Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Echa kultury włoskiej w moim mieście i regionie autorzy: Barbara Janik Karol Wiencek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Echa kultury włoskiej w moim mieście i regionie autorzy: Barbara Janik Karol Wiencek."— Zapis prezentacji:

1 Echa kultury włoskiej w moim mieście i regionie autorzy: Barbara Janik Karol Wiencek

2 Włochy Italia, Republika w południowej Europie, terytorium obejmuje Półwysep Apeniński, Sardynię, Sycylię i mniejsze wyspy, powierzchnia 301 230 km2, 57,6 mln mieszkańców, stolica Rzym, język urzędowy włoski. Środowisko naturalne: środkowy półwysep południowej Europy, ok. 8500 km linii brzegowej, od północy ograniczany przez Alpy, stanowi zamkniętą całość, 80% powierzchni zajmują góry i wzniesienia. Podobnie ukształtowane są wyspy. Wulkany: Wezuwiusz, Etna i Stromboli są świadectwem, że w przeszłości teren ten był aktywny tektonicznie, zdarzały się trzęsienia ziemi. Klimat przeważnie śródziemnomorski suchy, ale zróżnicowany ze względu na znaczną rozciągłość południkową kraju i bariery klimatyczne tworzone przez łańcuchy górskie.

3 Włoskie dania

4 Pizza Pizza — potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. Często uznawana za fast food. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej również na zimno.

5 Spagetti Spaghetti – specyficznie włoska potrawa i jednocześnie nazwa szczególnego rodzaju makaronu, który stanowi jej podstawę.Typowe danie spaghetti składa się z porcji świeżo ugotowanego makaronu wymieszanego z odpowiednim sosem i posypanego serem (we Włoszech najczęściej parmezanem lub pecorino).

6 Lasagne Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazańa) to jednocześnie rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów i danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu i zapiekany. Najczęściej farsz stanowią warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy od wegetariańskich po wersje na słodko. Danie podawane na gorąco.

7 Przejaw włoskiej architektury na Śląsku Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej - rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Ruda Śląska, w archidiecezji katowickiej. Od początku swego istnienia, Ruda Śląska należała do parafii Biskupice. W 1869 roku został wybudowany prywatny kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej należący do hrabiego Karola Wolfganga Ballestrema. Kościół jest wybudowany zgodnie z projektem architekta Augusta Menkena z Berlina i Jana Joachima Poelnitza. Nad prawidłowym przebiegiem robót czuwał Kremem z Gliwic, który słynął jako doświadczony budowniczy kościołów na Śląsku. Projekt był wzorowany na bazylice San Lorenzo in Campo Verano w Rzymie. Jest on wybudowany w stylu neoromańskim, wzniesiony na planie krzyża łacińskiego. Wykonany został z cegły na kamiennym cokole z ceramicznym detalem. Posiada jedną wieżę, kwadratową, która jest usytuowana asymetrycznie z boku fasady.

8 Ballestrem di Castellengo Ballestrem di Castellengo – śląska rodzina arystokratyczna, pochodząca z północnych Włoch. Hrabiowie. Magnaci przemysłowi.

9 Kultura i tradycje We Włoszech niezwykle hucznie są obchodzone święta lokalne. Najczęstszą okazją są dni patronów miejscowości. Całości towarzyszy wrzawa, muzyka oraz występy Przed Bożym Narodzeniem w Neapolu odbywają się targi szopek. Tradycja żywej szopki pochodzi od św. Franciszka z Asyżu, który jako pierwszy ją zainicjował. Karnawał w Wenecji trwa przez pięć dni przed Środą Popielcową; jest to wielka parada kostiumów i ręcznie wykonywanych masek W Polsce odpowiednikiem włoskich świąt lokalnych są „dni miasta” (np. „Dni Bytomia”, „Dni Rudy Śląskiej”, „Dni Radzionkowa”, „Gwarki” itp.) W okresie bożonarodzeniowym odbywają się wystawy ruchomych oraz żywych szopek Karnawał, czas liczony od Nowego Roku lub Trzech Króli do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową; czas tańców, uczt, maskarad i ogólnej wesołości

10 Włoska kultura w Katowicach Dobre wieści dla miłośników włoskiej kultury. W Katowicach zaczęła działać filia Societa Dante Alighieri. Zapowiadają się wystawy, koncerty i spotkania z kuchnią. Na razie w katowickiej galerii Za Drzwiami możemy obejrzeć fotografie Antonia Manna.

11 Genius Italicus, czyli włoski styl w modzie Połączenie życia i sztuki, stanowi podkład dla tego co widzimy na ulicach włoskich, choć coraz częściej polskich miast. Wyważenie proporcji między tym, co klasyczne, nowe, indywidualne i modne

12 Biografia: http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35018,4520105.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._J%C3%B3zefa_w_Rudzie_%C5%9Al %C4%85skiej#Architektura http://pl.wikipedia.org/wiki/Spagetti http://pl.wikipedia.org/wiki/Pizza http://pl.wikipedia.org/wiki/Lasagne http://pl.wikipedia.org/wiki/Kuchnia_w%C5%82oska http://www.modawloska.pl/home,pl.html

13 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Echa kultury włoskiej w moim mieście i regionie autorzy: Barbara Janik Karol Wiencek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google