienia, udoskonalenia życia w szkole. Kształtowanie umiejętności zespołowego działania, stworzenie warunków do aktywności społecznej, samokontroli, samooceny i samodyscypliny uczniów.

5 Samorząd uczniowski jest organizacją działająca na rzecz uczniów i zarządzana przez uczniów. Jest organizacją niezależną od administracji oświatowej i jakiejkolwiek partii czy ugrupowań politycznych. To uczniowie decydują, jakimi sprawami samorząd będzie się zajmował. Dlatego pole działania samorządu jest właściwie nieograniczone. Samorząd reprezentuje interesy uczniów wobec nauczycieli, rodziców, administracji oświatowej. Samorząd poprzez swoje działanie wywiera wpływ na życie szkoły, może współdecydować o sprawach jej dotyczących. Ustawa o systemie oświaty mówi, że Samorząd jest jedynym reprezentantem ogółu uczniów. Samorząd jest organizacją demokratyczną. Uczniowie w sposób nieskrępowany wybierają swoich przedstawicieli, mogą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji programu pracy samorządu. Daje to każdemu uczniowi szansę znalezienia swojego miejsca w szkole.

6 Samorząd III LO W naszej szkole wyróżniamy: Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego 3 zastępców przewodniczącego SU Opiekuna Samorządu Uczniowskiego

7 Wybory do SU Ostatnie wybory do samorządu szkolnego odbyły się dnia 24 lutego 2012r.

8 S AMODZIELNOŚĆ CZY W SPÓŁPRACA ? C ZYLI JAKĄ SIŁĘ MA SU ? Sejmik Dzieci i Młodzieży 2012


Pobierz ppt "S AMODZIELNOŚĆ CZY W SPÓŁPRACA ? C ZYLI JAKĄ SIŁĘ MA SU ? Sejmik Dzieci i Młodzieży 2012 29.03.2012r. Iwona Lewińska, Damian Soboń"

Podobne prezentacje


Reklamy Google