Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Moje miejsce na ziemi, skarby regionu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Moje miejsce na ziemi, skarby regionu"— Zapis prezentacji:

1 Moje miejsce na ziemi, skarby regionu

2 Szczecin w zabytkach Szczecin – takie niepozorne miasto należące niegdyś do Niemiec. Z bardzo długą historią, sięgającą swymi początkami połowy VIII wieku jest stolicą naszego województwa.

3 W stronę Odry rokiem 1240 Tym co niezmiennie wpływa na wizerunek Szczecina jest Odra, która nadaje miastu tytuł miasta niegdyś portowego i do dziś stanowi nieodłączny, element krajobrazu. Tuż nad rzeką w południowo-wschodniej części starego miasta od 1240roku jest położony kościół św. Jana Ewangelisty, który w obecny momencie jest poddany renowacji.

4 Ratusz Starego Miasta, w którym obecnie mieści się Muzeum Historii Miasta

5 Budynek Muzeum Historii Miasta

6 Ulica Sienna Tuż przy Starym Ratuszu Rynek Sienny ze zrekonstruowanymi barokowymi kamieniczkami pochodzącymi z końcówki XIX wieku.

7 Część zdobień na kamieniczce z ulicy Siennej

8 Czerwona cegła Co prawda czystego Gotyku w naszym mieście ze świecą szukać, jednak jest bardzo dużo neogotyku, którego przykładem jest bazylika św. Jana Chrzciciela. Została ona wybudowana dla gminy katolickiej według projektu Engelberta Seibertza. Budowa trwała zaledwie dwa lata, w roku

9 W bazylice mniejszej pod witrażem, tuż nad drzwiami widnieje wyrzeźbiona głowa Pana Jezusa

10 Nieopodal bazyliki mniejszej w samym centrum miasta rzuca się w oczy ogromny neogotycki czerwony budynek zajmowany przez pocztę

11 Szukając gotyku w Szczecinie możemy pokierować się do pięknej, pokazującej swój ogrom Katedry św. Jakuba. Pierwsza wzmianka o Tym kościele pochodzi z roku 1187.

12 Jej budowa związana była z przybyciem do miasta niemieckich kolonistów.

13

14 Latami To miejsce mija bardzo wiele osób biegnąc na tramwaj, czy też na autobus. Kolejne centralne miejsce Szczecina rondo Kołłątaja mieści niewielki czerwony budynek, który jak się okazuje ma bogata historię, o której wie niestety mała ilość ludzi. Budynek ten pamięta rozbiegane dzieci i szkolne dzwonki, mieścił niegdyś żydowską szkołę podstawową.

15 Fontanna z orłem Fontanna znajduje się na pl. Orła Białego stała pierwotnie na Targu Końskim. Uruchomiona 15sierpnia 1732roku zdobiła pierwszy wodotrysk w Szczecinie. Przeniesiona została w XIX w. ze względu na zagrażającą jej rozbiórkę.

16 Budynek naprzeciwko fontanny z orłem

17 Neobarokowy pałac z 1890 roku , w którym mieści się obecnie siedziba banku BKO BP

18 Architektura w baroku charakteryzuje się tym, że jest w niej bardzo dużo zdobień, symboliki i detali

19 Najbardziej znanym zabytkiem jest Zamek Książąt Pomorskich z dziedzińcem na którym odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych

20 Fakty historyczne zaczerpnięte z książek: Szczecin dawniej i dziś
Szczecin wydawnictwa zapol


Pobierz ppt "Moje miejsce na ziemi, skarby regionu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google