Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor książki :Frances Eliza Hodgson Burnett

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor książki :Frances Eliza Hodgson Burnett"— Zapis prezentacji:

1 Autor książki :Frances Eliza Hodgson Burnett
,,Tajemniczy ogród" Autor książki :Frances Eliza Hodgson Burnett

2 Spis treści : Frances Eliza Hodgson Burnett O książce
Pierwsze wydanie oryginału Główni bohaterowie i ich cechy Zwierzęta towarzyszące dzieciom Streszczenie książki Drzewo genealogiczne Mary Zakończenie

3 Frances Eliza Hodgson Burnett - wspaniała autorka.
Urodziła się jako Frances Eliza Hodgson w Wielkiej Brytanii. W wieku lat szesnastu, po śmierci ojca przeniosła się do USA. Frances wyszła za mąż za doktora L.M. Burnetta w1873. Rozwiodła się z nim w 1898, a w dwa lata później wyszła za Stephena Townsenda. To małżeństwo przetrwało tylko dwa lata . Rozgłos i powodzenie przyniosła jej książka dla dzieci Mały lord, Prawdziwy bestseller swoich czasów.Ta książka była adaptowana Również jako sztuka teatralna. , Burnett napisała około 40 powieści, głównie dla dzieci , W tym ,,Mały Lord”, ,,Mała Księżniczka” oraz oczywiście ,,Tajemniczy ogród”’.

4 O książce Książka jest tylko jedna ,ale okładek jest wiele.
Tajemniczy ogród jest współcześnie uważany za najlepszą powieść tej autorki i zaliczany do klasyki literatury dziecięcej. Prócz warstwy obyczajowej, książka daje też wyraz przekonaniu o uzdrowicielskiej, wręcz mistycznej sile natury. Ludzie pozostający w silnym z nią związku są zdrowi i mocni (także moralnie), czego przykładem jest Dick Sowerby, owo "dziecko natury". Ozdrowieńczego jej oddziaływania doświadczają także inni jej bohaterowie: Mary Lennox, oderwana od angielskich korzeni, jest chorowita i brzydka – zmienia się to po powrocie do ojczyzny i poddaniu się mocy przyrody.

5 Pierwsze wydanie oryginału
Tytuł oryginalny : ,,The Secret Garden” Pierwsze wydanie książki zostało napisane w języku Angielskim. Powieść ta została napisana w 1909 roku, a pierwsze polskie wydanie w 1914. „Tajemniczy ogród ”został napisany w kategorii –literatura piękna. Gatunek literatura dziecięca/młodzieżowa.

6 Główni bohaterowie i ich cechy kiedyś oraz dziś:
Mary-niegdyś marudna , niegrzeczna oraz brzydka dziewczynka .Dziś wesoła ,miła i pogodna. Colin-kiedyś bardzo chorowity , nie lubił gdy ktoś na niego patrzył .Teraz pewny siebie oraz bardzo pracowity. Dick-zawsze pogodny ,miły oraz bardzo silny i zdrowy. Bardzo lubi zwierzęta i wszystkie rośliny.

7 Zwierzęta towarzyszące dzieciom :
Wiewiórki, wróbelek, lis, kuc, zając i wiele innych zwierzątek 

8 Lisek Obrazek przedstawia małego liska , który należał do Dicka. Chłopiec znalazł go w do połowy zatopionej jamie. Zabrał go do domu i oswoił. Lisek nazywał się Kapitan.

9 Orzeszek i Łupinka Orzeszek bardzo lubi siedzieć na prawym ramieniu Dicka. Łupinka miała figlarny pyszczek i lubiła siedzieć w kieszeni Dicka.

10 Cielę należące do Dicka
Cielę już trochę wyrośnięte znajduje się na obrazku obok. Lubiło siedzieć na czyichś kolanach i pić mleko z buteleczki.

11 Gil Mary poznała gila gdy po raz pierwszy poszła do ogrodu. Ten ptak ma czerwony brzuszek i brązowe skrzydełka z białą plamką po środku. (Zresztą widać to na obrazku.)

12 Koń Dicka Na obrazku po lewej stronie przedstawiony jest kucyk należący do Dicka. Chłopiec przyjeżdżał na mim do domu wuja Mary. (Dokładnie pod mury Tajemniczego ogrodu.)

13 Streszczenie książki :
Książka pt. „Tajemniczy ogród” opowiada o małej ,niegrzecznej Mary Lennox, która po śmierci rodziców wyjeżdża do nieznanego przez siebie wuja. Dom wuja Archibalda Cravena był pełen zagadek i tajemnic, a jedną z nich był dziwny płacz gdzieś daleko w korytarzu. Mary poznała bardzo chorego, 10 letniego Colina, który okazał się synem Pana Cravena.

14 Drzewo genealogiczne Mary:

15 Drzewo genealogiczne Colina :

16 Drzewo genealogiczne Dicka :

17 Serdecznie dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji i mamy nadzieję, że się wam podobała
Pokaz slajdów przygotowały: Zuzanna Barcz ,Zuzanna Bartelik oraz Dominika Karpińska Koniec pokazu slajdów


Pobierz ppt "Autor książki :Frances Eliza Hodgson Burnett"

Podobne prezentacje


Reklamy Google